Táto pomôcka vám pomôže rozpoznať mozgovú mŕtvicu

Vo chvíli vzniku mozgovej mŕtvice nastáva odpočítavanie. Vo Francúzsku dostane pacient s cievnou mozgovou príhodou vo chvíli, keď k nemu dorazí rýchla lekárska pomoc, na krk špeciálne hodinky. Tie odrátavajú čas, v rámci ktorého by sa mal dostať do príslušného zdravotníckeho zariadenia a stihnúť všetky potrebné vyšetrenia. Trombolýzu je možné urobiť maximálne 4,5 hodiny od vzniku príznakov.

28.10.2023 06:00
mŕtvica, mozog, snímky, CT, MR Foto:
Kľúčové je včasné rozpoznanie príznakov a spustenie pomoci pre pacienta. Čas je mozog.
debata

Závažné následky neliečeného krvného tlaku sú denným chlebíčkom nielen kardiológov, ale aj neurológov. „Hypertenzia môže viesť ku mozgovej príhode, ktorej hovoríme aj porážka alebo mŕtvica. Vysoký krvný tlak sa však môže spájať aj s rozvojom tzv. miernej kognitívnej poruchy, čiže s poruchou pamäti, ktorú poznáme aj pod názvom demencia,“ vysvetľuje MUDr. Marek Krivošík, primár II. neurologickej kliniky LF UK a UNB v Bratislave.

Treba zdôrazniť, že kľúčové je včasné rozpoznanie príznakov a spustenie pomoci pre pacienta. „Čas je mozog,“ zdôrazňuje neurológ. „Americká spoločnosť pre cievne mozgové príhody vytvorila akúsi slovnú pomôcku – FAST. V angličtine to znamená RÝCHLY.“

Foto: SHUTTERSTOCK
mrtvica, be fast, porážka, cievna mozgová príhoda

Laická diagnostika s pomocou písmen

F je prvé písmeno zo slova „face“, čiže tvár, na ktorej môžeme po mŕtvici pozorovať asymetriu, ovisnutý kútik. A, čiže „arms“, znamená končatiny. Pacient má jednostrannú poruchu hybnosti, ak ho požiadame, aby predpažil, jedna ruka bude nižšie. Nemusí to robiť ani so zatvorenými očami. Porucha hybnosti môže byť na hornej aj dolnej končatine. S je „speach“, reč, pacient po mozgovej príhode má problém s artikuláciou či porozumením. T je čas „time“.

„Je potrebné čím skôr aktivizovať zdravotnícku pomoc,“ vysvetľuje lekár. Na základe tejto memotechnickej pomôcky je možné rozlíšiť až 70 % mozgových príhod, čiže veľké množstvo. Rozšírila sa aj pomôcka BE FAST (Buď rýchly). B je „balance“, čiže možné poruchy rovnováhy a stability u človeka s podozrením na vznik mŕtvice. E ako „eyes“ predstavuje zrak, dvojité videnie, výpadky v zornom poli. „Takže BE FAST – zlá stabilita, problém so zrakom, asymetria ústneho kútika, poruchy reči a poruchy hybnosti,“ zhrnul to odborník. „Ak sa vám niečo nezdá, rozhodne nedovoľte svojmu príbuznému ľahnúť si s tým, že o dve hodiny skontrolujete, či mu bude lepšie. Čas beží.“

Dva druhy mozgovej príhody

Cievna mozgová príhoda môže byť ischemická alebo hemoragická. „Väčšinou sa spájame s rýchlou zdravotníckou pomocou už z miesta zásahu, volajú so službukonajúcim neurológom v nemocnici, aby neostal čakať v rámci urgentného príjmu, ale aby sa stretli v CT miestnosti a tam sa oddiferencuje, či ide o ischémiu (nedokrvenie následkom upchatia cievy), alebo krvácanie. Príznaky diagnóz sú totiž podobné alebo dokonca identické, ale liečebný postup sa odlišuje,“ vysvetľuje MUDr. Krivošík. Pri ischemickej mozgovej príhode je potrebné do 4,5 hodiny rozpustiť zrazeninu v cieve mozgu, pri konkrétnej skupine pacientov sa môže táto doba predĺžiť až na 9 hodín. Robí sa to s pomocou liečiva riediaceho krv alebo trombektómiou (mechanické odstránenie krvnej zrazeniny). Pri hemoragickej mozgovej príhode, keď následkom vysokého tlaku alebo nejakej menejcennosti ciev jedna z nich praskne, je hlavným cieľom zastaviť krvácanie, znížiť vnútrolebečný tlak a zabrániť recidíve, čiže opakovaniu.

Aj minimŕtvicu treba riešiť

Existuje aj niečo ako minimŕtvica, ktorej odborníci hovoria tranzitórny ischemický atak (TIA). Prejavuje sa rovnako ako „skončená“ cievna mozgová príhoda, čiže všetkými vyššie popísanými príznakmi. Rozdiel je však v tom, že je priechodná, čiže príznaky do 24 hodín pominú. „Je to výstražný prst a ani v tomto prípade neslobodno strácať čas,“ zdôrazňuje lekár. „Väčšina TIA-čiek, ako im my hovoríme, trvá 5–10 minút a ustúpia. Krvná zrazenina sa totiž rozpadne a zablokovaný tok krvi v cieve sa obnoví. Aj takíto pacienti sú však plne indikovaní na vyšetrenie aj hospitalizáciu. Ide o takú istú urgentnú situáciu, ako je cievna mozgová príhoda. Niet času čakať týždne na termín u neurológa. Inak by mohlo dôjsť ku dokonanej cievnej mozgovej príhode aj so všetkými následkami,“ dodáva MUDr. Krivošík. Päťnásobne zvýšené riziko mozgovej príhody majú najmä pacienti s fibriláciou predsiení.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #porážka #mŕtvica #cievna mozgová príhoda