Podľa nových štandardizovaných postupov majú 30-ročné bezdetné ženy právo dať si každoročne zisťovať počas preventívnej prehliadky v gynekologickej ambulancii tzv. ovariálnu rezervu (hladinu AMH z krvi), čiže dostať informáciu, aká je zásoba ich vajíčok a v akom stave sú ich vaječníky. Lekár by sa ich mal spýtať, či v budúcnosti plánujú deti. Ak nemajú v danej chvíli partnera, majú možnosť dať si zamraziť vajíčka a v budúcnosti sa stať samy sebe darkyňami. V relácii „Ide o zdravie“ hovoríme s predsedom Sekcie asistovanej reprodukcie Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti MUDr. Petrom Harbulákom, PhD.
Vo videu sa dozviete odpovede na tieto otázky:
Aký je rozdiel medzi pojmami „social freezing“ a „medical freezing“? Čiže mrazenie vajíčok z medicínskej indikácie a v rámci spoločenskej indikácie?
Kedy to čiastočne hradí zdravotná poisťovňa?
Ako prebieha odber vajíčok z vaječníkov v rámci plánovanej kryokonzervácie?
Aká je šanca otehotnieť a mať zdravého potomka napríklad u ženy nad 40 rokov?
Aká je veková hranica, keď dramaticky klesá plodnosť?
Stanovenie ovariálnej rezervy u žien vo veku 30 rokov a viac, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť
Gynekológ primárneho kontaktu všetkým ženám vo veku 30 rokov a viac, ktoré plánujú v budúcnosti otehotnieť, odporúča test na stanovenie ovariálnej rezervy – AntiMüllerov hormón (AMH).
Ovariálna rezerva = Znamená funkčný potenciál vaječníka, ktorý odzrkadľuje počet a kvalitu v ňom obsiahnutých vajíčok (oocytov). Stanovením ovariálnej rezervy sa môžu páry lepšie rozhodnúť o budúcom tehotenstve.
AMH – AntiMüllerov hormón = Je to hormón, ktorý produkujú samotné vaječníky. Jeho hladina predstavuje zásobu (počet) folikulov, ktoré sú schopné diferenciácie a rastu. Na základe určenia jeho hladiny je možné významne odhadnúť starnutie a stratu funkcie vaječníkov. Stanovením hladiny AMH sa hodnotí ovariálna rezerva a súčasne aj pravdepodobnosť otehotnenia v danom čase.