Pri tomto pohlavne prenosnom ochorení nestačí používať kondóm

Prítomnosť rizikových typov HPV bola zistená až v 99 % prípadov rakoviny krčka maternice. Je to teda druh rakoviny, ktorý evidentne spôsobuje vírus (tzv. ľudský papilomavírus) a proti deviatim vysokorizikovým typom existuje očkovanie. Navyše HPV môže spôsobiť u žien aj rakovinu vagíny a u oboch pohlaví aj rakovinu konečníka.

04.02.2024 06:00
sex, prezervatív, pohlavné choroby Foto:
Kondóm dokáže ochrániť pred mnohými pohlavnými chorobami. Pred infekciou HPV však podľa všetkého nie.
debata (2)

Rakovina krčka maternice je druhým najčastejším nádorovým ochorením u žien na Slovensku s úmrtnosťou takmer dvakrát vyššou ako je priemer EÚ (7 oproti 4 na 100-tisíc žien). Týka sa najmä žien v produktívnom veku, a to i napriek tomu, že v súčasnosti jej už vieme účinne preventívne zabrániť. Ročne lekári toto závažné ochorenie potvrdia asi 600 ženám na Slovensku a podľa štatistiky Európskeho onkologického informačného systému až 230 z nich tomuto ochoreniu podľahne. Nelichotivý trend sa dá zvrátiť preventívnymi opatreniami – gynekologickým skríningom a očkovaním proti ľudskému papilomavírusu (HPV). Doteraz bolo identifikovaných asi 200 typov tohto vírusu, nie všetky sú vysokorizikové, viaceré z nich však môžu spôsobovať rakovinu alebo genitálne bradavice.

Nebezpečné sú subtypy 16 a 18

Spúšťačom ochorenia je najmä prítomný papilomavírus. „Až u 99 % pacientok s rakovinou krčka maternice sa zisťuje práve ľudský papilomavírus (HPV), najmä subtypy HPV 16 a 18,“ vysvetľuje gynekologička z bratislavskej polikliniky Frais MUDr. Miroslava Závodská. Svoju rolu zohráva aj genetika. Samozrejme, nie každá infekcia HPV vedie k vzniku rakoviny. „Len niektoré typy týchto vírusov, tzv. rakovinotvorné, vysokorizikové alebo „high risk“ HPV zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri vzniku rakoviny krčka maternice. Infekcia HPV je častá, počas života sa vírusom nakazí až 80 % ľudí,“ upozorňuje lekárka. Imunitný systém zdravého človeka sa dokáže infekcie zbaviť, no u malej časti infikovaných rakovina vznikne. „U týchto ľudí imunitný systém nereaguje dostatočne a HPV spôsobí abnormálne zmeny v bunkách. V prípade, že toto štádium nie je odhalené alebo liečené, môžu zmeny pokračovať a spôsobiť vznik nádoru,“ konštatuje Miroslava Závodská.

Gynekologička Redechová: Znamená HPV automaticky rakovinu?
Video
Zdroj: TV Pravda

Používať kondóm často nestačí

Používanie kondómu pri prevencii prenosu vírusu nie je 100 % účinné. „Vírus totiž môže občas infikovať aj okolitú pokožku, ktorá nie je prezervatívom chránená,“ upozorňuje doktorka. Ako dodáva, práve očkovanie je dôležité, lebo po ňom sa imunitný systém aktivuje prakticky ihneď. Vakcína je plne hradená zo zdravotného poistenia pre 12-, 13– aj 14-ročné deti. Vďaka posunutiu vekovej hranice pre plnú úhradu očkovania od 1. decembra 2023 môžu rodičia starších detí, ktorí to doteraz nestihli, využiť možnosť a dať ich zaočkovať.

Očkovanie je aktuálne najúčinnejším prostriedkom na zníženie výskytu rakoviny krčka maternice v budúcnosti. Príkladom by nám mohli byť krajiny ako Austrália, Británia či Švédsko, kde vďaka očkovaniu chlapcov a dievčat klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 až 97 %. Očkovanie sa odporúča aj tínedžerom – s vysokou pravdepodobnosťou sa tak pred začiatkom sexuálneho života nenakazia HPV. Vďaka zvýšenej imunitnej odpovedi je vakcína v tomto období najúčinnejšia. U sexuálne aktívnych ľudí sa v čase vakcinácie už nedá vylúčiť nákaza HPV. Staršie dievčatá a chlapci do 18 rokov môžu využiť benefity zdravotných poisťovní, ktoré uhrádzajú spätne časť ceny vakcíny.

Očkovanie sa dá absolvovať u pediatra, ak ide o deti, alebo u všeobecného lekára či gynekológa, ak ide o dospelých. Obľube sa tešia aj vakcinačné dni, ktoré sa priebežne konajú v rôznych slovenských mestách. U detí vo veku od 9 do 14 rokov vrátane treba vakcínu podávať v dvoch dávkach. U detí nad touto vekovou hranicou a dospelých je očkovacia schéma trojdávková.

HPV v tele neznamená nevyhnutne rakovinu, ale…

Ak je sexuálne aktívna nezaočkovaná žena mladá, s dobrým imunitným systémom a nakazí sa HPV, jej organizmus sa s tým do 6–12 mesiacov vyrovná. Profesor gynekológie Peter Urdzík z Košíc v rozhovore s autorkou článku spomínal aj mladé, 24-, 25-ročné nezaočkované pacientky s rakovinou krčka maternice. Ako je to možné, ak vieme, že infekcia HPV musí pretrvávať v tele aj desať rokov, kým sa vyvinie rakovina?

„Ak mladé dievča pohlavne žije od 15 rokov, spokojne môže mať v dvadsaťpäťke rakovinu krčka maternice, pretože infekcia tam, ak sa s ňou telo nevyrovnalo, desať rokov bola. Takisto striedanie partnerov môže spôsobiť, že ženu opakovane reinfikuje ďalší a ďalší partner vysoko rizikovým typom vírusu,“ povedal. Na Slovensku sa odporúča a poisťovňami hradí preventívna gynekologická prehliadka spojená s odberom buniek z krčka maternice na cytológiu alebo presnejšiu LBC cytológiu raz ročne. „V niektorých krajinách, ak zistia, že nemáte prítomné HPV, predĺžia vám interval na prevenciu až na desať rokov. Čiže ak ste v tridsaťpäťke negatívna, najbližšie vám urobia odber až v štyridsaťpäťke. Platiť by to však malo len do momentu, že sa nezmenilo sexuálne správanie ženy, že si nenašla iného partnera, resp. ten jej partner je verný. Čo ak sa v štyridsiatke rozviedla a má niekoho nového?“ Spozornieť treba najmä vtedy, ak predchádzajúca partnerka muža mala karcinogénne zmeny na krčku alebo dokonca rakovinu krčka maternice. Tam bol určite u oboch prítomný vysoko rizikový HPV vírus.

Bolo by naozaj lepšie, ak by raz naše deti toto nemuseli riešiť, lebo boli včas – ešte pred začiatkom pohlavného života – zaočkované proti HPV.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #rakovina #onkológia #rakovina krčka maternice #HPV #onkologické ochorenia