Liek na imunitu môže pomôcť rýchlejšie sa vyliečiť aj z covidu

V odbornom časopise Kompendum medicíny z decembra 2023 sa ocitol článok z prednášky imunologičky MUDr. Svetlany Hadvabovej z Komárna, ktorá odznela na odbornom kongrese všeobecných lekárov vo Vysokých Tatrách. Išlo o použitie imunomodulačného lieku inozín pranobex, ktorý sa stal populárnym najmä počas pandémie COVID-19.

09.02.2024 06:00
chrípka, nádcha, choroba, prechladnutie, čaj,... Foto:
Ide o relatívne starší liek, ktorý takto môžeme použiť v terapii tzv. nových diagnóz.
debata

Ide o liečivo na lekársky predpis, ktoré je na trhu už 50 rokov. Patrí medzi imunomodulanciá (lieky modulujúce imunitu), ale zaradené je aj medzi tzv. iné antivirotiká. Laici poznajú inozín pranobex pod názvom Isoprinosine.

„Akútne respiračné ochorenia sú jednou z najčastejších príčin návštevy lekára a hospitalizácií a sú jednou z najčastejších príčin absencie v škole a v zamestnaní,“ tvrdí lekárka. „Predstavujú 30–50 % všetkých pediatrických vyšetrení a 75 % predpisu antibiotík. Pritom 80–90 % z nich je vyvolaných vírusmi a napriek tomu až 80 % infekcií dýchacích ciest sa lieči antibiotikami. Dôsledkom je narastajúca rezistencia proti antibiotikám. Často vzniká bludný kruh: pacient ochorie na vírusovú infekciu, ktorá má imunosupresívny (imunitu potláčajúci) efekt, pretože chce prežiť a má na to mechanizmy. Ak ten pacient infekciu nevyleží, sadne mu na to bakteriálna infekcia, má silný kašeľ a dostane antibiotiká. Samotné antibiotiká (okrem dvoch) majú tiež imunitu potláčajúci efekt, takže sa opäť zvyšuje náchylnosť na ďalšiu vírusovú infekciu. Užívanie antibiotík sa niekoľkonásobne opakuje a zvyšuje sa odolnosť patogénov. Z tohto bludného kruhu sa možno dostať tým, že podporíme imunitu inozín pranobexom alebo iným liekom.“

chrípka, nádcha, teplota, choroba, horúčka, Čítajte viac Zvýšená teplota nie je dôvod na paniku. Pozor však na horúčku

Minulý rok bola publikovaná multicentrická štúdia – štvormesačné sledovanie 416 dospelých pacientov s covidom, ktorí okrem štandarnej liečby na potláčanie príznakov dostávali spomínaný imunomodulačný liek po dobu 10 dní v dávke 50 mg na kilogram hmotnosti v troch-štyroch dávkach denne. Výsledky ukázali, že pacienti užívajúci imunomodulačný liek sa rýchlejšie uzdravili. Tiež sa u nich menej často vyskytovali nežiaduce príhody a ani jeden z pacientov nezomrel. (Samozrejme, liek má svoje kontraindikácie, napr. zvýšená hladina kyseliny močovej.)

Liečbu však treba nasadiť čo najskôr, už pri prvých príznakoch vírusového ochorenia. Počas pandémie bol ústretový prístup pri predpisovaní tohto lieku, mimoriadna situácia sa však skončila. „Kým sa pacient dostane k špecialistovi, imunológovi, aby dostal tento preparát, stratí oveľa viac času a peňazí. Riešením je, že ho predpíše praktický lekár na plnú úhradu pacienta. Pri chronickej dlhodobej liečbe to už patrí do rúk špecialistu. Ak pacient príde, že je opakovane chorý, na jeseň mu dávame preventívnu liečbu, aby pričasto neochorel na vírusové infekcie, vtedy sú dávky nižšie a podávajú sa kratšie. Ak príde už s príznakmi, dávka je vyššia a podáva sa dlhšie. Ide o relatívne starší liek, ktorý takto môžeme použiť v terapii tzv. nových diagnóz,“ píše sa v odbornom článku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chrípka #viróza #vírusy #imunomodulácia #Covid-19