d-Test testoval toaletný papier. Ako sa dá spoznať ten kvalitný?

Poznáte ten vtip? "Predám toaletný papier. Značka: Z druhej strany je ešte použiteľný." Možno od vtipu k realite ani nie je tak ďaleko. Na trhu je totiž množstvo toaletných papierov, ktoré sa vyrábajú z recyklovaného papiera.

11.02.2024 06:00
črevo, toaletný papier, vyprázdňovanie, zápcha,... Foto:
Čo komisiu prekvapilo, boli rozdiely v dĺžke papiera v kotúči (v metroch).
debata (1)

Recyklované papiere majú obyčajne vyššiu mieru používania tzv. optických zjasňovačov a bielidiel, keďže na rozdiel od rýdzej celulózy nie sú také svetlé a je snaha „zlepšiť im farbu“. To môže byť aj nevýhoda. Bol to tiež jeden z parametrov, ktorý meral časopis d-Test v čísle 1/2024. Odborníci si zobrali pod drobnohľad trojvrstvové neparfumované toaletné papiere. Rozdiely prekvapili.

Z hľadiska celkového hodnotenia sa na prvých piatich priečkach umiestnili toaletné papiere Penny/Wippy, BILLA, Globus/Natuvell, Lidl/Floralys Comfort a Albert Deluxe. Odborníci posudzovali 18 klasických a päť recyklovaných toaletných papierov, ich pevnosť, savosť, absorpčnú kapacitu a zároveň aj schopnosť rozpustiť sa v toalete.

WC - toaleta - hygiena Čítajte viac Záchodové návyky: Na tróne sedávame pridlho

Z hľadiska savosti všetky testované výrobky pochválili, pričom najrýchlejšie sal BILLA toaletný papier 100 % recyklovaný (2,5 sekundy). Najpomalšie bolo Tesco a Zewa Deluxe Delicate Care (3,8 sekundy). Treba však dodať, že v d-Teste pred šiestimi rokmi niektoré absorpčné časy presahovali 4–5 sekúnd, takže v tomto nastalo zlepšenie. Ani v absorpčnej kapacite sa papiere veľmi neodlišovali a zreteľné rozdiely v tomto neboli medzi recyklovanými ani klasickými papiermi.

Čo sa týka rozpustnosti v toalete, väčšina výrobkov sa ochotne poddala vode, najvytrvalejší bol už spomenutý BILLA toaletný papier a Kaufland/K-Classic Toilettenpapier Soft. Pri testovaní toaletných papierov z hľadiska praktických skúšok dobrovoľníkmi sa najväčšej popularite tešila dvojica BILLA toaletný papier a Globus/Natuvell Toilettenpapier Classic. V prípade oboch testujúci chválili najmä hebkosť papiera a pri Globuse aj to, že vnútorná rúrka je veľmi pevná, takže kotúč papiera vďaka tomu dobre drží tvar.

Čo komisiu prekvapilo, boli rozdiely v dĺžke papiera v kotúči (v metroch). Najdlhšie papierové pásmo mal dm/Sanft and Sicher Toilettenpapier Classic, a to 29 metrov. Najkratší papier je pritom prakticky polovičný, jeden kotúč značky Linteo obsahuje 15 metrov. Jedenásť testovaných produktov ponúka viac ako 20 metrov papiera. Ak chce teda spotrebiteľ nakúpiť výhodne, mal by okrem ceny za jeden kotúč (povinnosť uvádzať na cenovkách) zobrať do úvahy aj dĺžku papiera v kotúči. Najdlhší útržok meral 13,8 cm a mala ho BILLA, ten najkratší mal o celé tri centimetre menej (Q Soft Natura Compact).

Zásady správnej análnej hygieny

  • umývať sa po každej stolici, najlepšie čistou vodou
  • konečník utierať šetrne, len mäkkým bielym toaletným papierom bez parfumácie, nápisov atď.
  • nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, čiže priedušný a savý materiál (prevencia zaparenia)
  • prať spodnú bielizeň minimálne pri 60 stupňoch Celzia, optimálne aj žehliť (podobné odporúčania sú aj pri ženských mykózach či vaginózach)
  • pri fekálnej inkontinencii (čo býva tiež súčasť vysunutých žíl pri hemoroidoch) nosiť vymeniteľné slipové vložky a riešiť problém s odborníkom
  • počas periódy u žien s akútnymi hemoroidmi a so zapáleným konečníkom často vymieňať intímne pomôcky, lepšou voľbou je tampón či menštruačný kalíšok
  • v prípade, že nie je možné umyť sa, používať vlhčené obrúsky špeciálne na to určené
  • ak nekrvácate, spávajte bez spodnej časti pyžama, v prípade žien v nočnej košeli bez nohavičiek

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #WC #intímna hygiena #toaleta #toaletný papier