Ako 22-ročná sa Veronika dozvedela, že má nevyliečiteľnú chorobu: "Ani som nevedela, že taká existuje."

Mala veľké sny a ambície, študovala na vysokej škole, keď sa dozvedela, že jej spočiatku banálne vyzerajúci problém s podlamujúcimi sa kolenami, neposlušným členkom a nadmernú únavu spôsobuje autoimunitné neurologické nevyliečiteľné ochorenie.

04.03.2024 06:00
debata (2)

Skleróza multiplex (SM) obyčajne postihuje mladých ľudí vo veku 20–40 rokov, pričom častejšie sa vyskytuje u žien. Pacienti žijú s diagnózou od jej stanovenia po zvyšok života a väčšina z nich skôr či neskôr nadobudne nejakú formu zneschopnenia.

Video
25-ročná Veronika Strížencová. / Zdroj: TV Pravda

„Cieľom dostupnej liečby je, aby sme čo najefektívnejšie spomalili priebeh choroby a čo najviac predĺžili obdobie, keď majú pacienti veľmi dobrú kvalitu života, dokážu viesť normálny rodinný, pracovný a spoločenský život. SM nevieme definitívne vyliečiť, ale vieme priebeh choroby modifikovať tak, že ju spomalíme a oddialime neskoršie štádiá, keď už pacient môže mať výraznejšie neurologické postihnutie,“ vysvetľuje doc. MUDr. Marianna Vitková, PhD., predsedníčka sekcie Sclerosis multiplex pri Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Rozhovor s neurologičkou: Tento bežný vírus môže za istých okolností spustiť ochorenie skleróza multiplex
Video
Vo videu sa zhovárame s neurologičkou doc. MUDr. Mariannou Vitkovou, PhD., aj o tom, ktoré faktory môžu byť spúšťačmi neurodegeneratívneho autoimunitného ochorenia skleróza multiplex. Je dokázané, že jedným z nich je za určitých okolností aj typ herpetického vírusu nazývaný Epsteinov-Barrovej vírus, ktorý je v populácii pomerne bežný a spôsobuje infekčnú mononukleózu. Svoju úlohu môže zohrávať aj nedostatok jedného dôležitého vitamínu, ktorý je v skutočnosti hormónom. / Zdroj: TV Pravda

Veronika prvé týždne, dokonca mesiace vôbec nepripúšťala, že by „esemku“ mohla mať. Jednoducho ju spočiatku neprijala. „Každý sme iný a ten proces vyrovnávania sa s diagnózou je ťažký. Predstavte si, že máte celý život pred sebou a niekto vám odrazu povie, že máte nevyliečiteľné ochorenie. Je to veľmi náročné. Obávala som sa, že ľudia ma začnú brať inak, vyplavovali sa rôzne strachy: Doštudujem? Budem môcť mať deti?“

Vo videu otvorene rozpráva o svojej diagnóze aj o možnostiach liečby. Úprimne priznáva, že musela vyhľadať psychologickú pomoc. Dnes 25-ročná Veronika lyžuje, snowboarduje, pláva. Jej počiatočné problémy s kolenami a členom predbežne pominuli. Aj keď je SM zatiaľ nevyliečiteľné ochorenie, pacienti môžu vďaka liečbe viesť takmer plnohodnotný život.

V súčasnosti je cieľom, aby sa čo najviac mladých ľudí dostalo už v skorých štádiách choroby k vysoko efektívnej liečbe. Sú to totiž ľudia v produktívnom veku a ak ich liečba nie je efektívna, predčasne strácajú prácu. „Na efektívnu liečbu SM je potrebné hľadieť ako na investíciu a nie náklad,“ poznamenal prof. PhDr. Róbert Babeľa, PhD., prorektor pre vedu, výskum a styk so zahraničím Slovenskej zdravotníckej univerzity. Ak napríklad 32-ročný pacient zostane na invalidnom dôchodku, systém stráca viac ako 600-tisíc eur, pretože prichádza asi o 32 rokov produktívneho života tohto pacienta.

Na Slovensku v súčasnosti žije 9 500 pacientov s roztrúsenou sklerózou.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #skleróza multiplex #neurologické ochorenia #roztrúsená skleróza #SM