Pre deti s touto diagnózou otvoria v škole špeciálnu triedu. Na Slovensku je ich zatiaľ veľmi málo

Pre deti s poruchou autistického spektra otvoria v Základnej škole (ZŠ) Bystrická cesta v Ružomberku špeciálnu triedu. Fungovať bude od septembra tohto roka. Na Slovensku ide zatiaľ o výnimočnú udalosť, podobných tried máme veľmi málo.

01.04.2024 13:00
autizmus - blok - psychologický problém Foto:
Autistické deti dostanú špeciálnu triedu.
debata (1)

„Pre niektorých môže byť táto téma veľmi vzdialená, no pre rodičov takýchto detí je to priam bytostná záležitosť. Mnohokrát musia prekonať strastiplnú cestu, kým sa im podarí dieťa s diagnózou autizmus umiestniť do ZŠ," podotkol ružomberský primátor Ľubomír Kubáň. Ako dodal, v mnohých prípadoch to bolo desiatky kilometrov od bydliska. Inokedy ostali deti na domácom vzdelávaní s absenciou socializácie.

Ide o prvú takúto špeciálnu triedu v meste. Primátor zhodnotil, že je to dobrá správa pre mnohých rodičov a tiež verí, že bude mať zásadný vplyv na ďalší vývoj tejto témy v meste. „Chceme reagovať opatreniami, ktoré sú normálne v mnohých mestách, ba dokonca i obciach," poznamenal.

Hovorca mesta Vladimír Miškovčík konkretizoval, že od septembra budú v špeciálnej triede vyučovať štyroch žiakov. Dve deti s poruchou autistického spektra začlenia do vzdelávania formou inklúzie. Spolu tak ide o šesť detí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #autizmus #poruchy autistického spektra