V regiónoch pribudnú praktici a pediatri. Príspevok pre lekárov je až 80 tisíc eur

Na Slovensku vznikajú ďalšie nové ambulancie všeobecných lekárov pre dospelých a ambulancie pediatrov podporené z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti. V závislosti od regiónu môže lekár v ambulancii dostať nenávratný príspevok až do 80 tisíc eur.

13.05.2024 15:00
lekár, dieťa, pediater, rodičia Foto:
Pediatrov a praktikov bude viac.
debata

V druhom kole výzvy rezort zdravotníctva výrazne zjednodušil podávanie žiadosti a podmienky, čo zvýšilo záujem zo strany lekárov. Výzva zostáva naďalej otvorená.

Šéf Dôvery: Politici nemôžu klamať ľuďom, že zdravotníctvo má byť zadarmo
Video
Zdroj: TV Pravda

Z prvej výzvy z Plánu obnovy a odolnosti vzniklo v minulom roku celkovo 22 ambulancií, z toho 15 ambulancií všeobecných lekárov a sedem pediatrov. Ministerstvo pri druhom kole výrazne zjednodušilo podmienky, rozšírilo okruh možných žiadateľov a navýšilo sumu, o ktorú možno žiadať. V závislosti od zaradenia regiónu je to od 60 do 80 tisíc eur.

V rámci výzvy bolo podaných k dnešnému dňu 66 žiadostí, z nich úspešne splnilo podmienky 47 žiadostí. Z toho 34 sú žiadosti všeobecných lekárov a 13 sú žiadosti pediatrov. U 22 žiadostí už bola podpísaná zmluva a ďalšie sú v procese. Dve z podaných žiadosti boli stiahnuté pred podpisom zmluvy.

Šaca, lôžka, urgent Čítajte viac Rebríček najlepších a najhorších nemocníc za minulý rok. Ako je na tom tá vaša?

Základný pilier starostlivosti

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková pripomenula dôležitosť všeobecných ambulancií ako základného piliera zdravotnej starostlivosti o pacienta. „Možnosť získať finančné prostriedky v rámci tejto výzvy je súčasťou opatrení na stabilizáciu ambulantného sektora. Táto forma motivuje lekárov otvárať ambulancie najmä v regiónoch, kde je situácia s počtom lekárov najhoršia,“ uviedla ministerka zdravotníctva, podľa ktorej bude počet žiadateľov ešte stúpať.

„Plán obnovy investuje do slovenského zdravotníctva 1,4 miliardy eur. Financie sú určené pre veľké nemocnice ako aj takéto menšie projekty. Príspevok na nové ambulancie pomáha priamo ľuďom v tých najohrozenejších regiónoch,“ priblížil Peter Kmec, podpredseda vlády pre Plán obnovy a odolnosti.

doktor, pacient, diagnóza, lieky, formulár Čítajte viac Rebríček slovenských nemocníc 2023: Pozrite si, ktorá vyhrala. Ako je na tom tá vo vašom meste?

Výzva na podporu vzniku ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých a pediatrov je otvorená do 31. júla alebo do vyčerpania alokovaných zdrojov vo výške viac ako deväť miliónov eur. Komplexné informácie pre žiadateľov sú zverejnené na stránke www.novaambulancia.sk. Už pri vyhlásení prvej výzvy ministerstvo zriadilo aj príslušnú infolinku. Na telefónnom čísle 0910 221 396 z­ískajú potenciálni záujemcovia presné informácie o možnostiach zapojiť sa do výzvy.

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotná starostlivosť #praktik