Keď zaútočí večerný hlad

03.03.2010 06:00
brokolica, syr, jogurt, avokádo, mlieko, mandle
Jednoduchšie riešenie je zjesť večer menšie, nízkokalorické jedlo. Autor:

Len tak si niečo večer zobnúť. Iba málinko, na chuť, nič viac. Povie si mnoho ľudí po náročnom dni. A výsledok? Nahádžu do seba pred spaním množstvo nezmyslov - od čipsov, cez chlieb so salámou, až po čokoládu. Naštartovaný záchvat hladu už nedokážu zastaviť. Pritom sa tomu dá pomerne ľahko predísť.

Najčastejším dôvodom večerného vyčíňania je zlé stravovanie v priebehu dňa, najmä prísna diéta. Keď telo nedostane cez deň toľko energie, koľko potrebuje na „prevádzku“, zvýši sa hladina hormónov, ktoré mu signalizujú, že má doplniť zásoby. Následkom je večerné vyjedanie chladničky. Na to zaberá už notoricky známe pravidlo – viac malých porcií vyváženej stravy denne. Veľkú službu pritom urobí olovrant a zdravá večera. Žiadne hladovanie!

Dobrou fintou je nemať doma v skrini žiadne sladkosti, žiadne krekry a čipsy. Keď vás prepadne neodolateľná chuť niečo si večer zajesť, vyriešte to zeleninou. Urobte si šalát z paradajky, papriky a uhorky. Alebo si očistite kaleráb či mrkvu a chrúmajte. Zelenina je na večer lepšia ako ovocie, pretože obsahuje menej cukru, môžete jej teda zjesť veľa.

Večerný záchvat hladu však poznajú niekedy aj tí, čo sa v priebehu dňa normálne stravujú. Pravdepodobne je to preto, lebo cez deň sa príliš kontrolujú, čo a koľko zjedia. V takom prípade treba jedálny lístok viac zamerať na sacharidové jedlá. Samozrejme nie parené buchty a šišky, ale napríklad obilniny, ryžu, zemiaky či celozrnné potraviny.

Existuje aj iné riešenie – buď sa venujte večer nejakej aktivite, aby ste myseľ odpútali od hladu, alebo už spomínaná rada: pripravte si nejaké kaloricky nenáročné jedlo. Niektorí ľudia dokážu tento večerný hlad „rozchodiť“. Vyberú sa na prechádzku so psom, začnú telefonovať či siahnu po knižke. Nebezpečenstvo tejto metódy však spočíva v tom, že väčšinou skôr alebo neskôr aj tak siahnu po nejakom – zväčša hocijakom – jedle.

Jednoduchšie riešenie je zjesť menšie, nízkokalorické jedlo. Je to aj rozumnejšie, pretože v opačnom prípade sa vo vás vďaka zníženej hladine cukru v krvi prebudí ešte väčší hlad. Ak však zjete večer jedlo bohaté na sacharidy, hrozí vám zas priberanie.

Skúste zjesť niekoľko hodín po večeri dve varené vajíčka. Neobsahujú žiadne sacharidy, sú však bohaté na bielkoviny a tuk. Ďalšou možnosťou je zjesť niekoľko polievkových lyžíc arašidového masla alebo vypiť proteínový nápoj (bezsacharidový).

Ďalšie možnosti:
- netučný syr s paradajkami
- tofu
- malá porcia orechov

Zdroj: Muscle & Fitness

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk