Užívanie selénu rakovinu neodstraší

Užívanie potravinových doplnkov vo forme tabliet je síce rozšírené, no ich prínos je odborníkmi často spochybňovaný. Najnovšie tak skončili aj tablety s "optimálnou" dennou dávkou selénu, ktoré majú byť údajne účinnou prevenciou proti vzniku niektorých rakovinových ochorení.

16.05.2011 13:00
orechy, selén, nákup, kešu, pistácie, mandle,... Foto:
Dostatok selénu obsahujú napríklad orechy alebo cestoviny.
debata

Expertná skupina The Cochrane group však po analýze výsledkov vedeckých štúdií dospela k záveru, že selénové tablety takýto účinok nemajú. Ľuďom namiesto tabliet odporučili príjem vyváženej stravy.

Odborníci z Cochrane group vyhodnotili výsledky 55 štúdií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako milión ľudí. Nenašli však žiadne dôkazy o sile selénu v prevencii proti rakovine kože alebo prostaty. Namiesto toho užívateľov selénových tabliet upozornili, že ich dlhodobý príjem môže mať toxické účinky.

Cochrane group je známa svojimi analýzami a prehodnotením kvalitných vedeckých štúdií. Vzhľadom na to, že často zahŕňajú výsledky získané od státisícov až miliónov ľudí, sú odborníkmi považované za smerodajné.

Napríklad pred dvomi rokmi Cochrane group dospela k záveru, že užívanie vitamínových tabliet nemá pozitívny účinok na zdravých ľudí. Z ich výskumu dokonca vyplynulo, že nadmerný príjem niektorých vitamínov a antioxidantov zvyšuje úmrtnosť. Spoluautor výskumu Christian Gluud vtedy pre Pravdu povedal, že podľa jeho názoru by výživové doplnky nemali byť dostupné vo voľnom predaji a mali by byť výhradne na lekársky predpis.

„Zdravým ľuďom úplne stačí vyrovnaná strava. Stačí jesť zeleninu a ovocie a žiadne vitamínové tablety potom nie sú potrebné,“ tvrdí dánsky odborník.

Vyhodnotenie selénových štúdií viedla Gabriele Dennertová z Inštitútu pre medzidisciplinárny lekársky výskum v Nemecku. „Nenašli sme žiadny dôkaz na to, aby sme mohli odporučiť pre prevenciu rakoviny užívať selénové výživové doplnky,“ uviedla. Niet pritom pochýb, že malé množstvá selénu sú pre zdravie nevyhnutné. Selén posilňuje imunitný systém, a tak pomáha telu v boji proti infekciám a ochoreniam, a je možné ho získať jedením orechov, cestovín alebo napríklad tuniakov.

„Z mnohých rozsiahlych štúdií vieme, že vitamínové a minerálne tablety nie sú žiadnymi bojovníkmi proti rakovine. V niektorých prípadoch, naopak, riziko vzniku rakoviny zvyšujú,“ vyhlásil pre BBC Yinka Ebo z Cancer Research UK.

Aj podľa neho by si ľudia mali užívanie potravinových doplnkov dvakrát rozmyslieť a radšej sa poradiť so svojím lekárom.

debata chyba