Kŕče v lietadle? Pite veľa minerálky s cukrom

Sú ľudia, ktorí mávajú kŕče po dlhej ceste lietadlom, pretože strácajú tekutiny.

, 25.07.2014 06:00
debata (3)
Minerálna voda s trochu sladkým ovocím. Foto: SHUTTERSTOCK
minerálna voda, maliny Minerálna voda s trochu sladkým ovocím.

“Dajú si nejaký alkohol proti strachu a na relaxáciu, napríklad víno alebo whiskey, čo zvýši vylučovanie moču a výsledkom je strata minerálov a vody.” Upozornil na to prof. MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., vedúci Centra pre výskum a vývoj z Fakultnej nemocnice Hradec Králové.

Odporúča jednoznačne objednať si minerálku a piť jej veľa. “Tým, že sa vzduch získava zvonka, v jedenástich kilometroch a chladí sa, je presušený. Neobsahuje skoro žiadnu vodu. Takže keď ste v lietadle, už o dve hodiny strácate pomerne veľa tekutín. Všimnite si letušky, ktoré obsluhujú pasažierov celú noc. Keď nastúpia do služby, ich tvár je vyhladená ako jabĺčko a keď ráno rozdávajú raňajky, majú ju scvrknutú. A čím je jedinec štíhlejší, tým vodu stráca rýchlejšie,” povedal prof. Zadák.

Vychádza z toho, že čím viac budeme v lietadle piť, tým menšie je riziko, že budeme mať kŕče, budeme však aj menej unavení. “Stretol som sa už s tým, že volali do lietadla lekára, pretože cestujúcemu prišlo zle. Stačilo, že sa napil minerálky a bolo po problémoch,” spomenul Zadák ďalej.

Prirodzene neviete, aká minerálka na vás v lietadle čaká a koľko obsahuje magnézia. Preto je dobré mať pri sebe magnéziové tabletky. Dôležitý horčík sa ťažšie vstrebáva s mastným jedlom a vlákninou. Naopak, lepšie sa vstrebáva nalačno a s cukrom, povedzme hroznovým, kockou cukru alebo ľahkým ovocím, ktoré je aspoň trochu sladké. Platí to aj pre lepšie a rýchlejšie vstrebávanie draslíka a sodíka.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #únava #kŕče #magnézium #cesta lietadlom #kocka cukru #hroznový cukor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy