Ak nie, robíte chybu, pretože horké látky, ktoré vymenované zázraky obsahujú, pomáhajú na útrapnej ceste za chudnutím. Výsledkom je, že jeme menej a hoci horké potraviny obsahujú oveľa menej kalórií, zodpovedne zasýtia.
Napriek týmto plusom je horkých potravín na trhu stále menej a menej. Horkosť sa dnes bežne potláča cukrom, medom či umelými sladidlami, aby chutili mase. Za to však platíme daň. Čím viac sladkého jeme, tým viac sa nám ho žiada. Prichádza k „domino efektu“, ktorý sa odzrkadlí tam, kde chceme najmenej. Na váhe.
V skutočnosti sú horké látky jedy, ktorými sa zelenina, ovocie alebo šalát chránia pred predátormi. Pre nás ľudí sú práve tieto látky zdravé, pretože pôsobia proti baktériam, rakovine, zápalom a pomáhajú tiež znížiť hladinu zlého cholesterolu.
V experimente testovali 520 mužov a žien s nadváhou po dobu troch mesiacov. K ich obvyklej, mastnej a sladkej strave pridali horký extrakt z divokých bylín. Výsledkom bolo, že jedli v skutočnosti menej a schudli v priemere o 4,1 kg. Extrakt, ktorý výskumníci pre účastníkov štúdie zvolili, bol príliš horký. No prírodné látky obsiahnuté v čakanke, citróne, grapefruite, kapuste či v keli pôsobia rovnako – ako brzda chuti do jedla.
Pred konzumáciou horkých potravín sa odporúča neprekrývať chuť sladkým ani mastným. Lepšou voľbou teda bude ochutiť čakankový šalát radšej octovou zálievkou ako jogurtovým dressingom a kávu uprednostniť čiernu pred ochutenou mliekom a osladenou cukrom.