85 percent tvorí voda a ovocie má asi 60 kilokalórií. Robí dobrú službu zubom a črevám, rýchlo dodá energiu.
Má vysokú nutričnú hodnotu
Jedno jablko denne a ušetríme si návštevu u lekára? Niečo na tom bude, pretože skutočne sa jablko pýši výživnou hodnotou. Obsahuje viac ako 30 minerálnych látok a stopových prvkov, za zmienku stojí predovšetkým draslík, ktorý reguluje udržiavanie vodnej rovnováhy a železo. Pre rôzne ovocné kyseliny sa považuje za akúsi „prírodnú zubnú kefku“. Reguluje tiež činnosť čriev a obsahuje dôležité vitamíny (provitamín A, vitamíny skupiny B – B1, B2, B6, E a C, niacín a kyselinu listovú).
Znižuje riziko rakoviny
Dôležitou zložkou je pektín, ktorý znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vedecké výskumy tiež naznačujú, že tí, čo často konzumujú jablká, zriedka trpia na bronchiálne a pľúcne choroby. Pripisuje sa to sekundárnym rastlinným látkam v jablku, takzvaným katechínom. Flavonoidy a karotenoidy obsiahnuté v ovocí zrejme znižujú riziko rakoviny a v organizme majú antioxidačný účinok.
Vitamíny sú v šupke
Asi 70 percent vitamínov sa nachádza v šupke alebo bezprostredne pod ňou. Kto teda šúpe jablko, šúpe aj vitamíny! Šupka je bohatá na železo, horčík, nenasýtené tuky a bioaktívne substancie. V šupke sa nachádza aj 5–35 miligramov vitamínu C (podľa sorty). A dokonca aj ohryzok je cenný, obsahuje jód.
Starý domáci prostriedok
Jablko je domáci prostriedok pri hnačke, v takomto prípade sa odporúča zjesť strúhané a surové. Jablčný ocot zmierňuje zápal hrdla. Zmiešajte lyžicu medu a lyžičku jablčného octu v pohári horúcej vody a vypite. Ak vás trápi zachrípnutie, spoľahnite sa na pečené jablko s medom. Jablko pred spaním zabráni poruchám spánku a ak si ho doprajete ráno, zodpovedne vás „prebudí“. Tehotným ženám pomôže pri rannej nevoľnosti – treba ho zjesť ešte predtým, ako vstanete.