Gaštany zasýtia, posilnia nervy a dodajú vitamín C

, 15.11.2018 06:00
Gaštany – potešia vlasy, posilnia srdce
Jedlé gaštany sú obzvlášť bohaté na draslík. Autor:

Patria k jeseni rovnako, ako kapustnica na vianočný stôl. Vychutnajte si ich horúce na prechádzke večerným mestom, alebo doma pred televízorom. Gaštany sú zdravou pochúťkou!

Draslíková bomba

Sušené gaštany sú obzvlášť bohaté na draslík. Prebytočný sodík sa v našom tele vďaka nemu neutralizuje a podporí jeho vylučovanie obličkami. Vysoký krvný tlak sa napríklad spája s vysokým príjmom sodíka prostredníctvom potravín s vysokým obsahom soli. Znížením hladiny sodíka v krvi možno zabrániť mŕtvici a kardiovaskulárnym ochoreniam.

Dôležité vitamíny

Gaštany bodujú nielen so svojím vysokým obsahom vitamínu B, ale aj vitamínu C. Vitamíny skupiny B hrajú kľúčovú úlohu v energetickom metabolizme, pričom jedlé gaštany nás zásobia hlavne vitamínom B1 a B2. Ten prvý posilňuje naše nervy a podporuje tvorbu sérotonínu v mozgu, takže budeme menej podráždení a vyčerpaní. Okrem toho pomáha nášmu organizmu získavať energiu zo sacharidov. Vitamín B2 zas pomáha detoxikovať pečeň. Na rozdiel od iných potravín, ktoré zasýtia (napríklad zemiaky), nám gaštany tiež dodávajú veľa vitamínu C, ktorý posilní náš imunitný systém. Pozitívny účinok na hladinu cholesterolu v krvi majú aj viackrát nenasýtené mastné kyseliny v gaštanoch.

Tlmiče zápalov

Sekundárne rastlinné látky v gaštanoch majú vysoký antioxidačný potenciál a pôsobia proti zápalom v tele. Okrem toho dokážu tieto „hviezdy“ znížiť riziko rakoviny a chrániť naše srdce.

Zasýtia vďaka komplexným sacharidom

Gaštany vďaka komplexným sacharidom rýchlo zasýtia. Dobrou správou je, že hladina cukru v krvi sa zvyšuje pomaly a postupne, na rozdiel povedzme od bielych cestovín, ktoré ju zvýšia veľmi rýchlo. Hladina inzulínu ostáva po konzumácii gaštanov stabilná a človek dlho sýty.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sérotonín #imunitný systém #vitamín C #gaštany #draslík
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku