Plné vitamínov a minerálov: Egreše majú zelenú!

Chutné sú, o tom netreba diskutovať, ale sú aj zdravé? Letné bobule obsahujú veľa dôležitých živín. Čítajte, ktoré.

05.06.2019 06:00
egreš, bobuľové ovocie Foto:
Vysoký obsah draslíka pôsobí odvodňujúco, vďaka tomu vyplavuje z tela toxíny.
debata

Sú egreše zdravé?

To, že sú egreše zdravé, naznačuje ich obsah živín. Obsahujú veľa vitamínu C, ale aj rôzne vitamíny skupiny B, betakarotén a vitamín E. Okrem toho tiež veľa minerálnych látok ako draslík, železo, horčík a fosfor, ktoré posilňujú vlasy, nechty a zuby.

Vyplavujú toxíny

Zdravý účinok bobuľového ovocia je známy už od stredoveku. Vysoký obsah draslíka pôsobí odvodňujúco, vďaka tomu vyplavuje z tela toxíny. Zelený egrešový krík by mal okrem iného pomôcť pri aftoch a zápaloch v ústnej dutine. O dužine sa zas chyruje, že pomáha regulovať tuk.

Koľko kalórií obsahujú?

Kto sleduje prísun kalórií, pri konzumácii egrešov vôbec nemusí mať výčitky svedomia. Obsahujú totiž len štyridsať kalórií a ich obsah tuku je takmer nulový. Balastné látky podporujú črevnú aktivitu, egreše zasýtia a znižujú hladinu cholesterolu v krvi.

Sezóna egrešov

Prvé egreše možno zberať už v máji. V tomto čase však ešte nie sú bobule celkom zrelé, majú kyslú chuť a nemali by sa jesť surové, pretože vysoká kyslosť môže spôsobiť bolesti brucha. Tá pravá egrešová sezóna sa začína v júni a trvá až do konca augusta. V zásade platí: Čím zrelšie bobule, tým sladšie a lepšie stráviteľné.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #ovocie #vitamín C #cholesterol #vláknina #toxíny #egreš #afty