Šesť dobrých dôvodov, prečo jesť čučoriedky

, 29.06.2020 06:00
čučoriedky
Čučoriedky obsahujú veľa prírodných farbív, obzvlášť zaujímavý je myrtilín. Autor:

Čučoriedky sú plné vitamínov a navyše sú chutné. Neváhajte toto sladučké ovocie zaradiť do svojho jedálnička.

Udržujú mladosť a kondíciu

Čučoriedky obsahujú veľa prírodných farbív, obzvlášť zaujímavý je myrtilín. Neutralizuje najmä voľné radikály, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri vývoji procesov starnutia. Značný podiel vitamínov A, C a E v čučoriedkach tiež podporuje účinok ochrany buniek.

Chránia srdce

Myrtilín, takzvaný antokyanín, zlepšuje aj elasticitu krvných ciev, spôsobuje riedenie krvi a preventívne pôsobí na kardiovaskulárne ochorenia.

Pomáhajú pri detoxikácii

Predovšetkým v divokých čučoriedkach sa vyskytuje veľké množstvo trieslovín, ktoré pomáhajú pečeni pri rozklade škodlivých látok a tým podporujú detoxikáciu.

Bojujú proti patogénom

Sekundárne rastlinné látky prítomné v čučoriedkach tlmia rast baktérií a vírusov. Napríklad v prípade hnačky môžu chrániť postihnutú sliznicu v čreve a posilňovať imunitný systém.

Znižujú krvný tuk

Čučoriedky obsahujú značné množstvo rozpustnej balastnej látky pektín. Tá stimuluje nielen trávenie, ale okrem iného viaže v čreve tuk a týmto spôsobom pomáha znižovať zvýšené hladiny cholesterolu.

Podporujú tvorbu krvi

S takmer 1 miligramom železa síce čučoriedky nepatria k top dodávateľom tohto minerálu. Ale vďaka kombinácii s približne 22 miligramami vitamínu C na 100 gramov účinne podporujú tvorbu krvi a transport kyslíka v krvi.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pektín #krvný tuk #imunitný systém #detoxikácia #čučoriedky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku