Na diéty sa nespoliehajte, vplyv na hmotnosť majú aj niektoré lieky

Ak má človek vyriešený problém s depresiou alebo so psychickým stavom, podarí sa mu efektívnejšie schudnúť. Najmä vyššie stupne obezity sa často spájajú so psychickými poruchami, s úzkostnými stavmi, depresiou a niekedy neviete, ako rozťať tento začarovaný kruh, hovorí obezitologička MUDr. Adela Penesová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

12.04.2023 06:00
Adela Penesová
Obezitologička Adela Penesová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.
debata

Čo má človek urobiť, aby prestal trpieť závislosťou od jedla?

Potrebná je odborná pomoc psychológa. Odborníci o tom veľa diskutujú, lebo závislosti látkové aj nelátkové, kam patrí nielen gamblerstvo, ale aj závislosť od hier, porna, sociálnych sietí a podobne, majú so závislosťou od sladkého a jedla veľa spoločného. Celkovo evidujeme nárast porúch príjmu potravy a nie je to len anorexia a bulímia.

Zvyšujú chuť do jedla aj antidepresíva?

Niektoré skupiny liekov môžu. Pri liekoch druhej a tretej generácie sa tento efekt neukazuje. Práve naopak, ak má človek vyriešený problém s depresiou alebo so psychickým stavom, vtedy sa mu podarí efektívnejšie schudnúť. Krásne o tom hovorí napríklad speváčka Katka Koščová. Ukazuje sa, že najmä vyššie stupne obezity bývajú veľmi často spojené so psychickými poruchami, s úzkostnými stavmi, depresiou a niekedy neviete, čo je skôr, kde a ako rozťať ten začarovaný kruh. Je veľmi dôležité, aby sme sa zaoberali aj touto otázkou. V takýchto prípadoch treba zahojiť rany na duši, aj preto máme v našom tíme dve psychologičky, ktoré nám s tým pomáhajú.

Čo býva najčastejším spúšťačom priberania?

Je to individuálne. Viac pacientov má zlú životosprávu, nesprávne stravovacie návyky a nedostatok pohybu, nie sú fyzicky aktívni. Lenivosť aj v zmysle nedostatku pohybu je komplexnejší problém, súvisí s tým napríklad aj využívanie moderných technológií. Jedným slovom, obezitogénne prostredie vytvára veľká a dostupná ponuka potravín, nielen zdravých, ale aj spracovaných a ultra spracovaných, polotovarov, rýchlych jedál, nezdravých sladených nealkoholických nápojov a alkoholu, nepravidelnosť v jedení či to, že niektorí rodičia možno podceňujú stravovanie v rodine. Obezitogénne prostredie spôsobuje aj výstavba miest, sídlisk, prímestských satelitov, v ktorých nie sú dostupné chodníky a cyklotrasy, chýba v nich možnosť chodiť peši. No a napokon k nezdravému životnému štýlu patrí aj nedostatok spánku a relaxu na odbúranie stresu. To tiež prispieva k obezite.

Na akého odborníka by sa mal obrátiť človek, ktorý má problém s nadváhou alebo obezitou?

O svoje zdravie sa máme starať stále. Na Slovensku funguje veľmi dobre kalendár preventívnych prehliadok u detí a adolescentov a podľa údajov poisťovní 85 % detí na aj na ne chodí. Pediater dieťa zmeria, zváži, vidí, či zodpovedá rastovým krivkám. Upozorní rodičov, že niečo nie je v poriadku a aj poradí, čo s tým môžu robiť. Záleží ale na tom, ako to prijmú a sú schopní dodržiavať. Platí, že rodičia musia ísť príkladom, ak sa oni zdravo stravujú, hýbu sa, deti to budú robiť tiež. Pokiaľ ide o dospelých, tam mnohí trošku zabudli, že zodpovednosť za zdravie je na každom z nás a patrí k tomu aj preventívna prehliadka, v rámci ktorej by lekár mal znova upozorniť, že niečo nie je v poriadku. Snažíme sa edukovať aj odbornú verejnosť, aby bola obezita akceptovaná ako choroba.

Čo sa teda dá robiť?

Ak ide o nadváhu alebo prvý stupeň obezity, poradí všeobecný lekár alebo bežný špecialista, čo treba zmeniť v životospráve. A opäť, je na pacientovi, ako k tomu pristúpi. Pokiaľ ide o druhý alebo tretí stupeň obezity, pomáhajú špeciálne pracoviská, obezitologické ambulancie, ktorých by sme mali mať viac. Aj podľa európskych aj slovenských odporúčaní v druhom kroku pristupujeme pri vyšších stupňoch obezity a v prípadoch, ak má pacient pridružené aj ďalšie ochorenia, k rôznym spôsobom liečby. V súčasnosti máme lieky, ktoré vedia veľmi efektívne znížiť chuť do jedla a viesť až k desaťpercentnému úbytku hmotnosti. Základ je vždy životospráva, ale toto vie pomôcť. Pri najvyššom, treťom stupni obezity a veľmi chorom pacientovi uvažujeme už aj o operácii – metabolický/ba­riatrický chirurgický zákrok – napríklad sa zmenší žalúdok. Je ich veľmi veľa, treba vybrať tú správnu, ktorá vie veľmi efektívne viesť k redukcii 25 až 35 % telesnej hmotnosti.

Koľko ľudí trpí nadváhou a obezitou na Slovensku?

Podľa štúdie z roku 2017 trpí abdominálnou, centrálnou, obezitou u nás 48 % mužov a 54 % žien. Nadváhou a obezitou však trpia až dve tretiny dospelej populácie. Podľa údajov niektorých zdravotných poisťovní z roku 2021 je približne 9,5 % obéznych chlapcov a takmer 9 % obéznych dievčat, čo je odhadom približne 70-tisíc detí.

Kedy začal narastať počet ľudí s nadváhou a obezitou?

V porovnaní so sedemdesiatymi rokmi stúpol celosvetovo počet ľudí s obezitou trojnásobne. Na Slovensku máme problém posledných 25 či 30 rokov, je to celospoločenskou zmenou, ktorou sme prešli po roku 1989. Prechod na trhové hospodárstvo, agresívny marketing aj čo sa týka potravín a fastfoodov, globalizácia priniesli neustálu dostupnosť potravín. Zlepšili sa aj mnohé ekonomické ukazovatele, je bežné, že rodina má viac áut a mnohé deti už do školy nechodia pešo. Faktorov je viac. Na druhej strane existuje aj u nás v niektorých komunitách tzv. paradox obezity, keď ňou trpia práve tí chudobnejší.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #chudnutie #depresia #Adela Penesová #Cesta za zdravím