„Vstrebávanie vápnika je najvyššie v období rastu. Deti mladšie ako dva roky by preto mali vypiť dva poháre plnotučného mlieka, staršie deti tri poháre polotučného mlieka denne,“ hovorí prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc., prednostka Detskej kliniky Národného ústavu detských chorôb v Bratislave. Aj u detí, ktoré mlieko odmietajú, je podľa prof. Podrackej nevyhnutné zabezpečiť potrebnú dennú dávku vápnika, a to konzumáciou jogurtov, tvarohu, syrov, kelu či rýb.
K najväčšiemu nárastu kostnej hmoty dochádza do 18. roku veku, do 35. roku veku si vybudujeme svojich vlastných 100 % kostnej hmoty. Vtedy má človek v kostiach takmer kilogram vápnika. S pribúdajúcim vekom však vápnika v tele ubúda, ročne 1 až 3 percentá kostnej hmoty. Správnym životným štýlom môžeme jej priebeh výrazne ovplyvniť a hladinu vápnika udržiavať.
Ktoré faktory výživy pozitívne ovplyvňujú kostné zdravie?
Najdôležitejšie: vápnik, fosfor, horčík, zinok, vitamín D3, vitamín K2, ďalej vitamíny A, C, E, bór, mangán, meď, selén, železo, proteíny, sacharidy, lipidy
Koľko percent kostí tvorí vápnik?
Vápnik tvorí 1,5 % hmotnosti, to je viac ako jeden kilogram v tele zdravého dospelého človeka. 99 % vápnika sa nachádza v kostiach.
Ako a nakoľko sa vápnik vstrebáva?
U dospelého človeka sa vstrebe len 20–40 % prijatého vápnika. Vstrebávanie vápnika je najvyššie v období rastu – 75 %.
Ktoré faktory znižujú vstrebávanie vápnika?
kofeín (viac ako tri šálky kávy denne), kortikoidy, nevstrebateľné komplexy ako oxaláty/fytáty, kyselina fosforečná v kolových nápojoch, niektoré druhy liekov, priveľa vlákniny (tej však obyčajne aj tak prijímame nedostatok).
Koľko mlieka má dieťa denne vypiť?
1–2-ročné = dva poháre plnotučného mlieka, 2–18-ročné = tri poháre polotučného mlieka. Treba si však uvedomiť, že mlieko obsahuje pomerne málo vitamínu D a K.
Čo ak dieťa nepije mlieko?
Denne treba zjesť: jeden jogurt, 1 téglik tvarohu, 40 g tvrdého syra, 75 gramov mäkkého syra, 200 gramov kelu, 150 gramov rýb. U rizikových detí je nevyhnutné dodávanie vápnika vo výživových doplnkoch.
(Zdroj: prezentácia prof. MUDr. Ľudmily Podrackej, CSc.)