Ochutnávali sme 5 odrôd paradajok! Ako chutila ‘Darinka‘, ‘Niki‘ či ‘Karla‘? Šupa ktorej sa nedala požuť?

Paradajky patria aj na Slovensku medzi najobľúbenejšie druhy zeleniny. Viete však, že z botanického pohľadu je vlastne paradajka ovocím? Jej dôležitou súčasťou je farbivo lykopén. Ten patrí medzi karotenoidy a okrem červenej farby sa vyznačuje antioxidačnými účinkami, vďaka ktorým dokáže chrániť bunky pred nežiaducimi voľnými radikálmi.

24.07.2023 12:30
rajčiny, paradajky, rajčina, paradajka, rajčiak Foto:
Z botanického hľadiska sú paradajky ovocím. Z obchodného hľadiska sa považujú za zeleninu.
debata

Najviac lykopénu je vo vonkajšej šupke paradajok a celá rajčina priemernej veľkosti obsahuje asi 3 mg lykopénu. Pretože lykopén je rozpustný v tukoch, zvyšuje sa rýchlosť jeho vstrebávania varením rajčín s olejom alebo konzumáciou s inými potravinami obsahujúcimi olej.

Najväčším svetovým producentom rajčín je Čína. V roku 2017 napríklad vypestovala toľko rajčín, ako India, Turecko, USA, Egypt a Irán dohromady (tieto štáty Čínu v rebríčku nasledujú).

Rôzne druhy rajčín s názvami odrôd. Foto: Bianka Stuppacherová
rajciny, rajcina, paradajky, paradajka, rajciak Rôzne druhy rajčín s názvami odrôd.

My sme však s priateľmi urobili laickú degustáciu niekoľkých druhov paradajok vypestovaných vo vlastnej záhradke na Záhorí. V tomto období tu už hromadne dozrievajú. A toto sú naše poznatky:

Ochutnávka rôznych druhov rajčín. Foto: Bianka Stuppacherová
rajciny, rajciak, paradajky, paradajka, ochutnavka Ochutnávka rôznych druhov rajčín.

‘Tornádo‘ – veľmi obľúbená odroda paradajok s univerzálnym využitím. Plody skvele chutia v surovom stave, ale zároveň sa výborne hodia na tepelné spracovanie. Je to poloskorá kolíková odroda rajčín. Plody sú guľaté až plocho guľaté, v čase zrelosti tmavočervené, hmotnosť 100–130 gramov.

Víťaz nášho privátneho testu. Pevné, sladké paradajky s jemnou šupou, ktoré sa dali ľahko požuť s najmenším zeleným prstencom.

‘Štart‘ – skorý hybrid, skorá kolíková odroda, plody sú guľovité, stredne veľké, lesklé a pevné. Farba paradajok je tmavočervená, pričom skvele chutia a sú veľmi šťavnaté. Stredne veľké plody s hmotnosťou 70–90 g, šťavnaté a sladké. Táto odroda je odolná voči praskaniu. Paradajky vhodné na priamu konzumácu, do šalátov, na výrobu kečupov.

Sladká, chutná paradajka, oproti Tornádu však s hrubšou šupou, dala sa však pohodlne požuť.

‘Niki‘ – rozširuje ponuku kolíkových paradajok. Takmer guľatý hladký plod červenej farby má hmotnosť 100 až 110 g. Vyfarbuje sa aj pri stopke bez zeleného prstenca. Zrelé plody sa zberajú po 90 dňoch. Vyniká dobrým zdravotným stavom.

Chuťovo dobrá, sladká paradajka, po rozkrojení však mala pomerne veľa zelených častí, aj v okolí prstenca mala žlto-zelené okolie.

‘Darinka‘ – kríčková (radšej s oporou kolíka, aby "neľahla“). Tradičná česká odroda paradajok s pevnými, nepraskajúcimi plodmi vhodnými na prepravu. Paradajky sú guľaté, približne také veľké ako pri odrode Tornádo. Rastliny sú však nízke, kríčkové. Plody dozrievajú v niekoľkých várkach hromadne, takže je vhodná napríklad na väčší zber a konzervovanie. Je však chutná aj na priamu konzumáciu.

Chuťovo dobrá paradajka, šupa bola chrumkavá, dala sa dobre požuť.

‘Karla‘ – určená aj pre balkóny a malé záhradky. Plody sú guľovité, veľké, pevné s vynikajúcou farbou dužiny s vysokým obsahom lykopénu. Ak sa nareže, vyniká intenzívna červená farba dužiny. Vhodná pre výrobu domácich kečupov a pretlakov.

Mäsitá paradajka s tuhou šupou, ktorú sme vypľuli. Najrozsiahlejší a najškaredší zelený prstenec. Vzhľadom na jej konzistenciu zvnútra (veľa mäsitých častí, málo tekutej časti so semiačkami) je naozaj vhodná najmä na tepelnú úpravu a podľa všetkého je v kečupoch, pretlakoch či omáčkach najlepším zdrojom zdravého farbiva lykopénu.

Antioxidant lykopén v rôznych druhoch jedál (v mg)

Čo je najjednoduchšie? Zjesť jednu paradajku, porciu rajčinovej polievky alebo špagety s paradajkovou omáčkou? Alebo vypiť pohár rajčinovej šťavy? Obsah lykopénu pod jednotlivými fotografiami.

Fotogaléria
Dve lyžice rajčinového pretlaku = 14 mg lykopénu.
1 lyžica kečupu = 3 mg lykopénu.
+5Pohár rajčinovej šťavy = 25 mg lykopénu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #paradajka #paradajky #lykopén #rajčina #rajčiny