Niektoré potraviny dokážu telo ochladzovať, iné produkujú teplo. Stravovanie počas leta

Vysoké teploty sú pre ľudský organizmus záťaž. Pomôcť mu môže napríklad ľahšia strava, dostatočný pitný režim, ale aj dopĺňanie minerálnych látok, ktoré telo počas leta stráca. Vyhnúť sa, naopak, treba vyprážaným a mastným jedlám, ktoré sa zvyknú pripravovať s väčším množstvom oleja.

03.08.2023 06:00
zdravá strava, ovocie a zelenina, zdravé potraviny Foto:
Stredomorská alebo mediteránska strava je spôsob stravovania, ktorý vychádza z tradičného stravovania ľudí na ostrove Kréta a v južnom Taliansku v polovici 20. storočia.
debata (1)

„Naše telo by sme počas leta mali jedlom skôr osviežiť,“ hovorí Katarína Skybová, odborníčka na zdravý životný štýl a farmaceutka. Ako by mal vyzerať náš tanier? S dostatkom zeleniny, chudého mäsa, kyslomliečnych a celozrnných výrobkov. Prebytok tuku v strave naše trávenie zaťažuje a spomaľuje. „Mali by sme sa vyvarovať mastných a vyprážaných jedál. Namiesto sladkostí si vyberme radšej čerstvé svieže ovocie. Obmedzme soľ, ktorá zadržiava vodu. Telo dehydruje aj alkohol, príliš korenisté jedlá zase zvyšujú termogenézu a generujú teplo, v lete nás preto neschladia,“ dopĺňa.

Počas leta netreba zabúdať ani na dostatočnú hydratáciu. Paradoxne, voda sa zadržiava pri nedostatočnom pitnom režime. „V lete sa viac potíme, a preto strácame z tela aj viac minerálnych látok. Tie môžeme dopĺňať minerálkami. Hydratácia je pre náš organizmus mimoriadne dôležitá a v lete to platí dvojnásobne,“ dodala odborníčka na zdravý životný štýl. Ako sa však vo vysokých horúčavách schladiť tak, aby to bolo pre naše telo prospešné? Pomáha čerstvá zelenina a ovocie, najmä tá s dostatkom vody, ako sú uhorky, paradajky či melóny. Minerálky si môžeme osviežiť chladivou mätou a citrónom.

Odborník na výživu: Na čo má vplyv pitie vody s citrónom? Môže podporiť aj chudnutie
Video
Zlepšuje pitie vody s citrónom chudnutie, detoxikáciu, funkciu pečene, vyprázdňovanie či kvalitu pokožky? Väčšina odborníkov má jasný názor - odpoveď znie nie. Výživový špecialista Petr Havlíček má však v rukách trochu inú štúdiu... Dôležité je pitie vody predovšetkým pred jedlom.

Počas sezóny dovoleniek sa často stretávame aj so stredomorskou kuchyňou, ktorá je postavená na rastlinnej strave a je zdraviu veľmi prospešná. Stredomorská alebo mediteránska strava je spôsob stravovania, ktorý vychádza z tradičného stravovania ľudí na ostrove Kréta a v južnom Taliansku v polovici 20. storočia. Zistilo sa, že ľudia z týchto oblastí sa dožívajú vyššieho veku, ako je bežný priemer, a to pri dobrom zdraví. „Hlavnú rolu v stredomorskej strave zohráva zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, kvalitné oleje namiesto živočíšnych tukov, orechy a semená. To dopĺňajú mliečne výrobky, vajcia, biele mäso a ryby.

Červené mäso a cukor s konzumujú len príležitostne. Pitný režim tvorí najmä voda a občas deci červeného vína,“ vysvetľuje Katarína Skybová, riaditeľka Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy Kompliment.

Stredomorský spôsob stravovania navyše znižuje riziko srdcovocievnych ochorení, rozvoja diabetu, demencie a zhoršovanie kognitívnych funkcií. Znižuje tiež riziko rakoviny a prospieva črevnému zdraviu, ktoré je nesmierne dôležité pre celkové dobré fungovanie organizmu. Táto strava zmierňuje chronický zápal v tele, čím ho chráni pred chorobnými procesmi.

Ako si však tento spôsoby stravovania udržať vo svojom režime aj po návrate z dovolenky? Podľa Kataríny Skybovej to nie je nič náročné a inšpirovať sa dovolenkovými receptami je podľa nej dobrý nápad. „Aj doma treba zostať pri množstve čerstvej či varenej zeleniny. No treba mať na pamäti, že pri stredomorskej strave nejde len o jedlo, dôležitý je aj celkový spôsob života s dostatkom pohybu na čerstvom vzduchu, dostatkom odpočinku a času stráveného v kruhu rodiny a priateľov. Komunita a pocit spolupatričnosti sú skutočne liečivé a veľmi prospievajú našej psychike i celkovému zdraviu,“ pripomína.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #strava #ovocie #zelenina #zdravé stravovanie #mediteránska strava