Čo piť, keď... máte afty, alergiu, vysoký tlak. Recept na domáci elixír proti hypertenzii

Mnoho ľudí si neuvedomuje význam tekutín pre naše zdravie. Prinášame vám prehľad nápojov, ktoré vám vedia pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch.

08.08.2023 10:00
nechtík, mäta, rakytník, čaj, šálka, byliny, nálev Foto:
Čaj z nechtíka má hojivé účinky aj na afty.
debata (1)

…máte afty

Afty sú drobné vriedky v ústach alebo na jazyku. Opakovaná tvorba áft býva často dôsledkom výživového nedostatku (najmä nedostatku vitamínov zo skupiny B a zinku) alebo alergie.

Čaj z nechtíka má hojivé účinky aj na afty. Možno ho použiť aj na kloktanie. Rumančekový čaj má antiseptický účinok pri aftách, zápaloch v ústnej dutine a pri opuchoch ďasien. Proces hojenia podporuje kloktanie alebo výplach úst rumančekovým čajom.

…máte alergiu

Alergia je hypersenzibilita na určitý druh látky, ktorá sa pre postihnutého stáva alergénom. Najčastejšími alergénmi bývajú plesne, lieky, prach či chemické prísady v potravinách a konzervách. Proti sennej nádche a ďalším alergiám je vhodný liečivý bylinný čaj z bylinného herbára známej Boženy Kamenickej. Jedna kúra trvá šesť týždňov a denne treba piť dve šálky čaju.

Čaj proti alergii: 75 g koreňa ibišteka lekárskeho s vňaťou, 75 g vňate stavikrvu vtáčieho, 75 g repíka, 75 g drvených šípok, 50 g skorocelu, 50 g drvených semien fenikla, 35 g materinej dúšky, 25 g divozelu, 25 g rumančeka, 15 g pŕhľavy. Jednu lyžičku zmesi treba zaliať šálkou vody, nechať 10 minút lúhovať a scediť.

…máte astmu

Toto ochorenie spojené s dušnosťou a kašľom môže prepuknúť v ktoromkoľvek období života. Astma má často alergické príčiny. Proti astme môžete bojovať čajom z ľanových semien. Treba však zdôrazniť, že tento čaj je nevyhnutné piť dlhšie, najlepšie niekoľko mesiacov, aby človek dosiahol liečebný efekt. Odporúča sa aj pŕhľavový čaj, ktorý utišuje astmatické záchvaty a odstraňuje z tela škodlivé látky.

Mária Trebenová pomáhala pri bronchiálnej astme liečivou čajovou zmesou zo skorocelu a z materinej dúšky. Tento čaj pite čo najteplejší: 200 ml vody, 1 koliesko citróna, 1 lyžička kandizovaného cukru, 1 lyžička skorocelu a materinej dúšky. Do studenej vody dajte koliesko ošúpaného citróna a lyžičku kandizovaného cukru. Priveďte do varu a nechajte štyrikrát až päťkrát skypieť. Odstavte, pridajte lyžičku bylinnej zmesi a nechajte pol minúty lúhovať. Sceďte a pite niekoľkokrát denne.

…máte nízky krvný tlak

Kto má nízky krvný tlak, môže trpieť závratmi a pocitmi nestability. Ženy mávajú nízky tlak dvakrát častejšie ako muži. Nízky tlak však nepochybne predstavuje pre zdravie menšie riziko ako hypertenzia.

Medzi prostriedky zvyšujúce krvný tlak patrí káva. Tento nápoj by ste nemali piť hneď ráno, ale až popoludní a maximálne 2 šálky denne. Krvný tlak dokáže povzbudiť aj zdravotné víno: Do litra vína dajte asi 50 g čerstvých lístkov šalvie a 1–2 lyžice medu. Zmes nechajte asi 5 dní lúhovať – ale nie na slnku. Prefiltrujte a podľa potreby užívajte 1 likérový pohárik denne.

Bylinkárka Anna prezradí, ako si pripraviť čaj proti hnačke
Video
Známa bylinkárka Anna Kopáčová nám ukáže, čo si môžeme doma ľahko pripraviť sami.

…máte vysoký krvný tlak

V Grécku sa vysoký krvný tlak už tisíce rokov úspešne lieči zvýšenou konzumáciou cesnaku. Cesnak je ľahko dostupný a spoľahlivý liek, ktorý znižuje krvný tlak. Cenné látky obsiahnuté v cesnaku rozširujú cievy a znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Za rozumnú dávku sa považuje 1 strúčik na deň alebo 1–2 strúčiky denne počas 2–3 týždňov s týždennou prestávkou.

Z cesnaku si môžete pripraviť cesnakový elixír: 4 ošúpané citróny bez kôstok, 1 väčšia ošúpaná cibuľa, 15–20 strúčikov cesnaku, 150 g chrenu, 1 l vody, 500 g práškového cukru. Všetky suroviny zomeľte na mäsovom mlynčeku a dajte do trojlitrovej fľaše. Zalejte prevarenou vodou, pridajte cukor, dobre uzavrite a nechajte dva týždne stáť. Občas premiešajte. Potom sceďte. Uchovávajte v dôsledne uzatvorených fľašiach. Užívajte ráno a večer likérový pohárik. Po spotrebovaní urobte 6-týždňovú prestávku.

…trpíte málokrvnosťou

Málokrvnosťou alebo anémiou sa nazývajú niektoré poruchy krvi, konkrétne červených krviniek. Mierna málokrvnosť sa prejavuje únavou, zníženou výkonnosťou a celkovou slabosťou. Najbežnejšou príčinou anémie je nedostatok železa.

Odporúča sa denne vypiť 500 ml zmesi mrkvovej a cviklovej šťavy alebo jablkovej a cviklovej šťavy. Piť samotnú šťavu z cvikly sa neodporúča. V Číne je obľúbený tzv. krvný koktail: 5 sušených marhúľ, 250 ml grapefruitovej šťavy, med. Marhule krátko povarte, zlejte a rozmixujte so šťavou z grepu. Podľa chuti môžete prisladiť medom.

(Podľa knihy „Čo piť, keď…“, vyd. Príroda 2013)

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #pitný režim #pitie tekutín #alergie #anémia #afty