Bezjadierkový melón je ovocný hit. Ako si vybrať ten správny kus?

Červený melón je počas leta ovocím číslo jeden. Jeho sladká chuť poteší maškrtné jazýčky a vodnatá konzistencia dokonale osvieži počas horúcich dní. Okúsili ste už dyňu bez jadier, ovocný hit ostatných rokov?

30.08.2023 06:00
melón, červený melón, pásikavé tričko Foto:
Obľúbené sú najmä melóny s nízkym množstvom jadierok.
debata

Hoci sú jadierka červenej dyne bohaté na zinok, horčík, draslík či železo a na organizmus majú pozitívne účinky, mnohým ľuďom prekážajú. Aj preto sa pestovatelia roky snažia o to, aby počet jadier v niektorých sortách červených melónov čo najviac znížili. Výsledkom sú dyne bez semienok, alebo len s ich zanedbateľným množstvom, ktoré si už našli svoje miesto aj v slovenských sadoch. Bezjadierkové melóny vznikli šľachtením viacerých odrôd, pričom v porovnaní s bežnými melónmi sa vyznačujú aj vyššou cukornatosťou. Zaujímavosťou je, že dyne bez jadier sa vždy pestujú v tesnej blízkosti tých klasických – zaistí sa tak dostatočné opeľovanie kvetov. Na Slovensku sa melóny bez jadierok pestujú v južných regiónoch, kde majú počas leta výborné klimatické podmienky.

Odborník na výživu: V akú dennú dobu konzumovať ovocie?
Video
Má sa ovocie jesť iba ráno a dopoludnia? Veď je v ňom toľko jednoduchých sacharidov, ktoré sa popoludní a večer menia na tuky! Výživový poradca Petr Havlíček vysvetľuje, kde sa toto odporúčanie zobralo a v čom je mylné. / Zdroj: TV Pravda a MALL.TV

Vitamínová bomba

Bezjadierkové červené melóny nie sú len sladkou vodou, ako by sa mohlo zdať. Obsahujú množstvo prospešných živín. Lykopén, ktorý melónom dodáva ich červenú farbu, pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a zamedzuje ochoreniam cievneho systému. Vitamín C posilňuje obranyschopnosť organizmu a zabraňuje vzniku parodontózy, zatiaľ čo vitamín A chráni sliznice pred vírusmi, baktériami a voľnými radikálmi. Aminokyseliny L-arginín a L-citrulín obsiahnuté v dyniach zasa pôsobia protizápalovo. Vďaka obsahu draslíka môže pravidelná konzumácia melónov znormalizovať činnosť nervovej sústavy a prispieť k zmierneniu kŕčov. A keďže je melón z 90 % tvorený vodou, hydratuje telo a pomáha správnemu tráveniu.

Melóny obsahujú veľa vody, ale aj užitočný... Foto: SHUTTERSTOCK
melón, červený melón, ovocie Melóny obsahujú veľa vody, ale aj užitočný karotenoid lykopén.

Dozreté na slnku

Obchody momentálne ponúkajú veľký výber červených melónov, vrátane tých nízkojadierkových. Ako si teda vybrať správny kus?

  • Neplatí, že čím väčší melón je, tým lepšie. Veľkosť melóna závisí od konkrétnej odrody, preto aj malý, 2–3-kilogramový plod môže byť tou správnou voľbou.
  • Nezáleží ani na tom, či je kôra dyne bledá, tmavá alebo pruhovaná – všímajte si však jej neporušenosť a lesk.
  • Dobrým znamením je tiež žltá škvrna na spodnej časti melóna.
  • Ak na plode vidíte časť stonky, mala by byť celkom vyschnutá. Melónom s ešte zelenou stonkou sa vyhnite – plod pri zbere pravdepodobne nebol dostatočne dozretý. A čo charakteristické zaklopanie na melón? Aj to vám pri výbere pomôže.
  • Ak sa po zaklopkaní ozve z dyne „dutý“ zvuk, melón je správne dozretý. „V letnom období majú naši zákazníci o melóny veľký záujem, pričom do košíkov si čoraz častejšie vkladajú melóny s nízkym obsahom jadier. Všetky druhy dýň, ktoré v našich predajniach ponúkame, pochádzajú od overených dodávateľov, mnohé od tých slovenských,“ povedala Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA.
ovocie, exotika, karotenoidy, farby Čítajte viac Stravujete sa farebne? Viete, ktoré ovocie má najviac antioxidantov?

Osviežujúca letná limonáda

Osviežujúci letný nápoj na báze červeného melóna. Foto: SHUTTERSTOCK
melón, nápoj Osviežujúci letný nápoj na báze červeného melóna.

Keď si bezjadierkový melón prinesiete domov, vhodné je skladovať ho v chladničke, aby po otvorení plodu bolo jeho vnútro studené a osviežujúce. Môžete si ho dopriať samotný ako sladkú pochúťku, alebo jeho dužinu nakrájať na kocky, pridať ich do ovocných šalátov, smoothies či chladených dezertov. Jemná chuť červených melónov sa výborne kombinuje s inými druhmi ovocia, ale aj so syrmi balkánskeho typu. V kombinácii s čerstvou mätou, citrónom a ľadom si z bezjadierkového melóna môžete pripraviť aj osviežujúcu letnú limonádu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #zdravá výživa #melón #červený melón