Kvalitná desiata pre školáka pozostáva z 5 vecí. Ktoré sú to?

Mnohí rodičia dnes deťom nepripravujú do školy desiatu, ale im dajú peniaze na nákup v školskom bufete. Desiatu však netreba podceňovať, je dôležitou položkou v jedálnom lístku školáka. Aká by mala byť školská desiata? Čo by v nej nemalo chýbať?

03.09.2023 06:00
desiata, zdravá desiata, školská desiata Foto:
Podľa odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR má kvalitná desiata pre školáka obsahovať celozrnné pečivo, nátierku, prípadne syr, porciu ovocia, zeleniny a kvalitný nápoj.
debata (1)

Pripravujete ju s láskou každý deň, no aj tak ju potom často nájdete nedotknutú na dne tašky či dokonca v koši. Desiata je pritom dôležitá súčasť stravovacieho režimu dieťaťa, má tvoriť asi 15 percent z denného príjmu energie.

Podľa odporúčania Úradu verejného zdravotníctva SR má kvalitná desiata pre školáka obsahovať celozrnné pečivo, nátierku, prípadne syr, porciu ovocia, zeleniny a kvalitný nápoj. Pre detský organizmus vo vývoji je veľmi dôležitý dostatok vápnika, preto by mali byť súčasťou desiatej mlieko, najmä probiotické, a acidofilné výrobky, jogurty a syry. Ak dieťa trpí intoleranciou laktózy, prípadne mliečnej bielkoviny, treba sa poradiť s lekárom o potravinách, ktoré sú pre dieťa vhodné.

Nechce uhorku? Nedávajte mu ju

Z ovocia a zeleniny striedajte druhy, ktoré má dieťa rado. Nezabúdajte na nápoj pre školáka, najzdravšia je čistá voda, striedajte ju s nesladeným čajom, domácim sirupom, čerstvými šťavami alebo nesýtenou minerálnou vodou. Nevhodné sú energetické a rôzne sladené nápoje. Netreba úplne zavrhovať ani sladkosti. Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že deti potrebujú aj rýchle kalórie. Sladkosti im nemusíte úplne zakazovať, no pri výbere uprednostnite kvalitné výrobky, napríklad cereálne keksíky, sušené ovocie či tyčinky s vyšším obsahom kakaa. Dôležité je, aby si dieťa osvojilo správne stravovacie návyky, ich súčasťou je i dodržiavanie približne rovnakých intervalov na jedlo.

Rada Pravdy

Do prípravy jedla zapojte aj dieťa. Keď si desiatu pripraví samo, lepšie si rozmyslí, či ju zje, alebo hodí do koša. Prípadne môže pripraviť desiatu aj vám. Dohodnite sa, že ju budete jesť naraz, vy v práci a dieťa v škole. Dieťa sa takto bude učiť samostatnosti, zodpovednosti a posilníte v ňom aj pocit rodinnej spolupatričnosti.

vojaci, obrázky, deti, mReportér, výstava Čítajte viac Ministerstvo obrany vyhlásilo súťaž pre školákov. Deti ukázali, ako vidia vojakov, natočila naša mReportérka

Desiata nie sú raňajky

V mnohých rodinách vládne počas pracovných rán taký zhon, že sa dieťa nestihne naraňajkovať. Rodič mu niečo prihodí k desiatej, aby kompenzoval vynechané prvé jedlo dňa. A to je chyba.

Desiata by rozhodne nemala slúžiť ako náhrada raňajok. Dieťa by z domu nemalo odchádzať s prázdnym žalúdkom a desiata by mala byť už druhým jedlom dňa, ktoré si dieťa dopraje približne tri hodiny po raňajkách. Školy v súlade s týmto lekárskym odporúčaním zaraďujú do rozvrhu hodín veľkú prestávku, počas ktorej majú žiaci čas na jedlo.

Dajte sa oznámkovať

Ak si nie ste istí momentálnymi chuťovými preferenciami dieťaťa, skúste si s ním zahrať hru, ktorá vám za pár dní ukáže, čo mu chutí a čo nie. Spíšte na papier všetky desiate, ktoré ste školákovi pripravili za týždeň. Zoznam pripnite na chladničku a nechajte dieťa, nech každú desiatu oznámkuje. Posilníte v ňom pocit zodpovednosti aj istotu v rozhodovaní a vy budete vedieť, na čom ste.

Prečo je taká dôležitá

Školská desiata je jedlo, ktoré slúži nielen na zahnanie hladu, ale má veľký význam aj z ďalších dôvodov. Udržuje vyrovnanú hladinu cukru v tele a tým aj psychickú rovnováhu a sústredenosť, ktorá je v škole nevyhnutná. Zároveň sa takto stará aj o udržiavanie zdravej hmotnosti, pretože dieťa nie je vyhladované a neprepadá neskôr cez deň alebo večer záchvatovitému prejedaniu. Zdravá desiata slúži aj na podporu imunity. Pri príprave desiatej nezabúdame na tekutiny, najlepšia je čistá voda, prípadne občas minerálka alebo ovocný čaj.

Ideálna školská taška? Mala byť mať kolieska a rúčku Čítajte viac Prezuvky či školská taška? Čo musia splniť, aby si vaše dieťa nepoškodilo chrbticu alebo vývoj nohy

Čo by ešte mali vedieť rodičia prváka

 • vysvetlite mu, že v škole bude mať iný režim ako v škôlke, nájde si nových kamarátov a naučí sa veľa nových, zaujímavých vecí,
 • nestrašte dieťa tým, že ho v škole čakajú iba povinnosti a „dajú ho tam do poriadku“,
 • naučte dieťa režimu dňa – aby vstávalo v určitú hodinu, chodievalo spať v rovnaký čas, každý deň si skontrolovalo, či má pripravené všetko, čo potrebuje na vyučovanie,
 • dieťa by malo mať pravidelný režim aj v jedle a nemalo by jesť pri počítači alebo televízore, ale za stolom, ideálne s celou rodinou,
 • dohodnite sa s ním, kedy sa budete spolu učiť, aj kedy bude mať čas na oddych,
 • ak má dieťa ťažkosti s nadväzovaním vzťahov v novom prostredí a kolektíve, môžete pozvať jeho spolužiakov k vám, alebo mu dovoľte, aby išlo na návštevu k nim,
 • rozprávajte sa s ním o tom, čo sa v škole učili, všímajte si, či sa nemení jeho správanie, príčinou môže byť stres.

Pri príprave buďte kreatívni

Rožok s maslom naozaj nikoho neohúri, no desiata pripravená s fantáziou určite zapôsobí na malého stravníka. Kreativita si nevyžaduje veľa času. Namiesto obligátneho kolieska šunky vykrojte zo šunky srdiečko alebo zvieratko. Vykrajovať môžete aj chlieb, ovocie a zeleninu. Vymeňte obložený chlieb za wrap, do ktorého šikovne zatočíte všetky potrebné zložky desiatej. Z kúskov ovocia a špajchle urobte ovocný špíz. Forma je v tomto prípade veľmi dôležitá, pretože deti azda ešte viac ako dospelí jedia očami. Desať alebo pätnásť minút, ktoré venujete príprave jedla, sa mnohonásobne vráti, keď bude dieťa sýte, spokojné a na vyučovaní mu to bude páliť.

Náš tip na zdravú desiatu

 • celozrnné pečivo alebo chlieb
 • mliečne výrobky (syr, jogurt, mliečny nápoj)
 • kvalitná šunka alebo saláma s vysokým podielom mäsa
 • ovocie a zelenina (riadime sa chuťou dieťaťa)
 • ovocná alebo zeleninová šťava
 • domáci koláč
 • ovocný alebo zeleninový šalát
 • müsli s jogurtom
 • oriešky

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravá strava #desiata #školská desiata #nový školský rok #Škola volá