Ako výživou zvýšiť plodnosť a chuť na sex?

Neplodnosť je vždy problém páru. Štatisticky tu v 30 % zohráva svoju úlohu ženský faktor, v 30 % mužský, v 25 % je príčina neplodnosti v páre a 15 % tvoria nevysvetliteľné príčiny. Plodnosť ženy začína klesať po jej 27. roku života a významne klesá vo veku nad 35 rokov. Na Slovensku na jednu rodinu priemerne vychádza 1,3 dieťaťa a priemerný vek prvorodičiek je 28 rokov.

01.10.2023 06:00
vaječníky, žena, reprodukcia, výživa,... Foto:
Výživa má výrazný vplyv aj na ženské reprodukčné zdravie.
debata

Pri pároch, ktoré sa snažia otehotnieť prirodzene počas jedného roka, je štatistika jasná: Ak im nenašli žiaden rizikový faktor životosprávy (fajčenie, alkohol, zvýšená hmotnosť, zlá strava, sedavý spôsob života atď.), ich šanca počatia je 83 %. Ak im našli aspoň jeden rizikový faktor životosprávy, šanca je 71 %. Pri dvoch rizikových faktoroch to bolo už len 62 %, pri troch 52 % a pri štyroch dokonca iba 38 % šanca. „Treba si uvedomiť, že pohlavný systém a sexuálne hormóny sú veľmi náchylné na nutričné zmeny. U množstva žien môže hoci aj mierne zníženie hmotnosti, respektíve zníženie kalorického príjmu, viesť k nepravidelnému cyklu, ku skráteniu takzvanej luteálnej fázy (fáza po uvoľnení vajíčka), k vynechávaniu mesačného cyklu, respektíve k jeho skracovaniu alebo, naopak, k predlžovaniu. A tým, samozrejme, aj k riziku zníženej plodnosti. Pri poruchách príjmu potravy, ale aj pretrénovaní často dochádza k vážnym problémom s ovuláciou, menštruáciou a pohlavným cyklom,“ tvrdí MUDr. Boris Bajer, odborník na výživu.

U muža je situácia veľmi podobná. Kvalita a kvantita spermií súvisia s množstvom tuku v tele a podľa zdrojov nie je vhodné mať ani príliš nízke percento tuku, ani príliš vysoké – obe sú spájané so zníženými hladinami pohlavných hormónov. „Nie je to však iba otázka testosterónu. Obvod pása mužov, nezávisle od športovania, bol takzvane opačne spájaný s množstvom spermií. Čo to znamená? Čím väčší obvod pása, tým menej spermií bolo detegovaných pri analýze semena,“ píše lekár vo svojej najnovšej knihe Protokol prirodzenej plodnosti a sexuálneho apetítu.

Päť pilierov protokolu prirodzenej plodnosti podľa MUDr. Borisa Bajera

  1. Výživa a doplnky výživy
  2. Pohyb a nesedavý spôsob života
  3. Spánok a cirkadiánne rytmy
  4. Zvládanie stresu a emócií
  5. Optimalizácia hormónov

Fakty o (ne)plodnosti: Rok sexu – a nič?

Podľa lekárskej definície je neplodnosť neschopnosť otehotnieť počas dvanástich mesiacov nechráneného a rutinného sexu. „Podľa mnou vykonaných anamnéz už túto definíciu množstvo párov nespĺňa,“ tvrdí MUDr. Boris Bajer vo svojej publikácii. Nie preto, že by sa o počatie snažili počas používania hormonálnej alebo latexovej antikoncepcie, ale preto, že ročne môžu takéto pokusy narátať na prstoch dvoch rúk. Okrem toho, že ku problému počať dieťa často privedie zle fungujúci hormonálny systém (sexuálny apetít, čiže libido, silne závisí od dobre zoptimalizovaných hormónov muža a ženy, ale aj od množstva stresu a pracovného vyťaženia), snažia sa otehotnieť len počas dní, keď predpokladajú ovuláciu. Často to teda zúžia na „deň D“ a muži si tak „ušetria“ všetkých svojich bojovníkov práve na ten jeden sexuálny styk. Šanca je potom, samozrejme, oveľa menšia ako pri viacerých pravidelných pokusoch najmä počas predpokladanej ovulácie, ale aj mimo nej.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #deti #neplodnosť #sterilita