Superpotravina aj v boji proti temným silám. Určite ju dobre poznáte!

Cesnak zastával vždy zvláštne miesto v ľudových tradíciách. Mnohé staroveké kultúry poznali jeho prospešné účinky pri liečení veľkého počtu ochorení, nevedeli však pochopiť, prečo naozaj liečil. Pripisovali to často mágii a niečomu nadprirodzenému. Cesnak sa tešil obľube, pretože veľa ráz uspel pri liečbe a bol považovaný za ideálnu zbraň proti temným silám.

31.10.2023 10:00
choroba, stredovek, liečenie Foto:
Bol aj amuletom na odháňanie zlých duchov.
debata

Pôrodné rituály: V Grécku babice pripravovali pôrodnú izbu buď vešaním, alebo drvením strúčikov cesnaku, aby odpudili zlých duchov. Ako ubiehali stáročia, tento staroveký zvyk sa rozšíril do ďalších častí Európy. V Grécku dala babica dieťaťu po narodení na krk náhrdelník so strúčikom cesnaku.

Zasaď cesnak: Keďže rímski generáli verili, že cesnak poskytol ich armáde odvahu, vysádzali polia cesnaku v krajinách, ktoré dobyli, vo viere, že odvaha z vybojovanej bitky sa vráti do cesnaku.

Cesnak sa považuje aj za prírodné antibiotikum. Foto: SHUTTERSTOCK
cesnak Cesnak sa považuje aj za prírodné antibiotikum.

Snívanie o cesnaku: Sen, že je v dome cesnak, sa považuje za šťastný. Ak snívate, že jete cesnak, znamená to, že objavíte skryté tajomstvá.

Kúzlo proti moru: Keď mor pustošil východnú Európu, ľudia si mysleli, že ho vyvolali zlí duchovia. Cibuľu a cesnak používali ako amulety pre šťastie, ktoré mali odháňať zlých duchov. Aj relatívne nedávno, v rokoch 1917 a 1918, Američania verejne nosili vence cesnaku, keď vypukla epidémia chrípky.

Dobrá potencia: V niektorých krajinách Blízkeho východu nosí ženích strúčik cesnaku na klope saka, aby si zabezpečil potenciu počas svadobnej noci.

Tréner bežcov: V niektorých častiach Európy veria, že ak bežec bude počas pretekov žuť kúsok cesnaku, zabráni súperom, aby ho predbehli. Možno to, čo mávajú dnešní atléti v ústach, vôbec nie je žuvačka.

Protijed: Rímsky lekár Galénos, žijúci v 2. storočí, používal cesnak ako látku účinnú proti jedom. Prorok Mohamed vychvaľoval použitie cesnaku proti uhryznutiu hadom alebo škorpiónom.

Zdroj sily Herkula: Herkules, postavička z kresleného filmu, predchodca Pepka námorníka, vdychoval vôňu čerstvých hlávok nelúpaného cesnaku. Škoda, že aj Max Fleisher, tvorca Pepka námorníka, sa nedržal cesnaku ako superpotraviny! Popularita Pepka spôsobila dvadsaťnásobné zvýšenie produkcie špenátu, až neskôr sa zistilo, že desatinná čiarka bola umiestnená na nesprávnom mieste a špenát obsahuje iba desatinu železa oproti tomu, čo sa pôvodne tvrdilo. Nebyť tohto omylu, cesnak mohol byť dobrým zdrojom Pepkovej nadľudskej sily a zvýšila by sa jeho konzumácia.

(Pripravené podľa knihy M. Briggsovej Cesnak a cibuľa, Fortuna Libri 2009)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #cesnak #superpotravina #čierny cesnak