Čo môžete každý deň urobiť pre svoje zdravie?

06.09.2008 09:40
žena - maškrtenie - raňajky - strava - zdravie...
Robte pre svoje zdravie každé ráno niečo. Autor:

Konzumovať rajčiny, nepreháňať to so surovou stravou, uprednostňovať oleje zo slnečníc, bodliakov a sóje, a tiež neveriť tvrdeniu, že morská soľ je "zdravšia" ako kamenná soľ a "štamperlík" napomáha tráveniu.

Rajčiny chránia srdce a cievy
Každodenná konzumácia rajčín alebo pohár rajčinovej šťavy denne znižujú hladinu tzv. zlého cholesterolu a chránia srdcovocievny systém. Americkí a nemeckí odborníci na zdravú výživu zistili, že ľudia, ktorí obľubujú rajčinové jedlá, trpia na ochorenie srdca a obehového systému oveľa zriedkavejšie, ako ľudia, ktorí vo svojom jedálnom lístku rajčiny nemajú. Zdraviu prospešný vplyv rajčín spájajú odborníci s látkou lykopén, ktorú obsahujú aj jablká a šípky, a dobrou správou je, že táto látka, na rozdiel od iných prírodných látok, sa neznehodnocuje varením a tepelnou úpravou (niektorí odborníci na zdravú výživu sú dokonca presvedčení, že tepelne spracované rajčiny sú zdravšie ako surové plody).

Surová strava môže poškodiť organizmus
Všetko s mierou platí aj v prípade surovej stravy. Orechy, obilniny a koreňová zelenina, z ktorej sa skladá jedálny lístok milovníkov surovej stravy, sú totiž pre človeka (na rozdiel napr. od hovädzieho dobytka) pomerne ťažko stráviteľné. Nestrávené zbytky surovej potravy rozkladajú v črevách baktérie, pričom vznikajú jedovaté látky, ktoré poškodzujú črevnú sliznicu a imunitný systém (črevná autointoxikácia). Po pár rokoch takejto „zdravej stravy“ môže dojsť k vážnym zažívacím problémom, chronickým katarom, infekciám, degeneratívnym ochoreniam pohybového aparátu alebo nádorovým ochoreniam. Surová strava teda nie je spôsob, ako predchádzať zdravotným problém alebo ako ich liečiť, ale, naopak, je to jeden zo spôsobov, ako si možno zdravie poškodiť.

K najzdravším patria oleje z bodliakov, slnečníc a sóje
Je známe, že národy často konzumujúce olivový olej, ktorý má vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín, sú zdravšie a v „infarktových rebríčkoch“ stoja zvyčajne na konci. No nielen olivový olej je pre organizmus prínosom. Aj oleje z bodliakov, slnečníc a sóje majú vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín a podieľajú sa významným spôsobom na posilňovaní imunitného systému. Za pozornosť tiež stojí skutočnosť, že kritizované živočíšne tuky (napr. husací tuk) môžu obsahovať taký vysoký podiel nenasýtených mastných kyselín, že sa vyrovnajú olivovému oleju.

Morská soľ nie je „zdravšia“ ako bežná kuchynská soľ
Traduje sa, že morská soľ je lepšia ako kuchynská (kamenná) soľ, pretože nie je rafinovaná a obsahuje viac zdraviu prospešných minerálnych látok. Nie je to však pravda. Morská soľ a kamenná soľ z podzemných štôlní sú identické, a to z hľadiska čistenia, pôvodu (kamenná soľ je výsledkom sedimentácie v oblastiach kedysi pokrytých slanou morskou vodou), ako aj výživy (horčík, vápnik, fosfor a železo, ktoré zostanú v morskej soli po odparení, nemajú z hľadiska výživy nijaký význam – napr. množstvu železa v jednej bobuli hrozna sa vyrovná až 125 g morskej soli). Jedinou výhodou morskej soli v porovnaní s kamennou soľou je, že kryštáliky morskej soli majú tvar vločiek a rozpúšťajú sa rýchlejšie ako kryštáliky kamennej soli, ktoré majú tvar kocky – vďaka tomu vzniká dojem, že morská soľ je slanšia, a to môže v rodinách s „tradíciou presáľania“ čiastočne obmedziť spotrebu soli.

„Štamperlík“ nenapomáha tráveniu.
Aj keď si väčšina ľudí myslí pravý opak, fakty sú fakty. Alkohol rozkladá tuky s oveľa menšou účinnosťou ako žalúdočné kyseliny a pri trávení nepredstavuje nijakú pomoc – naopak, tráviace procesy čiastočne brzdí.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk