Misha: Smiech je moja energia

20.09.2008 11:38
Misha
Speváčka Misha. Autor:

Speváčka Misha sa na scéne populárnej hudby objavila v máji roku 2002, keď vyhrala spevácku autorskú súťaž. Odvtedy vydala tri albumy a ďalší sa už chystá. V týchto dňoch spolupracuje na novom, hip-hopovom muzikáli Príbeh ulice, pre ktorý napísala jednu z piesní.

„Prežívam obdobie pohody. Mám dosť práce i voľna a darí sa mi v práci aj v súkromí,“ hovorí speváčka, ktorej energiu dodáva smiech a dobrá nálada.

Zdravý životný štýl a strava prežíva svoj boom aj medzi ľuďmi v šoubiznise. Do akej miery ste ich zástankyňou vy?
Mám pomalý metabolizmus a keby som sa nestravovala zdravo, asi by som riešila dosť veľkú nadváhu. Samozrejme aj ja občas nezvládnem nejaké pokušenie, akým sú napríklad palacinky. Nemám železnú disciplínu, ale sú veci, ktoré napríklad vôbec nejem. Ako trebárs vyprážané veci a podobne. Nechutí mi to natoľko, že by som to musela jesť za každú cenu. Napamätám si, kedy som naposledy jedla rezeň v trojobale. Výnimkou je vyprážaný syr, ale to len raz za čas.

Navonok pôsobíte ako človek s tvrdými zásadami.
Som disciplinovaná, ale ako hovorím, občas si aj ja poviem ,,nevládzem" a chcem štrúdľu! Alebo mamka upečie doma koláč, je tam výborná atmosféra, a to sa nedá potom držať nejakých zásad. Na druhej strane, takú horalku som už nejedla dávno, pretože viem, že to nesmiem.

Ktoré zdravé pokrmy patria u vás doma k obľúbeným?
Zvykli sme si na šalát, ktorý by som dokázala jesť každý boží deň ako hlavné jedlo. A moja drahá polovička tiež. Som rada, že on je podobne zaťažený na to isté čo ja. Veľmi si v životnom štýle rozumieme, čo ma teší. Väčšinou je to totiž tak, že jeden strhne na nezdravšie jedlá toho druhého. Nás sa to však našťastie netýka.

Prezradíte aspoň základné ingrediencie obľúbeného šalátu?
Je v ňom avokádo, nejaký ľahký syr – tofu alebo feta, krátko opražené šampiňóny a základná zelenina. S celozrnným pečivom je to skutočne pochúťka. K tomu jeden zdravotný pohár vínka. Po takejto večeri je človek spokojný, pretože zjedol veľmi kvalitnú vec a má dobrý pocit. Keď si dáte niečo ťažké s tatárskou omáčkou, máte možno výborné chute chvíľu, no o hodinu sa nemôžete pohnúť. Nestojí  to za to. Uznávam aj niektoré doplnky výživy, na ktorých fungujem už osem rokov. Rovnako ako homeopatiká.

Myslíte si, že zdravá výživa je základom toho, aby sa človek dobre cítil?
Na to je podľa mňa potrebná kombinácia zdravého jedla a športu. Ten ja niekedy môžem, niekedy nie. Milujem vonkajšie športy, takže som obmedzená na leto. Posilňovňu som skúšala už niekoľko ráz, ale nemusím ju. Cvičím tam so zlosťou, a to nemá efekt. Ja potrebujem mať pri športovej námahe pocit, že jednak pre seba niečo robím, no aj niečo spaľujem. Milujem korčule, musím si však dávať pozor na hlasivky. Keď je teda vonku chladnejšie alebo fúka vietor, radšej túto záľubu vynechám. Musím si tiež dávať pozor na virózy, čo je tiež ťažké, keď sa stretávate s mnohými ľuďmi na koncertoch. Preto si preventívne dávam rôzne vitamíny. Najmä na prírodnej báze a v zdravej norme. Nie som nijaká šialená fanatička.

Odkedy ste takou zástankyňou zdravého životného štýlu?
Ide to s vekom aj s dobou. Na vysokej škole som to napríklad vôbec neriešila. Keď sme mali medzi prednáškami voľno, no nestíhali sme sa otočiť na obed, kŕmili sme sa sladkými šatôčkami z bufetu. S kamarátkou sme si robili žarty, že z nás budú promované šatôčky. Vôbec sa to na našich postavách vtedy neodzrkadľovalo. Keď má človek dvadsať…

Aj keď ste s váhou nemali nikdy problém, pred dvoma rokmi ste výrazne schudli…
Bol to taký vedľajší produkt. Práve vtedy som sa zamilovala do korčuľovania. Chodila som na hrádzu každé ráno, niekedy aj popoludní. A tak išlo dva mesiace. Mala som aj motiváciu. Vedela som, že o dva mesiace pôjdem do Ameriky, kde ma čaká príjemných 6 – 8 týždňov, počas ktorých sa chcem cítiť dobre. Veľmi som túžila hocičo si obliecť a dobre vyzerať a ešte sa v tom dobre cítiť. A podarilo sa.

Pomohlo vám aj to, že ste boli čerstvo zamilovaná?
Určite aj to pomáha človeku.

Pred pár mesiacmi ste sa zapojili do kampane proti fajčeniu. Ste taká radikálna antifajčiarka?
Nikdy v živote som nefajčila ani nedržala v ruke horiacu cigaretu. Veľmi mi to prekáža a smrdí. Pred týždňom mala moja kapela vystúpenie v jednom bratislavskom klube. Chcela som tam byť, zaspievať si, zabávať sa dokedy chcem. Klavirista mal dokonca narodeniny a mal prísť za nami aj môj priateľ. Nakoniec som tam vydržala sedem minút a vyšla som odtiaľ so slzami v očiach. Smutná, sklamaná. Z toho dymu mi bolo strašne zle.

Ako ste sa dostali ku kampani?
Oslovili ma, a keď môžem nejakým spôsobom priložiť ruku k dielu, tak do toho idem. Šokovalo ma totiž, že už fajčia aj deti na základných školách. Nechcem byť mentorský typ, ktorý by im teraz kázal, ale myslím si, že im mám čo povedať. Teraz som stratila člena rodiny, myslím si, že práve pre fajčenie. Bola to rakovina pľúc. Okrem toho, precestovala som rôzne krajiny a tie najväčšie osobnosti s cigaretou neuvidíte. Napríklad, keď si Richard Bono vyberal členov kapely, nesmeli fajčiť. Aj keď, povedzme si, on si mal a mohol z čoho vyberať. Ale aj môj basgitarista s tým prestal pred dvoma rokmi. Ide to. Veľmi ťažko, no skladám pred takými ľuďmi klobúk.

Ste dcérou lekárky, ako často chodíte na preventívne prehliadky?
Som všeobecne zdravý človek, takže nemusím riešiť nejaké vážne návštevy lekára. Mám jedného, ktorý sa mi stará o hlasivky, aby som bola vo forme. No a potom mám mamu na telefóne, ktorá je síce pediatrička, ale pozná môj organizmus najlepšie. Takže mi vie hneď aj poradiť. Ale skutočne, odkedy fungujem na výživových doplnkoch, nebola som nijako vážne chorá. Chrípka či angína ma obchádzajú dobrých desať rokov.

Časopisy ponúkajú mnoho rád a tipov, ako si doma vykúzliť zdravé masky, či na čo všetko jednotlivé zeleniny pôsobia. Čítate tieto rady?
Rada si prečítam, v ktorom ovocí či zelenine sa nachádzajú jednotlivé vitamíny a na čo blahodarne pôsobia. Niekedy sa to aj snažím aplikovať, ale neviem posúdiť, ako naozaj blahodarne pôsobia. Neprechádzam totiž extrémami a snažím sa zdravo stravovať stále.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk