Svrbia vás prsty na nohách?

Pozorne si prezrite priestory medzi prstami, ako aj nechty, možno ste si z kúpaliska priniesli plesňové ochorenie.

02.07.2009 07:58
Noha, Chodidlo Foto:
Mykotické ochorenie vyskytujúce sa medzi prstami dolných končatín je najčastejšou plesňovou infekciou.
debata

Spotené nohy v uzavretých topánkach, verejné kúpaliská, zábavné vodné parky, sprchárne či fitnescentrá – zo všetkých týchto miest si možno priniesť neželaný darček – plesňové ochorenie nôh. Zdrojom infekcie pre vnímavých môžu byť dokonca aj erárne prezuvky či papuče, ktoré nám ponúknu hostitelia počas návštevy. Náchylnejší sú diabetici, starší ľudia s cievnymi ochoreniami nôh, imunitne oslabené osoby, pacienti na dlhodobej liečbe antibiotikami alebo kortikosteroidnými hormónmi. Dobre známa je táto nepríjemná infekcia aj športovcom, najmä bežcom, futbalistom či plavcom, ale aj vojakom. Najmenej vnímavá na mykotické infekcie je detská pokožka. S nástupom puberty sa však mení jej pH a stáva sa zraniteľnejšou.

Podľa prof. MUDr. Petra Arenbergera, DrSc., dermatovenerológa z Prahy, je mykotické ochorenie vyskytujúce sa medzi prstami dolných končatín najčastejšou plesňovou infekciou. Hovorí sa mu aj atletická noha. MUDr. Karel Mencl z Laboratória lekárskej mykológie nemocnice v Pardubiciach v Bedekri zdravia tvrdí, že podľa štúdií má plesňové ochorenie kože nôh 60 percent vyšetrených osôb a viac ako 4 percentá majú onychomykózu, čo je pleseň nechtov. Postihnutie nechtov je často následkom neliečenej infekcie priestorov medzi prstami.

Najobľúbenejšie miesto je medzi tretím a štvrtým prstom

S mykotickými ochoreniami nôh sa počas života aspoň raz stretne každý človek. Vo veľkej väčšine prípadov ich vyvolávajú dermatofyty, hubovité mikroorganizmy, ktoré parazitujú vo vrchných častiach pokožky. Ich výtrusy sa nachádzajú v nakazených šupinkách kože z nôh chorého človeka a pri kontakte so zdravou kožou ju môžu infikovať. Závisí od individuálnej vnímavosti a takisto od podmienok na prežitie. Na svoj rast a množenie potrebujú predovšetkým vlhko a teplo. Dermatomykóza na nohách sa prejavuje svrbivou červenou vyrážkou medzi prstami, príp. na podošve nôh. Začína sa nenápadnou, belavou trhlinkou. Neskôr koža bolí, zapáli sa, praská, odlupuje sa v šupinkách, mokvá, nohy môžu dokonca nepríjemne zapáchať. Najobľúbenejšie miesto, kde sa najčastejšie pleseň nôh vyskytuje, je podľa niektorých údajov medzi tretím a štvrtým prstom. Dôvodom je anatómia nohy a stiesnený priestor so zníženým odparovaním vlhkosti práve z inkriminovanej medzery.

Okrem plesňovej kožnej infekcie je druhým, často sa vyskytujúcim druhom hubovitých infekcií spomínaná plesňová infekcia nechtov, tzv. onychomykóza. Tá sa prejavuje zhrubnutím, zožltnutím a deformáciou nechtov, pričom doštičkovité praskliny sa z nich neskôr odlupujú a drobia.

Hubová infekcia je verná aj neverná zároveň

V lekárňach je k dispozícii dostatočné množstvo voľnopredajných prípravkov, pomocou ktorých je možné bežné plesňové ochorenie nôh liečiť a vyliečiť. Jestvujú vo forme roztokov či sprejov, ktoré majú tú výhodu, že sa postihnutého miesta netreba dotýkať a riskovať tak ďalší prenos infekcie. Najčastejšie sú vo forme krémov, gélov, mastí, dokonca v podobe šampónu na vlasatú časť hlavy i sprchového gélu na telo. Najznámejšie účinné látky ako napr. klotrimazol či terbinafín sa predávajú pod viacerými obchodnými názvami. Mykóza je navyše často kombinovaná aj s bakteriálnou infekciou, vtedy je vhodné uprednostniť preparát, ktorého účinná látka pokryje celé spektrum mikroorganizmov. „Problémom súčasnej liečby je však spolupráca pacienta,“ tvrdí prof. Arenberger. „Takmer polovica pacientov prestane s liečbou už pri prvých príznakoch zlepšenia, keď svrbenie kože ustane. To však neznamená, že si mykózu vyliečili.“ Dostatočný čas používania sa podľa webového portálu www.pokozka.info pohybuje medzi 2 – 6 týždňami v dávkovaní 2-krát denne na umytú a vysušenú pokožku. V liečbe treba pokračovať minimálne týždeň po vymiznutí príznakov infekcie.

Onychomykózy, ktorú má až polovica sedemdesiatnikov, je veľmi ťažké zbaviť sa domácou liečbou. Účinné látky z klasických prípravkov proti mykóze ťažko prenikajú pod nechtovú platničku a terapia si vyžaduje trpezlivosť, pretože je dlhodobá. Najnovšie je na trhu voľnopredajná zdravotnícka pomôcka v podobe tyčinky proti mykóze nechtov (obsahuje výťažky silíc), ktorú podľa reklamného letáku stačí používať počas 12 týždňov. Kožný lekár však môže predpísať aj liečivý lak na nechty, pričom v príbalovom letáku lieku sa píše, že liečba trvá pol roka pri infekcii nechtov na ruke a 9 – 12 mesiacov, ak sa infekcia týka nechtov na nohe. Pri úporných mykózach (najmä nechtov) treba niekedy použiť aj celkovú, tzv. systémovú liečbu, predovšetkým v prípade diabetikov. Znamená to liečbu v kapsuliach systémom, že pacient užíva liek týždeň a nasledujúce tri týždne ho neužíva. Takáto periodicita sa dodržiava pol roka až rok a hovorí sa jej pulzná terapia.

Len 41 percent pacientov s plesňovými ochoreniami kože uvádza, že na liečbu používalo antimykotické lieky. Mnohí sa snažia svoj problém riešiť s pomocou rôznych dezodorantov, tinktúr z byliniek, čajovníkovým olejom. Tieto prípravky podľa odborníkov pleseň na nohách nezlikvidujú (a už vôbec nie pod nechtami). Ak aj príznaky spočiatku ustúpia, ,„verná“ hubová infekcia sa nielenže čoskoro vráti ku svojmu majiteľovi, ale ,„neverne“ sa rozšíri aj na ďalších.

Prevencia plesňových ochorení nôh

 • Dôležité je udržiavať nohy v čistote. Každý deň si ich pozorne umyte a po kúpaní alebo sprchovaní starostlivo vysušte, najmä medzi prstami. Preventívne je možné nosiť medzi tretím a štvrtým prstom nohy vatový tampón alebo gázu.
 • Na chodidlá a nohy si vyhraďte špeciálny uterák, ktorý po použití vyperte aspoň v 60-stupňovej vode.
 • Noste výlučne bavlnené ponožky, ktoré si budete každý deň vymieňať.
 • Ak je to možné, v tomto období uprednostnite obuv s otvorenou špičkou (otvorené sandále), na športovanie sa predávajú špeciálne tenisky s priedušnou sieťovinou, jestvujú aj špeciálne vložky do topánok vstrebávajúce vlhkosť. Nenoste jedny topánky po celý deň.
 • Nikdy si nepožičiavajte cudzí uterák ani topánky.
 • Pri úprave nechtov používajte vlastné nožničky, klieštiky a pilník. Navštevujte len dôveryhodnú pedikérku, ktorá svoje nástroje sterilizuje.
 • Na kúpaliskách, vo verejných šatniach či sprchárňach vždy noste gumové šľapky.
 • Ak sa vám nadmerne potia nohy, používajte spreje alebo zásypy proti poteniu a zápachu nôh (de Miclén balzam proti poteniu nôh, Scholl Deo Control sprej, Vichy Podexine krém, Excipial DeoForte, Footee balzam na nohy proti poteniu, Batavan gél a sprej na nohy, Hexa hoj dezinfekčný sprej na nohy…), pozor, čistý dezodorant nezabráni nadmernému poteniu.
 • Pravidelne vetrajte a dezinfikujte obuv, ktorú nosíte, nezabudnite z nej vždy vytiahnuť vložku.

Najznámejšie voľnopredajné miestne antimykotiká (liečivá proti plesniam)

 • Candibene (klotrimazol) – krém alebo roztoková aerodisperzia
 • Canesten (klotrimazol) – krém
 • Imazol (klotrimazol) – krémpasta (vysušujúci účinok krémpasty vhodnejší na pleseň pod kožnými záhybmi alebo plienkovú dermatitídu)
 • Imazol plus (klotrimazol a hexamidín, ktorý posilňuje účinok klotrimazolu aj proti baktériám) – krém
 • Lamisil 1 x (terbinafín) – jednorazový kožný roztok
 • Lamisil (terbinafín) – dermálna aerodisperzia (nanášanie bez dotýkania sa na postihnutých miestach), dermálny roztok, gél, krém
 • Micetal (flutrimazol) – roztok, gél (dá sa použiť ako šampón aj sprchový gél), krém
 • Myco-Decidin (tridekanamóni­umundecylenát) – dermálny roztok
 • Mykoseptin (kyselina undecylénová, undecylenan zinočnatý) – masť
 • Nizoral (ketokonazol) – krém, šampón
 • Terbisil (terbinafín) – krém
 • Terbistad (terbinafín) – krém

Domáce prostriedky proti poteniu nôh

1. Kúpeľ nôh pripravený z prasličky roľnej, zo šalvie alebo z dubovej kôry.

2. Kúpeľ nôh vo vode zmiešanej s jedlou sódou, morskou soľou alebo šálkou octu.

3. Kúpeľ nôh v roztoku octanu hlinitého (riediť teplou vodou v pomere 1:15 až 1:30) alebo ružovom roztoku hypermangánu.

debata chyba