Homeopatikum nie je liek, varuje WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vydala varovania, aby ľudia s vážnym ochorením, ako je HIV, tuberkulóza, chrípka či malária neužívali homeopatiká, ale dali prednosť tradičnej liečbe. Podľa organizácie ak ľudia na tieto choroby užívajú homeopatické lieky, vystavujú svoje životy veľkému riziku.

24.08.2009 09:30
debata

„Homeopatia nechráni ani nelieči ľudí s týmito ochoreniami. Ak sa v takýchto prípadoch použije, ľudia zbytočne umierajú,“ píše sa v stanovisku zdravotníckej organizácie. „Potrebujeme, aby si vlády po celom svete uvedomili, že podporovanie homeopatie na liečbu smrteľných ochorení je nebezpečné,“ uviedol pre britskú BBC Robert Hagan, odborník na biomolekulárne vedy zo St. Andrews University. „Dúfame, že vyhlásenie WHO podporí tých ľudí, ktorí bojujú proti homeopatii a jej potenciálne katastrofickým následkom,“ dodal.

Na homeopatiu sa sťažujú aj lekári, a to najmä v prípadoch, keď sa používa na „liečbu“ detských hnačiek. „Neexistujú žiadne dôkazy, že homeopatia akokoľvek pomáha pri liečbe detskej hnačky,“ uviedol hovorca WHO.

Homeopatia je systém liečby založený na použití minimálnych (až nulových) koncentrácií liečiv, ktoré v masívnych dávkach vyvolávajú efekt podobný tomu, aký má liečená choroba. Obhajcovia homeopatie sú presvedčení, že zmesi obsahujúce jedinú molekulu účinnej látky na milión molekúl rozpúšťadla dokážu stimulovať „liečiaci mechanizmus tela“. Kritici tvrdia, že je veľmi nepravdepodobné, aby takáto minidávka mala nejaký podstatný efekt na telo.

„Infekcie ako je malária, HIV alebo tuberkulóza, majú vysokú úmrtnosť, no konvenčnými liekmi vieme tieto choroby kontrolovať aj liečiť. Existuje na to veľa vedeckých dôkazov. Neexistuje však žiadny dôkaz, že homeopatia má nejaký účinok na tieto ochorenia, a preto si myslím, že je nezodpovedné podporovať homeopatiu na liečbu potenciálne smrteľných ochorení,“ cituje BBC Nicka Beechinga, špecialistu na infekčné ochorenia z Royal Liverpool University Hospital.

debata chyba