Nezabudli ste na očkovanie proti tetanu a záškrtu?

19.11.2009 07:00
striekačka, injekcia, očkovanie
Hoci sa proti tetanu očkujú všetky deti, po rokoch treba imunizáciu zopakovať. Autor:

Patria medzi povinné, ustriehnuť si ich však musí dospelý človek sám. Väčšina ľudí však na preventívnu tetanovku nemyslí a o očkovaní dospelých proti záškrtu ani nevie. Ministerstvo zdravotníctva ho totiž zaviedlo pomerne nedávno - z obavy, že sa nebezpečný záškrt môže vrátiť.

Štyridsiatnici a starší ľudia boli proti nemu očkovaní už dávno a teda majú slabšie protilátky. Pritom na Slovensko mieri stále viac cudzincov, z ktorých mnohí nemajú základné hygienické návyky. Navyše – baktérie záškrtu nevymizli, iba ľudia sú vďaka očkovaniu proti nim imúnni. Ak boli očkovaní už dávno, ich imunita je slabšia, a teda riziko ochorenia sa zvyšuje. A od jedného chorého nie je ďaleko k epidémii.

Záškrt sa totiž šíri buď otvorenou ranou alebo cez sliznicu. Zdrojom infekcie môže byť priamo chorý človek a prenášať ju môže aj hmyz. Pred zavedením pravidelného očkovania sa ročne v Československu nakazilo záškrtom okolo 10 – 15-tisíc ľudí, z ktorých 300 až 500 umrelo. K takmer úplnému vymiznutiu záškrtu pomohlo práve povinné očkovanie.

Baktéria ničí organizmus tým, že vytvára v tele jed, ktorý sa rýchlo vstrebáva a ohrozuje srdce, obličky a nervový systém. Telo sa začne brániť vytváraním akýchsi hatí – pseudomembán, ktoré majú zastaviť šírenie jedu. Leže tieto membrány zároveň zapchávajú dýchacie cesty, čím sťažujú dýchanie, až sa chorý zadusí. Šancou na prežitie je len skoré rozpoznanie ochorenia.

O nič lepší tetanus

Aj druhé zo spomínaných ochorení máva často smutný koniec. Hoci sa tetanus na Slovensku vyskytuje zriedkavo, pre neočkovaného človeka predstavuje pomerne vysoké riziko ohrozenia života. Jeho pôvodcom je baktéria clostridium tetani. Z tráviacich ústrojov hospodárskych zvierat sa dostáva do pôdy a tam prežíva celé roky. Ak sa pri poranení dostane do tela človeka, môže s ním byť veľmi zle.

Toxíny, ktoré baktéria vylučuje, spôsobujú kŕče najskôr tvárového svalstva, potom aj celého tela. Chorý je pri plnom vedomí, a teda prežíva muky. Smrť prichádza s kŕčom dýchacích svalov a následnou zástavou dýchania. Na rozdiel od záškrtu sa z človeka na človeka neprenáša.

Hoci sa proti tetanu očkujú všetky deti, po rokoch treba imunizáciu zopakovať. Zhruba každých 15 rokov. Teda v 30-tke, 45-ke, či 60-tke. Ak má človek dôkaz o tom, že bol riadne očkovaný, stačí mu len jedna dávky vakcíny. Takým dôkazom je napríklad potvrdenie v očkovacom preukaze. Ak taký dôkaz človek nemá, musí absolvovať preočkovanie odznova. Aj proti záškrtu sa zaviedlo preočkovávanie dospelých po 15 rokoch. Lekár ich na to upozorniť nemusí, ustriehnuť si termín musí každý človek sám.

Ženy by si mali dať pozor, aby to nebolo v čase tehotenstva. Najmä počas jeho prvých troch mesiacov.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk