Artróza je ochorenie z opotrebovania kĺbov

Kĺby spolu s nami starnú a opotrebúvajú sa. A nielen ony, ale aj chrupavky, ktoré sú dôležitou súčasťou každého kĺbu. Keď bolia kĺby, nemusí to byť reuma, ale artróza – ochorenie kĺbov z preťaženia.

31.03.2010 13:00
žena, únava, bolesť, kĺb, členok, artróza, reuma Foto:
Ilustračné foto.
debata

Artróza prebieha v záchvatoch, počas ktorých je bolesť intenzívnejšia. Zhoršuje sa pri pohybe a námahe. Presnejším označením je však osteoartróza, pretože ochorenie nepostihuje iba samotný kĺb, ale aj priľahlé kosti.

K ortopédovi nás väčšinou privedie bolesť. Zo začiatku ju pozorujeme po námahe, so zhoršujúcim sa stavom aj v pokoji. Časom kĺby tuhnú a ozývajú sa zmeny počasia. Poslednou fázou sú opuchliny. Vážne poškodenie chrupavky spôsobuje, že kosti sa trú o seba. Kĺb sa snaží vyrovnať to zvýšenou produkciou kĺbovej tekutiny a opúcha.

Prvé známky choroby

Artrotické procesy sa začínajú už v dvadsiatke, v päťdesiatke ich má väčšina z nás. Prvé známky choroby sa môžu prejaviť po štyridsiatke, ale aj skôr. Artrózu majú približne 4 percentá 20-ročných, ale až 70 percent 70– a viacročných. Toto ochorenie môže roky zotrvať v pokojnom stave a dlho o ňom ani nemusíte vedieť.

Artróza sa začína najskôr poškodením chrupavky, v tejto fáze nepociťuje chorý väčšinou nijaké problémy. Prvé príznaky môže urýchliť preťažovanie kĺbov, nadváha, úrazy, vírusové ochorenia, nesprávna strava, ale aj vrcholový šport. Pri artróze bolia bedrové kĺby, kolená, chrbtica, ramená, lakte, ale aj drobné kĺby rúk a zápästia či palce na nohách. Bolesti sa najskôr objavujú po väčšej námahe, neskôr aj v pokoji. Ďalším príznakom je stuhnutosť – kĺby si musíme rozhýbať.

Prečo kĺby bolia

Chrupavka pôsobí v kĺboch ako tlmič. Keď matka príroda miešala látku, ktorou by pokryla koniec každej kosti v našom tele, vybrala úžasné materiály. Jej hladkosť umožňuje kĺbom, aby sa kĺzavo ohýbali, jej pružnosť zasa dokáže tlmiť nečakané a tvrdé nárazy.

Životnosť chrupavky však nie je nekonečná, s pribúdajúcimi rokmi pomaly, ale isto mení svoje zloženie. Navyše, aj my jej dávame poriadne zabrať. Nie je to však ona, ktorá tak bolestivo protestuje. To sa ozývajú väzy, šľachy, kosti či kĺbová výstelka, pretože necitlivá chrupavka vyvoláva dominový efekt.

Keď sa chrupavka opotrebúva, stráca svoje pôvodné vlastnosti, teda pružnosť a elastickosť. K tomu sa pridáva znižovanie kvality kĺbového mazu – čírej hustej tekutiny podobnej vaječnému žĺtku, ktorá slúži ako mazanie zaručujúce hladké kĺzanie jednotlivých častí kĺbu. Podľa vedcov artróza je dôsledkom nerovnováhy správneho fungovania mechanizmu kĺbu, ktoré je spôsobené degradáciou chrupavky.

Rizikové faktory

Ohrození sú ľudia, ktorí majú vyosené kĺby, takže sú viac mechanicky namáhané, ale aj ľudia s dedičnou predispozíciou – najmä ženy, ktoré navyše po menopauze začínajú naberať na váhe.

Medzi rizikové faktory okrem obezity patria aj športy, ktoré príliš zaťažujú kĺby, napríklad joging. „Pokiaľ vieme behať, máme správnu obuv, ale aj primeranú hmotnosť, vyberieme si správny terén, joging je dobrý šport,“ tvrdí MUDr. Tomáš Jakubík z Clinica Orthopedica. „Ak však beháme s nadváhou na nesprávnom teréne, dopadáme na pätu, to sú údery, ktoré vedú k preťaženiu. Ideálne je bicyklovanie, pri tomto športe kĺby nie sú natoľko zaťažované, ale zaťažujú a spevňujú sa svaly.“

Lieky potláčajú bolesť

V súčasnosti neexistuje žiadna liečba, ktorá by dokázala artrózu vyliečiť, dokonca ani taká, ktorá by spomalila degeneráciu chrupavky. Súčasná medicína s pomocou liekov dokáže iba zmierniť prejavy ochorenia – bolesť a stuhnutosť. Úľavu prinášajú rôzne protizápalové gély či krémy. Na zmiernenie bolestí sa zasa používajú analgetiká (paracetamol) a takzvané nesteroidné protizápalové lieky (ibuprofén, naproxen či diclofenac). Tieto lieky síce potláčajú bolesť, ale dlhodobé užívanie môže viesť k žalúdočným vredom či ochoreniam pečene a obličiek. Človek by mal po nich siahnuť len vtedy, keď naozaj horí. Na obnovu poškodených chrupaviek sú vhodné prípravky a lieky, ktoré obsahujú chondrotín a glukosamín a kyselinu hyalurónovú – nemajú významné vedľajšie účinky.

Poslednou horúcou novinkou je liečba plazmou z krvi pacienta, ktorá je obohatená o trombocity a rastové látky. Pacient si ju hradí sám, jedna injekcia stojí približne 200 eur. „V odbornej verejnosti je táto liečba veľmi diskutovaná, pretože ešte nie je dostatok overení jej účinkov. Neškodí, pretože sa používa vlastná krvná plazma. Cieľom liečby je zaktívniť existujúce rastové faktory a rôzne podporné mechanizmy, ktoré sa nachádzajú v krvi, a aplikovať ich na miesta, kde sa očakáva ich efekt. Injekcia má protizápalový i regeneračný účinok a uľaví pred bolesťou. V počiatočných štádiách choroby má podporný efekt. Prioritou tejto liečby je vyhnutie sa syntetickým prípravkom s podobným účinkom, ktoré však majú vedľajšie negatívne účinky. Pri ťažkých stavoch však treba dať prednosť výmene kĺbu. Umelé kĺby majú veľmi dobré výsledky, vydržia 20 – 25 – 30 rokov,“ vysvetľuje ortopéd Jakubík.

Hoci lekári sa snažia potláčať bolesti a čo najdlhšie zachovať funkciu kĺbov a spomaľovať úbytok kĺbovej chrupavky, konečnou terapiou artrózy je často až umelá náhrada kĺbu, tá sa najčastejšie robí na bedrovom a kolennom kĺbe. V špecializovaných nemocniciach zostávajú pacienti na takejto operácii len tri dni.

Praktické rady

Niektoré vrodené anomálie kĺbu je možné včas odhaliť a predísť vzniku bolestivej artritídy v dospelosti, preto sú dôležité lekárske kontroly už od detstva. Pretože veľká telesná hmotnosť nadmerne namáha bedrové a kolenné partie a môže prispieť k vzniku artrózy, mali by sme sa zbaviť každého prebytočného kila, ktoré zbytočne zaťažuje kĺby. K vzniku artrózy prispieva aj zlé držanie tela a nesprávna obuv, napríklad príliš vysoké opätky môžu spôsobiť artrózu kolien. Ak už sme sa k artróze dopracovali, bolestiam zamedzí aj malá úprava obuvi, ktorú nám odporučil ortopéd. Nemali by sme robiť nič, čo nás bolí. Ak pri chodení po schodoch (ktoré sa inak odporúča), trpia naše kĺby, vozíme sa výťahom. Ak po dlhom sedení bolestivo stuhneme, na vzdialené dovolenky necestujeme autobusom, ale lietadlom. No a do rozvrhu by sme si mali dať pravidelné športovanie, najlepšie plávanie a bicyklovanie.

Na čo dať pozor

Kĺbom škodí nesprávne namáhanie, ale aj zranenia. Ak sa príliš zaťažujú, chrupavky sa rýchlejšie opotrebúvajú a poškodzujú.

Po činnostiach, ktoré namáhajú kĺby, doprajte im oddych, vyhýbajte sa pohybom, ktoré im spôsobujú bolesť.

Pri fyzickej aktivite buďte opatrní – najskôr sa pomaly a bezpečne rozcvičte, aby ste si náhlou záťažou nespôsobili zranenie. Nepreceňujte svoje sily.

Majte správne držanie tela – keď stojíte, buďte vystretí, chránite si tak krčné kĺby, chrbticu, boky i kolená.

Opatrne dvíhajte predmety zo zeme – čupnite si, uchopte predmet, majte rovný chrbát, predmet zdvíhajte narovnaním nôh, nie ohnutím sa v chrbte.

Nezostávajte dlho v jednej polohe – vyhnete sa tak stuhnutosti svalov a kĺbov.

Ak máte artrózu kolena alebo bedrového kĺbu, noste pohodlné topánky s dobrou podrážkou, ktorá absorbuje nárazy a umožňuje správne rozloženie váhy do nôh.

Keď vám lekár odporučil nosiť ortézu alebo paličku, používajte ju, netrápte sa, kto si čo o vás myslí.

debata chyba