Antibakteriálne mydlo - ani áno, ani nie

O tom, že umývanie rúk je významný preventívny prostriedok pred mnohými chorobami, niet pochýb. Lenže - čím si ich umývať?

06.07.2010 13:40
hygiena - čistota - umývanie rúk - mydlo Foto:
Úplne zbytočné je napríklad dúfať, že antibakteriálne mydlo ochráni pred chrípkovým vírusom.
debata

Reklamy presviedčajú, že bežné mydlo nestačí, že jedine s antibakteriálnym prípravkom budú ruky čisté. Objavili sa už aj reklamy na pracie prostriedky, ktoré varujú pred „všadeprítomnými nebezpečnými baktériami“ a podčiarkujú nevyhnutnosť používať antibakteriálne výrobky. Pochybovači zas upozorňujú, že takéto mydlá a prášky spôsobujú vyššiu odolnosť baktérií a obsahujú zdraviu škodlivé chemikálie. Tak kde je pravda?

Ako vždy – niekde uprostred. „Neexistujú oficialne štúdie ani podklady, ktore by potvrdili alebo vyvrátili teóriu, či používanie antibakteriálnych prípravkov v domácnostiach zvyšuje odolnosť mikroorganizmov a zbytočne zaťažuje ľudí. To je všetko v rovine názoru,“ reagovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková.

Pred piatimi rokmi však vedci z americkej Správy pre potraviny a lieky vyhlásili, že antibakteriálne mydlá, ktoré sa používajú v domácnostiach, nie sú efektívnejšie pri znižovaní výskytu ochorení, ako obyčajné mydlá. „Neexistuje dostatok dôkazov, že antiseptické mydlo poskytuje väčší efekt ako obyčajné mydlo,“ povedala vtedy Allison E. Aiello, asistentka profesora z ústavu epidemiológie na Michiganskej univerzite.

Úplne zbytočné je napríklad dúfať, že antibakteriálne mydlo ochráni pred chrípkovým vírusom. Účinok bude mať úplne rovnaký, ako bežné mydlo. Navyše sa objavili tvrdenia, že jedna z látok, ktoré dezinfekčné mydlá obsahujú, triclosan, je rakovinotvorná a škodlivá pre nervový systém. Vo vode z vodovodu totiž reaguje s chlórom a vzniká chlóramín. Ten má prívlastok „karcinogénny“. Množstvo takto vzniknutého chlóramínu je však veľmi malé.

Podobne je to aj s tvrdením, že antibakteriálne mydlá spôsobujú odolnosť mikroorganizmov. Štúdie na túto tému sú málo presvedčivé, stále chýba jednoznačný dôkaz. „Každopádne k tomu treba pristupovať rozumne a individuálne. Iný prístup k hygiene a dezinfekcii si bude vyžadovať domácnosť, v ktorej je citlivý kojenec, ťažko chorý starý človek, pacient s oslabenou imunitou alebo po ťažkej operácii. Inak pristupuje k dezinfekcii rodina, ktorej členovia sú zdraví. Je to na individuálnom zvážení,“ dodala Šramková.

Dezinfekcia je namieste v týchto dňoch – rozsiahle záplavy, ktoré postihli veľkú časť Slovenska totiž so sebou prinášajú zvýšené riziko niektorých infekčných ochorení. Žltačky, leptospirózy či týfu. Preto okrem dôkladného veľmi častého umývania rúk hygienici radia dezinfikovať steny, podlahy, predmety a šatstvo, všetko, čo bolo zaplavené vodou.

debata chyba