Bolesť pri pásovom opare je šialená. Vedci skúmajú vakcínu

Horšie ako po operácii alebo pri pôrode sú podľa lekárov bolesti sprevádzajúce pásový opar. Navyše, u každého piateho pacienta pretrvávajú aj roky po odznení ochorenia. Vedci preto skúšajú nový typ očkovania, ktorý by tomuto ochoreniu vedel zabrániť alebo aspoň zmierniť jeho priebeh.

19.07.2010 14:00
pásový opar, herpes zoster Foto:
Pásový opar - ilustračné foto.
debata

Pásový opar je vírusové ochorenie, ktoré má podobného pôvodcu ako ovčie kiahne. Hoci sa prejavuje hlavne na koži, nie je to kožné ochorenie. Ide o veľmi bolestivý a infekčný zápal nervov. Dostať ho môže každý človek – najčastejšie však starší ľudia a tí, čo majú oslabenú imunitu. Jedinou dobrou správou pre pacienta s touto diagnózou je, že po prekonaní pásového oparu sa voči nemu stanú imúnni. To je však slabá náplasť na utrpenie, ktorým prechádzajú počas akútnej fázy choroby.

Herpes zoster je bolestivé a vysiľujúce ochorenie, ktoré možno rozdeliť do štyroch fáz. Prodromálnej (bez typických príznakov), akútnej, subakútnej a chronickej. Prvá fáza nastáva jeden až päť dní pred nástupom typickej vyrážky. Začína sa svrbením, ktoré môže postupne prerásť až do veľmi intenzívneho pocitu pálenia, často sa pridáva horúčka, malátnosť a bolesti hlavy.

V akútnej fáze ochorenia sa objavuje kožná vyrážka v postihnutej oblasti, najčastejšie v driekovej a hrudníkovej oblasti. Sprevádza ju veľmi silná bolesť. Spôsobuje ju poškodenie nervového tkaniva v dôsledku množenia sa vírusov a následnej imunitnej odpovede. Toto štádium trvá niekedy až 30 dní. U pacientov, ktorých postihne aj chronická fáza, trvá medziobdobie (subakútna fáza) od 30 po 90 deň od objavenia sa vyrážky.

Najčastejšou komplikáciou je postherpetická neuralgia. Teda bolesť trvajúca dlhšie ako 90 dní. Táto chronická bolesť je vysiľujúca a môže pretrvávať i mesiace alebo dokonca až roky po akútnom ochorení. Štúdia medzinárodného vedeckého tímu ukázala, že u pacientov nad 65 rokov bolesť pretrvávala v priemere 3,3 roka – od troch mesiacov do viac ako 10 rokov! Sprevádza ju únava, nechutenstvo, úbytok na váhe, znížená schopnosť pohybu a orientácie, nedostatok fyzickej aktivity, poruchy spánku.

Pásový opar je nesprávne vnímaný mnohými lekármi ako mierne, či ľahko liečiteľná choroba. Existujú síce antivirotiká, ale aby sa prejavil ich účinok, treba ich užiť do 72 hodín od nakazenia. A to často nie je môžné. V skutočnosti sú možnosti liečby stále nedostatočné. Najmä pri chronickej fáze môže mať choroba zničujúci vplyv na kvalitu pacientovho života. Spôsobuje mu nielen fyzické, ale i psychické utrpenie a znižuje schopnosť pokračovať v normálnych denných a spoločenských aktivitách. Komplikáciou bývajú aj pridružené očné, či neurologické problémy. Pacient sa nevie poriadne okúpať, obliecť, najesť, nevie si nakúpiť, upratať. Upadá do depresie, ovláda ho strach a úzkosť z bolesti.

Štúdia o možnostiach prevencie pásového oparu, ktorá sa uskutočňuje medzi viac ako 38 000 ľudí vo veku nad 60 rokov, ukázala, že vakcína významne znižuje záťaž ochorenia, ale aj jeho výskyt vôbec. U dvoch tretín pacientov znížila výskyt komplikácií narúšajúcich bežné denné aktivity. Uvádza to štúdia uverejnená v časopise BMC Medicine.

Časť pacientov zapojených do štúdie dostala placebo, časť účinnú očkovaciu látku. V porovnaní s placebom, očkovanie znížilo prejavy choroby u 61,1% pacientov. Kedy sa začne bežne používať v praxi, však zatiaľ nie je známe.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy