Oddych je pre zdravé oko dôležitý

Všeobecné pravidlo, ako sa starať o oči, neexistuje. "V prenesenom zmysle slova sa o ne treba starať tak, ako o ktorýkoľvek iný orgán tela. Zbytočne ich nenamáhať, dopriať im oddych, ale aj dostatočnú hygienu. Platí to zvlášť pre dámy, ktoré si upravujú okolie oka šminkami, alebo pre ľudí pohybujúcich sa v prachu, vetre a podobne," vraví oftalmológ Jozef Čmelo z Neurooftalmologického centra v Bratislave.

22.11.2010 06:00
oftalmológ Jozef Čmelo Foto:
Oftalmológ Jozef Čmelo odporúča dopriať očiam oddych a dostatočnú hygienu.

Ktoré očné choroby sú najčastejšie a ktoré najrizikovejšie?

Medzi najčastejšie ochorenia patria zelený zákal – glaukóm, poškodenie žltej škvrny – makulopatia, poškodenie oka pri cukrovke. Sú to veľmi vážne poškodenia oka, ktoré je nevyhnutné exaktne diagnostikovať a liečiť. Okrem toho sa veľmi často vyskytuje takzvaný sivý zákal – katarakta, čo je viac-menej vekové poškodenie oka a zápaly spojovky, takzvanej konjuktivitídy.

A čo oči a počítač? Koľko hodín sedenia pred obrazovkou naše oči zvládnu bez toho, aby „boleli“?

Neexistuje časový interval, ktorý by obmedzoval prácu s monitorom, TV alebo PC. Pre každého človeka je to veľmi individuálne. Po troch až štyroch hodinách je však vhodná prestávka, pretože potom prichádzajú bolesti hlavy a celková únava – tzv. Computer vision Syndróm. Ten sa prejavuje bolesťou hlavy a únavou očí, zvýšeným slzením, podráždením očných spojiviek, pálením očí. Pri výraznom očnom zaťažení, neskôr aj spomaľované zaostrovanie a pocit rozmaznanosti obrazu.

Ktoré sú najznámejšie mýty o očiach? Pomáha mrkva k lepšiemu zraku? Pokazíme si oči čítaním v šere?

Vo všeobecnosti prísun látok potrebných na výživu oka je dôležitý pre dobrý metabolizmus oka, a teda zabránenie vzniku očných chorôb. V tejto súvislosti je možné vhodné podotknúť, že nie je dôležité len „jesť“ vitamíny, ale dôležitá je aj forma, v akej sú tieto látky, pretože podstatné je, v akom množstve sa vitamíny a iné potrebné látky vstrebú do tela. Napríklad z mrkvy môžeme získať niekoľkonásobne viac živín, ak ju pred požitím jemne osmažíme.

Kedy treba navštíviť očného lekára a ako často by sa malo chodiť na prevenciu?

Vždy, keď máme problém so zrakom alebo bolesti v očiach. Len erudovaný očný lekár môže adekvátne pomôcť pri očných chorobách.

Čo všetko čaká pacienta na preventívnej prehliadke?

Preventívna prehliadka pozostáva z viacerých vyšetrení zrakovej ostrosti, mikroskopického vyšetrenia prednej a zadnej časti oka a dôležitého vyšetrenia očného tlaku. Týka sa to najmä ľudí nad 40 rokov, keď sa prudko zvyšuje riziko vzniku glaukómu.

Čo je najväčším rizikom „pokazenia“ zraku u detí?

Príliš malá vzdialenosť od počítača, knihy, zošita, televízora, nezistené choroby oka a očnice u detí, najmä škúlenie. Detí s očnými chybami stále pribúda.

Kedy je vhodná operácia krátkozrakosti? Je tento stav trvalý alebo sa oči neskôr opäť „kazia“?

Do 18 rokov sa neodporúča realizovať refrakčné operácie oka, potom je na individuálnom zvážení pacienta a eventuálne odporúčaní odborného očného lekára.

Je postupné zhoršovanie zraku nevyhnutnosťou?

Vekom je podmienené zhoršovanie pružnosti akomodačného aparátu, a preto je potrebné od určitého veku nosiť okuliare. Inak zhoršovanie zraku nie je nevyhnutné, je to veľmi individuálne od pacienta a typu očného ochorenia.

Je fajčenie skutočne hrozbou pre náš zrak?

Áno, decht v cigaretách skutočne vážne ohrozuje metabolizmus oka.

V čom je pre oči nebezpečný diabetes?

Pri cukrovke, najmä nedostatočne kompenzovanej, môžu vzniknúť nezvratné poškodenia ciev, ktoré zásadne deštruujú očné tkanivo – sietnicu. Tým sa znižuje počet buniek potrebných na videnie a človek môže bez špecializovanej terapie oslepnúť.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba