Ženy majú menopauzu, muži zas andropauzu

Pocity absolútnej vyčerpanosti, nervozity, podráždenia, straty záujmu o okolie prežívajú vo veku okolo päťdesiatky obe pohlavia.

09.12.2010 06:00
dôchodca, pár, manželia, andropauza, menopauza,... Foto:
Klimaktérium sa však nevyhne žiadnej žene, andropauza však postihuje iba približne 40 percent mužov medzi štyridsiatym a šesťdesiatym rokom života.
debata

Ženská menopauza je známa už po stáročia, ale to, že podobným procesom prechádzajú aj muži, zistili vedci oveľa neskôr. Mužská obdoba menopauzy – andropauza bola opísaná po prvý raz v 40. rokoch minulého storočia a až moderné diagnostické metódy v 90. rokoch umožnili bližšie spoznať tento proces.

Kým u žien dochádza v menopauze k náhlej a úplnej zástave tvorby ženského pohlavného hormónu estrogénu, u mužov to prebieha trochu inak. Testosterón produkujú celý život, ale pokles jeho hladiny s pribúdajúcimi rokmi môže spôsobiť psychické aj telesné ťažkosti. „Pokles hormónov mení zdatného, optimisticky naladeného a pozitívne mysliaceho muža na slabo výkonného, pesimistického, depresívne naladeného jedinca,“ konštatuje sexuológ Ivan Kubiš. Podobné príznaky majú aj ženy.

Klimaktérium sa však nevyhne žiadnej žene, andropauza však postihuje iba približne 40 percent mužov medzi štyridsiatym a šesťdesiatym rokom života.

Obe pohlavia trápia aj rovnaké skryté problémy, akými môže byť napríklad ateroskleróza, porucha tvorby bielkovín či málokrvnosť, ale aj kardiovaskulárne choroby či metabolický syndróm.

Dôležité je, aby ženy aj muži už pri prvých príznakoch prechodu navštívili lekára. Podľa Kubiša im ušijú liečbu na mieru po vyšetrení krvi, z ktorej zistia hladiny hormónov.

Kým však ženy viac-menej bez problémov zájdu za svojím gynekológom a s problémom sa zdôveria, muži majú v tomto smere problém. Podľa profesora Jána Brezu do ambulancií príde iba približne desať percent chorých, čo je aj dôsledok slabej informovanosti o problematike. Podľa neho dokážu pomôcť len tomu, kto svoj problém prizná. „Ľudia musia prekonať istý pocit hanby, vyplývajúci z výchovy, náboženského cítenia a iných problémov a prísť,“ skonštatoval.

Aj terapia andropauzy je podobná ako pri menopauze. Tak ako ženám v prechode pomôže umelé podanie ženského hormónu, mužom pomôže dodanie mužského. V oboch prípadoch platí, že v tomto období je veľmi dôležitá aj životospráva a pozitívny prístup k životu.

Otázky a odpovede… pre mužov

Týka sa andropauza všetkých mužov?
Andropauza vzniká dôsledkom úbytku mužského hormónu testosterónu. Najčastejšie sa začína okolo päťdesiatky. Postihuje približne 40 percent mužov.
Aká je diagnostika a liečba?
Diagnostikuje sa testami a dotazníkovými metódami, lieči sa hormonálnou sibstitúciou.
Kto ju diagnostikuje a lieči?
Urológ, sexuológ, andrológ. Andrológ sa zaoberá diagnostikou a liečbou mužských sexuálnych problémov, problémami mužskej neplodnosti a mužskej antikoncepcie. Najdostupnejším medicínskym odborom však zatiaľ zostáva urológia, z ktorej sa andrológia vyvinula.
Hrozí nejaké nebezpečenstvo, keď sa nedostatok testosterónu nelieči?
Neliečenie môže spôsobiť zdravotné problémy napríklad v podobe kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky i metabolického syndrómu. Pacienti, ktorí sa liečbe podrobia, majú lepšiu fyzickú kondíciu, sú v psychickej pohode a podobne.

… pre ženy

V poslednom čase pociťujem zmeny nálady, som podráždená. Môže to súvisieť s prechodom?
Áno, je to veľmi pravdepodobné. V prechode sa spomaľuje funkcia vaječníkov, znižuje sa hladina ženských pohlavných hormónov, a to má vplyv nielen na zmeny nálady a správania, ale tiež na kosti, srdce a cievy.
Je užívanie hormonálnej substitučnej terapie bezpečné?
Existujú už moderné nízkodávkové preparáty, ktoré riziká liečby minimalizujú. Pred každou takouto liečbou je však dôležité komplexné vyšetrenie gynekológom vrátane mamografie.
Má hormonálna terapia nejaké riziká?
Áno. Často diskutovaný je jej vzťah s karcinómom prsníka. Toto riziko závisí od dĺžky podávania a po vysadení začína klesať. Po 5 rokoch je riziko porovnateľné s rizikom žien, ktoré ju nikdy neužívali.
Kedy žena nesmie podstúpiť hormonálnu substitučnú liečbu?
Vtedy, ak sa lieči na karcinóm prsníka, pri hlbokej žilovej trombóze a pľúcnej embólii, pri ischemickej chorobe srdca a pri poruche funkcie pečene.
Dá sa menopauze vyhnúť?
Nie, nedá. Ide o prirodzený vývoj ženského organizmu, ktorý, žiaľ, so sebou prináša aj nepríjemné sprievodné javy.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy