- Ploštičník je dobrý na stabilizovanie hormónov, čím zmierňuje návaly.
- Archangelika či sladké drievko účinkujú podobne ako estrogény. Okrem toho sú účinné v prevencii aterosklerotického ochorenia v menopauze. Pred aterosklerózou chráni aj sója. Jej účinky sú potvrdené aj pri návaloch tepla.
- Vápnik a horčík sú zas nenahraditeľné minerály na udržanie silných kostí. Ideálna je kombinácia s vitamínom D, aby sa dobre vstrebali.
- Ginkgo biloba, ako prírodné liečivo sa užíva aj na liečbu klimakterických príznakov.
- Odvar zo šalvie lekárskej pomáha pri prudkých návaloch.
- Čaj z ľubovníka bodkovaného pomáha pri zmenách nálady.
- Teplý kúpeľ z myšieho chvostíka pomáha pri svrbení slizníc, čo je jeden z prvých príznakov poklesu produkcie hormónu estrogénu.
- Pupalka zmierňuje pocit napätia v prsníkoch. Je účinná aj pri bolestiach hlavy.
- Angelica sinensis, známa ako „ženský ženšen“, sa v čínskej medicíne používa už viac ako 2¤000 rokov. Niekoľko štúdií potvrdilo, že je užitočná pri problémoch v menopauze, najmä pri návaloch. Využíva sa na zvýšenie tvorby progesterónu, ktorý je dôležitý pre prevenciu a tvorbu osteoporózy.
- GABA (kyselina gama-aminomaslová) podporuje správnu funkciu mozgu, pomáha redukovať stres a frustráciu a zlepšuje kvalitu spánku, čo je častý problém žien v menopauze.
- Potraviny s obsahom fytoestrogénov. Patrí sem tofu, zemiaky, celozrnné obilniny, zelená fazuľka, jablká, mrkva, čerešne, cesnak, datle, ľanové semienka, aníz, fenikel.
- Hladinu estrogénu zvyšujú jablká, orechy, hrušky, hrozno, broskyne, mandle, med, hrach, šošovica. Potraviny s vysokým obsahom selénu zase znižujú návaly tepla. Nachádzajú sa v morských rybách, celozrnných obilninách, sóji, vo fazuli, vajciach.
Na klimaktérium prírodou: Skúste sladké drievko či pupalku
Zvládnuť návaly a ostatné nepríjemné príznaky menopauzy pomáhajú okrem hormónov, ktoré lekári odporúčajú užívať len v obmedzenej miere, aj prírodné preparáty.
Foto: SHUTTERSTOCK