Vakcinácia je najlepšia prevencia proti infekčným ochoreniam

Názory na očkovanie sa často líšia. Kým takzvaní antivakcinační aktivisti odhovárajú rodičov od očkovania malých detí a tvrdia, že je nebezpečné, hlavný hygienik Úradu verejného zdravotníctva Gabriel Šimko je, naopak, toho názoru, že ide o najbezpečnejšie a najlepšie preventívne opatrenie proti infekčným ochoreniam.

15.02.2011 06:00
injekcia, očkovanie, vakcína, sestrička, ihla,... Foto:
Z hľadiska prevencie mnohých infekčných ochorení je žiaduce, aby sa očkovali už deti.
debata

Prečo by sa mali dať ľudia očkovať?
Očkovanie je jednou z najefektívnejších foriem prevencie infekčných ochorení. Vďaka nemu sa podarilo vo svete znížiť výskyt viacerých závažných infekčných ochorení, ktorým sa dá očkovaním predchádzať. Pomáha nielen predchádzať vzniku ochorení, ale u osôb, ktoré majú oslabený imunitný systém, je očkovanie aj prostriedkom, ako znížiť mieru závažných komplikácií až úmrtí, ktoré pri týchto ochoreniach hrozia.

Je vhodnejšie, ak sa zaočkujú deti hneď po narodení ako neskôr v dospelosti?

Z hľadiska prevencie mnohých infekčných ochorení je žiaduce, aby sa očkovali už deti, a to predovšetkým proti tuberkulóze, diftérii, tetanu, pertussis, poliomyelitíde, osýpkam, mumpsu, rubeole, hemofilovým invazívnym ochoreniam, pneumokokovým invazívnym ochoreniam a vírusovej hepatitíde typu B. Očkovanie v detskom veku predchádza výskytu ochorení, ktoré by v dospelosti mohli mať oveľa závažnejší a ťažší priebeh. Dôležité je aj preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu. Termíny jednotlivých typov očkovaní sú rôzne. Každá vakcína má vlastnú schému očkovania, podľa ktorej sa postupuje.

Môžu sa po zaočkovaní objaviť nejaké komplikácie v zdravotnom sta­ve?

Očkovanie v dospelosti, naopak, predchádza vzniku závažných komplikácií, ktoré by sa u nich ako neočkovaných mohli vyskytnúť. Ako príklad možno uviesť očkovanie proti chrípke. Treba navyše povedať, že očkovanie je jednou z najbezpečnejších foriem prevencie ochorení. Záťaž imunitného systému je minimálna. Pred podaním očkovacej látky je však nevyhnutné, aby lekár zvážil kontraindikácie.

Čo hovoríte na názory ľudí, tzv. antivakcinačných aktivistov, ktorí sa snažia spochybniť význam očkovania?

Každý má právo na názor. Nebezpečné však je, že tieto názory a domnienky sú podávané takou formou, že verejnosť často zneistie a pochybuje o význame očkovania. Nedá sa vylúčiť, že po očkovaní sa vyskytnú aj nežiaduce reakcie, ale ich výskyt je u nás minimálny. Ročne sa na Slovensku vyskytne do dvesto prípadov. Väčšinou ide o ľahké reakcie, napríklad začervenanie okolia vpichu, lokálna bolestivosť a podobne.

Na ktoré infekčné ochorenie sa dávajú ľudia najčastejšie zaočkovať?

Ako príklad možno uviesť očkovanie proti chrípke. Momentálne sme v priebehu chrípkovej sezóny. Počet ochorení zaznamenal v predchádzajúcich týždňoch rastúci trend. V súčasnosti je ešte stále možné dať sa proti chrípke zaočkovať.

Ubúda u nás počet prípadov infekčných ochorení?

Na Slovensku došlo k poklesu viacerých infekčných ochorení ako napríklad parotitída, diftéria, vírusová hepatitída typu B. Osýpky či poliomyelitída sa u nás nevyskytujú vôbec. Významný podiel na tom má vysoká úroveň zaočkovanosti proti týmto ochoreniam.

Objavili sa aj nejaké nové infekčné ochorenia?

Napríklad v roku 2009 sa vo svete objavil vírus pandemickej chrípky A(H1N1) 2009. Napriek tomu, že bola proti tomuto vírusu vyvinutá očkovacia látka, úroveň zaočkovanosti aj záujem o očkovanie boli nízke.

Týka sa to aj Slovákov? Aký je u nás trend v očkovaní?

Zatiaľ je u nás úroveň zaočkovanosti dobrá. Väčšina ľudí svoje deti dá zaočkovať. V poslednom období sme však zaznamenali aj prípady, keď rodičia svoje deti zaočkovať odmietli.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy