Slováci sú fyzicky leniví, nehýbu sa dostatočne

Viac ako polovica Slovákov je fyzicky lenivá, málo sa hýbe. Ľubomír Okruhlica z Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave upozornil, že telesná lenivosť je zároveň chorobnou závislosťou.

04.04.2011 06:20
životný štýl - lenivosť - únava - pitie -... Foto:
Lenivosť negatívne ovplyvňuje aj reprodukčné zdravie. Ak sú leniví obézni muži, majú menšiu šancu splodiť potomka.
debata

„Pripravovaná nová klasifikácia duševných porúch má viac ako 5000 návrhov, odporúčame tam zaradiť aj závislosť od telesnej lenivosti,“ informoval na tlačovej konferencii.

Lenivosť pritom podľa neho nemusí súvisieť priamo s obezitou. „Lenivosť je príjemná, ale v konečnom dôsledku skracuje život.“ Človek, ktorý sa podľa neho každý deň nehýbe a nenamáha sa pritom, má problém.

Odborník na zdravý životný štýl Igor Bukovský povedal, že lenivosť je pre ľudí prirodzená. „Vieme byť aktívni v tom, ako vymýšľať spôsoby, ako sa niečo nedá,“ povedal o povahe Slovákov. Lenivosť podľa neho negatívne ovplyvňuje aj reprodukčné zdravie. Ak sú leniví obézni muži, majú menšiu šancu splodiť potomka.

Aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO) je lenivosť veľký zdravotný problém. „Pohybová aktivita je podľa SZO prevenciou rakoviny, cukrovky a srdcovo-cievnych ochorení,“ povedal Okruhlica. Dostatočný pohyb napr. znižuje aj depresiu či úzkosť.

Podľa nemeckej štúdie mal pravidelný beh v priebehu 10 týždňov rovnaký účinok ako antidepresíva. „Pol hodiny pohybu denne výrazne znižuje depresiu,“ potvrdil Okruhlica.

Fyzicky neaktívni ľudia, ktorí sa nenamáhajú, majú aj vyššie riziko úmrtnosti. Nedostatok pohybu môže vyvolať srdcové choroby, cukrovku, vysoký krvný tlak, rakovinu čreva a prsníka.

Odborníci odporúčajú 30 minút telesnej aktivity päť dní v týždni, mladí ľudia by mali intenzívne cvičiť aspoň hodinu denne.

Prieskum z roku 2005 medzi Slovákmi ukázal, že len 20 percent z nich sa pohybuje dostatočne. Okruhlica to označil za varovné.

debata chyba