Problémy s inkontinenciou majú častejšie ženy

Močový mechúr je dutý svalový orgán, ktorý mení tvar podľa množstva tekutiny, ktorá sa v ňom práve nachádza.

15.08.2011 13:00
žena - zdravotný problém - inkontinencia -... Foto:
"Príčiny inkontinencie moču sú mnohoraké," vraví odborník.
debata

Jeho vyprázdňovanie je zložitý proces, do ktorého sa zapájajú nervy, dolná časť miechy a svalovina močového mechúra. Pri vyprázdňovaní sa sťahujú steny mechúra a uvoľňuje sa zvierač. Práve činnosť tohto kruhového svalu pod močovým mechúrom je človek schopný vedome ovládať.

Príčinou inkontinencie je najčastejšie ochabnutie svalstva panvového dna, druhou nedostatočnosť zvierača močovej trubice.

„Príčiny inkontinencie moču sú mnohoraké,“ vraví docent Jozef Marenčák. "Môže to byť vrodená predispozícia vrátane vrodených vývojových chýb, oslabenie svalstva panvového dna a porucha zvierača močovej rúry v dôsledku úrazov, operácií alebo zmien spôsobených starnutím organizmu, ochorenia prostaty, cukrovka, úrazy a ochorenia nervového systému, najmä miechy, ale aj mozgu, užívanie niektorých druhov liekov a podobne.

Alkohol, najmä dlhodobo používaný vo väčších množstvách, môže spôsobiť časté a nutkavé močenie až s nemožnosťou moč udržať," dodal.

Častejšie postihuje ženy ako mužov. Príčin je niekoľko. Napríklad zmeny spôsobené ťažkými pôrodmi či obezitou, ale aj chronický kašeľ či neprimeraná fyzická námaha.

Štyri druhy u žien:

Stresová inkontinencia
mimomovoľný únik moču pri náhlom zvýšení vnútrobrušného tlaku, ku ktorému dochádza pri kašli, kýchnutí, smiechu, cvičení, zdvíhaní bremien, zmene polohy a podobne, sa v odbornej terminológii nazýva stres. Nejde o psychický stres. V prípade žien močová trubica na náhly vzostup vnútrobrušného tlaku, napríklad pri kýchnutí, odpovie zvýšením uzáverového tlaku.

Urgentná inkontinencia
je mimovoľný únik moču spojený s náhlym nedolateľným nutkaním na močenie, okrem toho býva prítomné aj časté močenie cez deň (viac ako 7-krát) a tiež potreba močenia v noci (jedenkrát a viac)urgencie na močenie, časté močenie cez deň aj v noci a únik moču v dôsledku nepríjemného nutkania na močenie sa označujú ako hyperaktívny močový mechúr. Spúšťacím mechanizmom bývajú infekcie močových ciest (aj nedostatočne liečené), kamene a nádory močového mechúra, cukrovka, zväčšená prostata, niekedy nahromadenie tvrdej stolice v konečníku, ale často sa príčina ani nenájde.

Zmiešaná inkontinencia
zahŕňa príznaky oboch predchádzajúcich ty­pov.

Inkontinencia z preplnenia
nastáva, keď sa močový mechúr nedokáže úplne vyprázdniť. Príčinou môže byť nervová porucha alebo blokáda močovej trubice, ktorá bráni plynulému odtoku moču.

debata chyba