Teplo je veľkou záťažou. Chrániť treba najmä srdce. A piť

Horúčavy, ktoré zasiahli aj Slovensko a podľa predpovedí potrvajú niekoľko dní, sú podľa lekárov veľkou záťažou najmä pre srdce. Radia ho pred teplom chrániť, to znamená zabrániť prehriatiu, vyčerpaniu z tepla a dehydratácii.

23.08.2011 07:00
teplo, horúčava, voda, slnko, pitný režim,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ak by vlhkosť vzduchu presiahla 70 percent a bolo dusno, mali by sa pobytu vonku vyhýbať predovšetkým ľudia s chorobami srdca a ciev.

Títo pacienti by nemali zdržiavať vonku v poludňajších hodinách a skorých popoludňajších hodinách, keď slnko zvyčajne páli najsilnejšie. Fyzickú aktivitu, ako cvičenie a ťažšie fyzickú prácu, by mali nechať na ráno alebo neskorý večer. Ak musia ísť von, nemali by chodiť sami, ale vždy so sprievodom.

Rady lekárov platia aj pre zdravých ľudí, ale najmä kardiaci by sa v horúčave mali obliekať do ľahkého svetlého odevu, ktorý je vzdušný. Platí to aj o obuvi a ponožkách, ktoré by mali odvádzať pot.

Dôležité je dodržiavať v horúčave pitný režim – nosiť pri sebe pitie. Nie sú vhodné nápoje s kofeínom a alkohol, vrátane piva. Kardiakom, ale aj iným pacientom, sa oplatí často odpočívať. Veľké výkony v horúcich dňoch nie sú namieste. Pravidelné prestávky pomôžu upokojiť tep a dodať telu stratené tekutiny. Až potom je možné začať znova. Horúčave by sa mal prispôsobiť aj jedálny lístok, teda jesť ľahké potraviny s množstvom vitamínov.

Varujúcim príznakom vyčerpania z tepla sú bolesti hlavy, silné potenie a studená a vlhká pokožka. Ďalej zimnica, závraty alebo aj mdloby, slabý a rýchly pulz, svalové kŕče a plytké a rýchle dýchanie. Postihnutý môže pociťovať nevoľnosť a zvracať.

Ak sa tieto príznaky objavia, lekári radia presun na chladnejšie miesto, prestať hneď s akoukoľvek fyzickou aktivitou, chladiť so studenou vodou a napiť sa, aby organizmus doplnil stratené tekutiny.

debata chyba