Počet diabetikov rastie. Môže za to nedostatok pohybu a zlá životospráva

Počet diabetikov ustavične stúpa. Lekári o cukrovke dokonca hovoria ako o pandémii 3. tisícročia.

15.02.2012 07:00
diabetes, cukrovkja, diéta, hladina cukru,... Foto:
Prognózy pri diabete nie sú optimistické. Pravdepodobnosť, že dnešné deti budú mať riziko cukrovky, je až 30 percent.
debata (7)

„Podľa oficiálnych údajov bolo na Slovensku v roku 1980 vyše 122-tisíc známych diabetikov, v roku 2009 takmer 340-tisíc,“ hovorí diabetologička Adriana Ilavská z bratislavskej Diabetologickej a metabolickej ambulancie. „Za posledných 30 rokov sa ich počet teda strojnásobil. Takýto trend pozorujeme na celom svete.“

Ani prognózy nie sú optimistické. Pravdepodobnosť, že dnešné deti budú mať riziko cukrovky, je až 30 percent. „Súvisí to s genetikou, ale najmä s nedostatkom pohybu, ktorý ide, žiaľ, väčšinou spolu s nesprávnymi stravovacími zvyklosťami,“ dodáva doktorka Ilavská.

Aspoň že aj pre pacientov na Slovensku je už vyše mesiaca dostupná nová liečba, ktorá zlepšuje komfort pacienta a dokonca mierne zníži aj jeho hmotnosť. Ide o inkretínovú liečbu pomocou látky exenatid s predĺženým uvoľňovaním. Určená je najmä pre obéznych ľudí s indexom telesnej hmotnosti (BMI) nad 30 kilogramov na štvorcový meter, ktorí majú cukrovku II. typu. Najväčšou výhodou lieku je, že si ho síce musia aplikovať injekčne, ale iba raz do týždňa. Podľa predsedu Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emila Martinku nová liečba nie je vhodná pre ľudí s cukrovkou I. typu. „Odporúča sa pri diabete druhého typu, keď je človek na pomedzí tabletiek a inzulínovej liečby,“ povedal.

PIANO

Užitočné informácie nájdete aj v článku Diabetik za volantom – všetko o bezpečnom šoférovaní
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Diabetes je nebezpečný aj preto, že nemá varovné príznaky. „Smäd, časté močenie, chudnutie sú tri príznaky, ktoré sú však typické už pre dlho rozvinuté a neliečené ochorenie. Väčšina prípadov je bezpríznaková,“ upozorňuje doktorka Ilavská. Podľa jej slov takmer polovica zdravia človeka môže spočívať v pravidelnom preventívnom vyšetrení lekárom. „Napriek tomu ľudia s preventívnymi prehliadkami, kde môže byť cukrovka odhalená, naďalej otáľajú. Dôvody bývajú rozličné, no najčastejšie ich odradí strach alebo nedostatok času. V súčasnosti preventívne prehliadky navštevuje iba približne 30 až 40 percent poistencov, hoci v poslednom období pozorujeme mierny nárast.“

Diabetes je pritom vážne ochorenie, keďže môže spôsobiť závažné komplikácie, ktoré zhoršujú kvalitu života. „Medzi najčastejšie patrí srdcový alebo mozgový infarkt, poškodenie očí, obličiek a nervového systému,“ varuje diabetologička. „Iba správne liečený diabetik má šancu na prevenciu pred vznikom a rozvojom týchto komplikácií. Liečebné možnosti máme v súčasnosti veľmi široké. V dostupnosti liečby sme na popredných priečkach sveta,“ dodala.

Pri diabete je však dôležitá najmä prevencia. „Správna životospráva, teda dostatok pohybu a nielen toho v rámci každodenného zhonu, ale minimálne 30 až 40 minút fyzickej aktivity každý druhý deň a správne stravovacie zvyklosti,“ tvrdia svorne docent Martinka a doktorka Ilavská.

Fakty o cukrovke

len počas života jednej generácie sa počet diabetikov vo svete zvýšil viac ako deväťkrát, kým v roku 1985 ich bolo 30 miliónov ľudí, dnes je to takmer 300 miliónov

v dôsledku diabetu a jeho komplikácií zomiera ročne 3,8 milióna ľudí na cukrovku a jej komplikácie vo svete zomiera jeden človek každých 10 sekúnd

vzhľadom na nárast počtu chorých by už v roku 2025, ak sa tento nepriaznivý trend nepodarí zvrátiť, malo byť na svete až 380 miliónov chorých na diabetes, čo predstavuje prevalenciu 7,3 percenta

rok čo rok pribúda vo svete ďalších 7 miliónov cukrovkárov, každých desať sekúnd sú to dvaja noví chorí

cukrovka je zákerné ochorenie – spočiatku nebolí a neprekáža, ak sa však pridružia komplikácie, zvyšuje 15– až 40-krát riziko amputácie dolných končatín, je hlavnou príčinou zlyhania obličiek a hlavnou príčinou slepoty u dospelých a je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí spôsobených chorobami srdca a ciev

7 debata chyba