Zápalom stredného ucha možno zabrániť

Spolu s prechladnutím a zápalom horných dýchacích ciest patrí zápal stredného ucha k najčastejším detským chorobám.

18.05.2012 06:00
shutterstock 70601038 Foto:
So zápalom stredného ucha môžu spolu súvisieť aj alergie.

Deti najviac trápi v prvých troch mesiacoch, preto sa zvykne označovať ako „ochorenie dojčiat“. Ak má človek podľa štatistiky zápal stredného ucha asi dvakrát za život, určite ho prekonal aspoň raz v detstve, pretože neskôr sa už objavuje len výnimočne. Až 35 percent detí si ho odtrpí práve v spomínanom prvom roku života – raz alebo viackrát.

Zdalo by sa, že zápal stredného ucha je mužským ochorením – otolaryngológovia liečia chlapcov oveľa častejšie ako dievčatá. Ochorenie zvykne sprevádzať horúčka, častokrát aj nádcha, zápal hrdla či prínosových dutín. Výnimočná nie je podráždenosť, poruchy sluchu, spánku alebo s prijímaním stravy a tiež hnačka. Ak sú teploty vysoké a ochorenie má ťažší priebeh, dieťa sa v mnohých prípadoch nevyhne antibiotikám.

Tak, ako na každú chorobu existuje spôsob, ako sa jej úspešne vyhnúť, medicína pozná aj prevenciu zápalu stredného ucha.

Dojčenie
Dojčením sa dá zápalu stredného ucha predísť. Nesmie však trvať kratši ako šesť mesiacov. Tu ide aj o polohu, v ktorej matka dojčí. Ak bude zvislejšia, baktérie do dutiny Eustachovej trubice a stredného ucha vstúpia predsa len komplikovanejšie. Ukázalo sa, že dojčené deti mali výskyt tohto ochorenia nižší.

Alergény v strave
Alergie so zápalom stredného ucha môžu spolu súvisieť. V tomto prípade sa za alergén považuje nielen kravské mlieko (výbornou alternatívou je sójové mlieko), vajíčka a čokoláda, ale aj citrusy.

S kvapkami opatrne
Nielen dospelí, ale aj deti môžu rýchlo získať závislosť na voľnopredajné nosové kvapky. Dávkovať ich treba preto veľmi opatrne, no zároveň dbať o to, aby bol nos dieťatka stále priechodný. Uvoľňuje sa najlepšie odsávaním.

Stop fajčeniu
To, že rodič v prítomnosti dieťaťa nefajčí, by v dnešnej dobe malo byť samozrejmé. Dokázalo sa, že ak sa dieťa v takomto prostredí pohybuje, resp žije, zápal stredného ucha si vlastne pýta.

Nosová mandľa
Aj odstránenie zväčšenej nosovej mandle už mnohým deťom pomohlo tak, že sa ochorenie už viackrát nezopakovalo.

Menej cukru
Infekcie majú rady sladké. Ak je teda cukru veľa, obranyschopnosť organizmu proti infekcii sa znižuje.

Sú aj prípady detí, kedy sa opakovanému zápalu stredného ucha nedá ľahko zabrániť. Pripísať to možno dedičnosti alebo postaveniu Eustachovej trubice. Ľahko ochorejú tie deti, ktoré ju majú položenú tak, že umožňuje ľahší prienik baktérií z nosohltana do stredoušného priestoru.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba