Lupus trápi asi 1500 Slovákov, najviac mladé ženy

Chronickým autoimunitným zápalovým ochorením lupus trpí na Slovensku asi 1500 ľudí, ochorenie najčastejšie postihuje mladé ženy.

10.05.2013 13:24
lupus - žena - problém - depresia
Svetový deň lupusu, ktorý si verejnosť pripomína v piatok 10. mája, chce zvýšiť informovanosť o tomto ochorení a vyzvať k tolerancii k pacientom.
debata (1)

Svetový deň lupusu, ktorý si verejnosť pripomenie v piatok 10. mája, chce zvýšiť informovanosť o tomto ochorení a vyzvať k tolerancii k pacientom. Slovensko sa už druhý rok pripája k tejto iniciatíve prostredníctvom Slovenskej reumatologickej spoločnosti a pacientskej organizácie Liga proti reumatizmu Klub Motýlik.

„Lupus je veľmi nepredvídateľné ochorenie, ktoré má u každého pacienta špecifický priebeh, príznaky, ale aj následky… Keď na vás útočí váš vlastný organizmus, nemáte sa pred ním kde schovať a len veľmi ťažko sa dá bojovať proti vlastnému telu,“ povedal predseda Slovenskej reumatologickej spoločnosti Jozef Rovenský.

Pri lupuse dochádza k poruche imunitného systému, ktorý namiesto atakovania cudzorodých látok v organizme začína tvoriť protilátky proti štruktúram vlastných buniek a tkanív.

U pacientov s lupusom sa striedajú dobré a zlé dni, kedy sa ich ochorenie zhorší. „Pre pacientov môže každé vzplanutie znamenať vážnu komplikáciu, dokonca až ohrozenie ich života. Cieľom liečby lupusu je preto v čo najväčšej miere predchádzať takýmto vzplanutiam ochorenia,“ vysvetlil primár oddelenia systémových ochorení v Národnom ústave reumatických chorôb Piešťany Jozef Lukáč.

K zvýšeniu informovanosti pacientov má prispieť nová knižná publikácia Lupus a čo s ním súvisí, ktorá vznikla a predstavia ju pacientom pri príležitosti tohoročného Svetového dňa lupusu. Jej autorom je primár Lukáč. Knihu si možno objednať prostredníctvom Klubu Motýlik.

Združenie pacientov s lupusom vzniklo v roku 2004 pri Lige proti reumatizmu a pôsobí pod názvom Liga proti reumatizmu Klub Motýlik.

„Sme presvedčení, že práve vzájomná podpora, pochopenie a pomoc je to, čo nám všetkým pomáha bojovať so svojím ochorením a pritom nestrácať silu a chuť do života,“ povedala predsedníčka organizácie Eva Pionteková.

1 debata chyba