Znečistené filtre klimatizácie môžu spôsobiť aj zápal pľúc

Počas horúcich dní idú klimatizačné jednotky často nepretržite. Aby nám neuškodili, výrobcovia i lekári zdôrazňujú, že termostat klímy má byť nastavený na teplotu maximálne o šesť stupňov Celzia nižšiu oproti vonkajšiemu prostrediu. Vplyv na prevádzku klímy aj zdravie však má aj čistota filtrov. Servisná prehliadka klimatizácie by sa preto mala robiť aspoň raz za rok, najlepšie pred letným obdobím.

13.08.2013 14:00
klimatizácia, teplo, chlad Foto:
Čoraz viac typov klimatizácií je vybavených nielen umývateľným prachovým filtrom, ale aj rôznymi dezinfekčnými, deodoračnými a aktívnymi filtrami.
debata (3)

Kontrolu by mal vykonať odborník a mala by zahŕňať niekoľko nutných krokov. „Bezproblémová prevádzka klimatizácie si vyžaduje okrem čistenia filtra dezinfekciu výparníka vnútornej jednotky, čistenie vonkajšej jednotky, kontrolu odvodu kondenzátu, elektrických častí a množstva náplne chladiva. V priestoroch s intenzívnym používaním klimatizačných zariadení sa odporúča častejšia kontrola, dvakrát alebo aj štyrikrát ročne,“ povedal Oskar Černák zo spoločnosti Com-Klima.

Čoraz viac typov klimatizácií je vybavených nielen umývateľným prachovým filtrom, ale aj rôznymi dezinfekčnými, deodoračnými a aktívnymi filtrami. Pri ich údržbe treba postupovať podľa pokynov výrobcu. Niektoré typy je možné regenerovať, iné treba vymeniť. Ako upozornil Černák, znečistený výmenník vnútornej jednotky je živnou pôdou pre rôzne baktérie a plesne. „Prvým príznakom je zápach šíriaci sa po zapnutí klimatizácie. Zanesený protiprachový filter navyše spôsobuje znížený prietok vzduchu a tým aj nízky chladiaci výkon. Spôsobuje zároveň zvýšenú spotrebu elektrickej energie a časom aj poruchový stav a nefunkčnosť jednotky,“ priblížil.

Zdravotné príznaky z používania znečisteného filtra na klimatizačnom zariadení je niekedy ťažké definovať, pretože sa podobajú následkom nevhodne nastavenej klimatizácie. „Prvými príznakmi znečisteného klimatizačného zariadenia môže byť až poškodenie zdravia vírusovými alebo bakteriálnymi infekciami, najmä horných a dolných dýchacích ciest,“ povedala vedúca Odboru hygieny detí a mládeže RÚVZ Banská Bystrica Katarína Slotová.

Pri nesprávnom nastavení i nedôslednej údržbe klimatizácie hrozia podľa jej slov ochorenia dýchacích ciest, opuchy slizníc nosa, prínosných dutín, strata hlasu, astmatické záchvaty. „Môže sa tiež zhoršiť stav kardiologických pacientov a pacientov s chladovými alergiami. Klimatizácia vplýva aj na pohybovú sústavu a svalstvo, ktoré sa môže podchladiť a tým môžu vznikať bolesti kĺbov či stav "seknutej“ chrbtice," doplnila.

Rôzne baktérie a vírusy, spôsobujúce ochorenia, ktoré sa nachádzajú v prostredí s klimatizáciou, sa môžu množiť na filtroch a potom sa vo väčších koncentráciách dostávajú späť do ovzdušia. „Vznik ochorenia ovplyvňuje aj infekčná dávka, doba expozície, celkový zdravotný stav užívateľa, stav imunitného systému, prítomnosť chronického ochorenia alebo vyčerpanosť organizmu. Rizikovými skupinami sú hlavne deti, starí ľudia, jedinci s oslabenou imunitou, fajčiari, alkoholici a osoby v rekonvalescen­cii,“ zhrnula Slotová.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #leto #teplo #klimatizácia #horúčava #filter #servis #údržba