Votrelci vo vlasoch sú čoraz odolnejší

Zbaviť sa vši detskej, ktorá sa nasťahovala do vlasov celej rodiny, nemusí byť vôbec jednoduché. Najmä v prípade, ak ju dieťa opakovane nosí domov z kolektívu. Vši prežijú aj vo vode, na oblečení, bielizni, vedia preliezť z odevu na odev v spoločných skrinkách, istý čas sa udržia dokonca aj na plyšových hračkách a sú čoraz odolnejšie proti mnohým odvšivovacím prípravkom obsahujúcim insekticídy. U mužov sa výnimočne môžu držať dokonca aj v brade.

, 02.09.2013 06:00
Úspešnosť pri odstraňovaní vší sa veľmi výrazne... Foto: SHUTTERSTOCK
vši, voš, vlasy Úspešnosť pri odstraňovaní vší sa veľmi výrazne zvýši opakovaným prečesávaním mokrých vlasov hrebeňom s kovovými (nie umelohmotnými, tie sa rozídu) zubami vzdialenými 0,3 mm.

Kto má doma škôlkara či školáka, mal by byť od opätovného nástupu dieťaťa do kolektívu v strehu. Príroda vybavila voš schopnosťou splynúť s prostredím, a tak je v tmavších vlasoch tmavo sfarbená a u plavovlasých svetlá. Navyše nie každého, kto má vši, svrbí hneď hlava, najmä v teplých dňoch sa občasné škriabanie vo vlasoch pripisuje poteniu. Výskyt vši detskej, resp. vlasovej sa na rozdiel od vši šatovej nespája s nízkou úrovňou hygieny. Voš detská žije aj v čistých, kučeravých či farbených vlasoch a tento krvilačný príživník sa nevyhýba ani deťom z lepšie situovaných rodín. V prípade epidémie vší v škôlke či škole sa nakaziť môže skutočne každý.

Zavšivavenie nepodlieha hláseniu

Pedikulóza, čiže zavšivavenie, sa považuje za parazitárne ochorenie, ktoré má v rámci medzinárodnej klasifikácie chorôb aj svoj kód B¤85. Aj na základe toho je každý lekár povinný zabezpečiť v tomto smere príslušnú liečebno-preventívnu starostlivosť. Pedikulóza nie je zahrnutá v zozname infekčných chorôb, je to obťažujúce ochorenie a podľa informácií z Úradu verejného zdravotníctva SR nepodlieha povinnému hláseniu prenosných ochorení. Samotná voš detská totiž na rozdiel od kliešťov neprenáša infekcie. Na druhej strane – rozškriabané, doráňané miesta sa môžu sekundárne nakaziť choroboplodnými zárodkami (napr. baktériou zlatý stafylokok) a môže vzniknúť druhotná bakteriálna infekcia v podobe mokvajúceho ekzému. Nakazené deti môžu mať dokonca zdurené uzliny a vtedy im pediater musí predpísať antibiotiká.

Voš detská neskáče, nelieta, len prelieza. Najčastejšie žije vo vlasoch 2– až 12-ročných detí a častejšie bývajú postihnuté dievčatá, čo pravdepodobne súvisí s intímnejším štýlom ich hry, keď sa dotýkajú hlavami. Chlapci bývajú najmä v lete ostrihaní strojčekom úplne nakrátko a voš sa neudrží vo vlasoch kratších ako 1 cm. Na vlasoch, odevoch, dokonca textilných opierkach na hlavu v autobuse sa voš dokáže udržať pomocou akýchsi pazúrikov a bez hostiteľa vie prežiť cca 24 hodín. Larva hynie ešte omnoho skôr a hnida sa mimo „skalpu“ ani nevyliahne.

Imúnny nie je nikto

Ak rodič zistí, že jeho dieťa má vši, mal by to nahlásiť v kolektíve školy či škôlky. Samozrejme, tieto veci treba riešiť veľmi diskrétne, pretože postihnuté dieťa je v tom úplne nevinne. Dieťa by sa až do vyriešenia problému nemalo vrátiť do detského kolektívu a malo by ostať doma v karanténe. Odvšivovacie prostriedky sa aplikujú v prípade, že vo vlasoch nájdeme dospelé lezúce vši, resp. živé hnidy blízko pri pokožke (menej ako 1 cm). Hnidy nachádzajúce sa viac ako 1 cm od pokožky hlavy sú už totiž vyliahnuté alebo mŕtve, vlas rastie približne 1 cm za mesiac a táto doba presahuje dobu trvania životného cyklu vší. Živé hnidy sú navyše žltobiele, po vyliahnutí priesvitné. „V zásade však živú hnidu od prázdnej možno spoľahlivo rozlíšiť len binokulárnou lupou,“ tvrdí MUDr. Jana Hamade z odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave.

Realita je taká, že väčšina rodičov umyje dieťaťu hlavu odvšivovacím prípravkom a na druhý deň idú do školy. Učiteľky nie sú povinné to kontrolovať, za dieťa zodpovedá rodič. Problém môže vzniknúť, ak rodičia aplikujú odvšivovací prípravok nesprávne, nedodržia návod, ale dôležité je najmä to, že celú procedúru odvšivovania treba v presne určenom čase zopakovať! Už ani nehovoriac o tom, že niektoré prípravky jednoducho nemusia fungovať.

Úspešnosť sa veľmi výrazne zvýši opakovaným prečesávaním mokrých vlasov hrebeňom s kovovými (nie umelohmotnými, tie sa rozídu) zubami vzdialenými 0,3 mm. Hovorí sa mu aj všiváčik a často je dokonca pribalený k rôznym odvšivovacím šampónom či kúram. „Hrebeň všivák je súčasť odskúšanej histórie,“ súhlasí aj epidemiologička MUDr. Jarmila Pertináčová. Marcela z Bratislavy, matka dvoch dcér, ktoré vši doniesli zo škôlky a tanečnej už trikrát, zas dodáva odporúčanie povyberať hnidy z vlasov nechtami. Na usmrtené vajíčka, resp. ich obaly totiž v súčasnosti nejestvuje nijaký spoľahlivý prípravok, ktorý by ich z vlasov úspešne odstránil. Príčinou je pevný lep. Ide však len o kozmetický nedostatok. Uvoľnenie hníd napomáha aj osvedčený recept starých mám – octový roztok. „Vší sme sa zbavili pomerne rýchlo, ale dva týždne trvalo, kým som dcéram z vlasov vytiahla poslednú hnidu.“

Zavšivavenie nezanecháva ani po likvidácii u vyliečeného žiadnu imunitu. Organizmus nemá mechanizmy, ako by sa nákaze mohol ubrániť. Jedinou možnosťou, ako nedostať pedikulózu, je to, že sa človek so všami nestretne. A na to sa nemôže spoľahnúť nikto.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #vlasy #škola #vši #škôlka