Zdravšie nohy v pančuchovom objatí

Niektorí odborníci tvrdia, že práve kompresívna liečba plní hlavnú úlohu pri chronickej žilovej nedostatočnosti a lieky na žily sú len doplnková liečba k pančuchám - nie naopak. Kompresia znamená tlak. Sťahovacia pančucha teda vytvorí tlak na rozšírené žily a zúži ich prierez, aby sa žilové chlopne mohli lepšie uzatvárať.

17.11.2013 06:00
žily, nohy, pančuchy, opätky Foto:
Ilustračné foto.
debata

Kompresívne pančuchy už dávno nie sú tými nepeknými, tvrdými pančuchovými nohavicami ako kedysi. Najmä pri pančuchách prvej a druhej kompresívnej triedy si už dnes môžete v závislosti od výrobcu vybrať z najrôznejších druhov – so zosilnenou pätou, otvorenou či zavretou špicou, stehenné určené pre podväzky, samodržiace stehenné s čipkou, tehotenské, pánske, lýtkové a podobne. Obsahujú dokonca mikrokapsuly, ktoré priebežne uvoľňujú bylinné extrakty, vyživujú, hydratujú a osviežujú pokožku. Viaceré majú dokonca špeciálnu úpravu, ktorá napomáha lepšiemu odvádzaniu potu a vlhkosti.

Okrem toho je dobrou správou aj to, že nie všetci pacienti potrebujú nosiť celé pančuchy. Ak majú kŕčové žily na lýtkach, stačia im kompresívne podkolienky. Pozor, nemýliť si ich s obyčajnými podkolienkami s tesným, škrtiacim lemom, tie môžu narobiť veľa škody. Kompresívne podkolienky majú pohodlný a široký lem. Samodržiace stehenné pančuchy ukončené elastickou čipkou sú dokonca veľmi sexi, saténovo lesklé a vôbec sa nezošmykujú z nôh, pretože čipka má z vnútornej strany lepivý silikónový krúžok.

Efektívna pomôcka proti ťažkým nohám i opuchom

Pacienti majú obyčajne kompresiu najmenej radi, omnoho pohodlnejšie je predsa „šupnúť“ si tabletku. Pritom najmä v tomto chladnejšom období sú kompresívne pančuchy či podkolienky veľmi efektívnou pomôckou, ako zabrániť pocitom ťažkých nôh, bolestiam, kŕčom, večerným opuchom. Doslova „odľahčia“ nohy pri dlhodobom sedení za kancelárskym stolom v práci, počas cestovania v autobuse, lietadle, pri profesiách, kde sa permanentne stojí (predavačka, kaderníčka, zubná lekárka), kompresii už prišli na chuť aj športovci, pretože sval s touto podporou sa menej často zraní a regeneračná kompresia obmedzuje výskyt svalovice. Navyše chladnejšie obdobie je aj časom vhodným na sklerotizáciu žiliek a laserové či chirurgické zákroky, po ktorých je nevyhnutné nosiť kompresívne pančuchy.

Rizikové faktory vzniku kŕčových žíl

Vrodené: zdedená dispozícia, pohlavie (viac ženy následkom hormonálnych vplyvov), vek, tehotenstvo
Získané: nedostatok pohybu, obezita, fajčenie, nedostatok vlákniny v strave, zápcha, nosenie sťahujúceho šatstva ako podkolienky s tesnou gumičkou, rôzne korzety, nosenie topánok na vysokom podpätku, užívanie hormonálnej antikoncepcie, prekladanie si nohy cez nohu

„Podporné kompresívne pančuchy I. stupňa zdravotná poisťovňa nehradí. Nepodliehajú žiadnym normám, čo sa týka veľkosti či tlaku. Najčastejšie predpisujem druhý kompresívny stupeň, to je asi najširšie spektrum pacientov, trojka a ojedinele aj štvorka sú určené už pre závažné stavy,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomíra Javorčíková z angiologickej a internej ambulancie Lion-Med polikliniky v bratislavskej Karlovej Vsi. „Je dôležité, aby sa pacient v pančuchách cítil komfortne a naozaj ich nosil. Poisťovňa prispieva na jedny pančuchy za šesť mesiacov, netvrdím, že je to veľa, človek si ich potrebuje striedať a prať. Je to však aspoň niečo v čase, keď si pacienti musia plne hradiť aj najpredpisovanejšie venofarmakum, liečivo určené na chronickú žilovú nedostatočnosť.“

Proti smeru gravitačnej sily

Na kompresívne pančuchy druhej až štvrtej triedy môže vypísať zdravotný poukaz lekár – angiológ, cievny chirurg, dermatológ, tehotným gynekológ. Sú rozdelené podľa tlaku, ktorým pôsobia v oblasti dolnej tretiny predkolenia. Tam musí byť najvyšší, smerom nahor klesá. Členok a lýtko sú najvzdialenejšie od srdca, a tak potrebujú väčšiu podporu pri presune krvi. Sú, prirodzene, pacienti, ktorí kompresívne pančuchy nosiť nesmú. Dvoma najvýznamnejšími kontraindikáciami sú zlyhávanie srdca a ischemická choroba dolných končatín. Ak už má pacient výrazne zúženú niektorú z tepien na nohe, môže dostať nanajvýš ľahkú, podpornú kompresívnu triedu.

Pri zdravotných pančuchách treba mať na viacerých miestach odmerané na viacerých miestach obvody nohy (obvod za prstami, nad členkom, najväčší obvod cez lýtko, v polovici stehna, dĺžkové miery a podobne). To sa často podceňuje. Pacienti s netypickou veľkosťou dokonca potrebujú pančuchy na mieru.

Ak patríte medzi tých, ktorým sa kŕčové žily vyhli, vedzte, že v tomto smere patríte do tej šťastnejšej polovice populácie. V populácii stredného veku totiž výskyt kŕčových žíl, varixov, dosahuje až 50 %. Nohy ako z olova mávajú mnohí z nás. Kompresívne pančuchy pomáhajú našej krvi, aby proti smeru gravitačnej sily tiekla v našich žilách smerom ku srdcu efektívnejšie.

Ako sa „zžiť“ s kompresívnymi pančuchami

  • na pančuchy je potrebné si zvykať, začať ich nosiť 2–4 hodiny denne a dĺžku nosenia postupne predlžovať
  • kompresívne pančuchy sa nosia preventívne počas dňa, najmä pri záťaži, aby zabránili bolestiam, pnutiu v lýtkach a pozáťažovým opuchom dolných končatín v popoludňajších hodinách a večer
  • pančuchy sa navliekajú ráno, skôr ako človek vstane z postele (vyššie kompresívne triedy, najmä tretia a štvrtá), kým ešte nevzniknú opuchy, treba si z ruky sňať šperky ako prstene, náramky či hodinky, aby nepoškodili vlákna
  • niektorí výrobcovia odporúčajú pre ľahšie obliekanie gumové rukavice (pre prvú a druhú kompresívnu triedu nie sú potrebné)
  • počas spánku sa kompresívne pančuchy nenosia, úľavu možno dosiahnuť polohovaním končatín (podložiť nohy postele, matrac v mieste nôh)
  • sťahovacie pančuchy dnes vydržia pol roka, kým tkanina nestratí na pevnosti a tlakový účinok nezoslabne
  • pravidelné pranie je dôležité z hygienických dôvodov, ale obnovuje aj pevnosť pančúch roztiahnutých pri nosení
  • pri praní kompresívnych pančúch sa neodporúča používať aviváž, lepivosť silikónového prúžku si na stehenných „samodržkách“ obnovuje odmasťovací prostriedok
Kompresívne stupne elastických pančúch
I. kompresívny stupeň mierna kompresia cca 15–21 mmHg prevencia vzniku žilových ochorení, podporné alebo ľahké kompresívne pančuchy pre ľudí s počiatočnými príznakmi žilového ochorenia, zdravotná poisťovňa
II. kompresívny stupeň stredne silná kompresia cca 23–32 mmHg kŕčové žily s prejavmi chronickej žilovej nedostatočnosti, pri tehotenských kŕčových žilách, po prekonaní zápalu povrchových žíl, hlbokých žíl, počiatočné stavy lymfatického opuchu
III. kompresívny stupeň silná kompresia 34–46 mmHg kŕčové žily s prejavmi závažnej chronickej žilovej nedostatočnosti, všetky ostatné typy chronickej žilovej nedostatočnosti, lymfatický opuch
IV. kompresívny stupeň extra silná kompresia nad 49 mmHg závažný lymfatický opuch a extrémny potrombotický syndróm (stav po upchatí žily krvnou zrazeninou)

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #nohy #kompresívne oblečenie #pančuchy #kompresívna liečba #sťahovacia pančucha