Denzitometrické vyšetrenie – vyšetrenie hustoty kostnej hmoty
Je rozhodujúce pre stanovenie diagnózy osteoporózy. Ide o vyšetrenie kostnej hustoty – BMD (bone mineral denzity). Lekári dokážu vďaka nemu zhodnotiť zdravie kostí a odhaliť problémy skôr, ako sa prejavia. Najčastejšie sa kostná hustota meria na chrbtici a bedrovej kosti. Výsledky sa udávajú v tzv. T-skóre, ktoré je vyjadrením poklesu kostnej hmoty v porovnaní s priemernou kostnou hmotou zdravých 30-ročných jedincov rovnakého pohlavia.
Norma | T skóre > –1 SD (SD = standard deviations – štandardná odchýlka oproti referenčnej hodnote) |
Osteopénia | T skóre –1 až –2,5 SD |
Osteoporóza | T skóre < –2,5 SD (teda kostná hmota je viac ako 2,5-krát tenšia ako u zdravého mladého človeka) |
Manifestná (závažná) osteoporóza | T skóre < –2,5 SD + prítomnosť aspoň jednej fraktúry spôsobenej krehkosťou kostí |
Laboratórne vyšetrenia – zahŕňajú základné vyšetrenia krvi a moču, ako aj doplňujúce špecifické vyšetrenia
RTG vyšetrenie dokáže odhaliť zlomeniny, napríklad stavcov či iných kostí
Ako sa ochorenie lieči
Na liečbu osteoporózy a prevenciu osteoporotických zlomenín už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov, ktoré lekári predpisujú s ohľadom na individuálne potreby každého pacienta. Súčasťou účinnej liečby by vždy malo byť:
- Posilňovanie svalstva – aspoň 3– až 4-krát do týždňa, vo všeobecnosti sa dospelým ľuďom odporúča aspoň 30 minút cvičenia každý deň. Pomáha predchádzať strate kostnej hmoty, podporuje novotvorbu kosti a udržiava pacienta aktívneho a pohyblivého. Ideálnym pohybom je (podľa fyzickej kondície konkrétneho pacienta) chôdza, aerobik, džoging, chôdza po schodoch, beh, tenis, tanec, tai či, vodný aerobik či joga.
- Pobyt na slnku – slnečné žiarenie stimuluje tvorbu vitamínu D v ľudskom organizme. Pre jeho optimálnu tvorbu sa odporúča pobyt na slnku približne 2-krát do týždňa v trvaní 15 – 30 min s odhalenou tvárou, rukami, chrbtom a ramenami. Pobyt na slnku je dôležitý, pretože doplnok vitamínu D vo forme tabliet dokáže pokryť maximálne 20 % potreby.
- Vhodné stravovanie – dostatočný a pravidelný prísun doplnkov vitamínu D 800 – 1 000 IU – medzinárodných jednotiek denne a vápnika 1 000 – 1 200 mg denne.
- Skoncovanie s fajčením – keďže cigarety majú dokázateľne nepriaznivý vplyv na kosti
- Užívanie vhodných liekov proti osteoporóze
Postup a zásady liečby
- lieky proti osteoporóze môžu lekári predpisovať tým pacientom, ktorí majú denzitometricky potvrdenú osteoporózu, alebo pacientom s dokázanou osteoporotickou zlomeninou. Treba tiež zvážiť osobnú anamnézu pacienta, prínosy i prípadné nežiaduce účinky liečby
- rovnako ako vývoj osteoporózy aj jej liečba je dlhodobý proces, mala by trvať minimálne 3 roky, špecialisti však obyčajne odporúčajú liečbu po dobu 5 rokov, s prehodnotením rizikového profilu pacienta. Zmiernenie príznakov sa nedá dosiahnuť v priebehu niekoľkých mesiacov, keďže k obnove kostného tkaniva dochádza u pacientov len pomaly. Dlhodobá liečba podporuje ukladanie minerálnych látok do kostí a zaručuje dostatočný prísun látok potrebných pre pružnosť a pevnosť ich štruktúry. Účinnosť liečby je viditeľná a objektívne preukázateľná na základe ročných denzitometrických vyšetrení, podľa ktorých vie lekár kontrolovať postup v liečbe.
Účinnosť liečby
- cieľom liečby osteoporózy u žien po menopauze je predovšetkým zabrániť vzniku zlomenín, čo priamo súvisí so zachovaním množstva a kvality kostnej hmoty, resp. dosiahnutím jej zlepšenia (tvorby novej a pevnejšej kosti). Farmakologická liečba dokáže znížiť riziko zlomenín stavcov o 30 – 70 %, riziko periférnych zlomenín o 15 – 20 % a o viac ako 40 % znížiť riziko zlomeniny krčka stehnovej kosti. Kľúčovým faktorom účinnosti liečby osteoporózy je však vždy súčasný dostatočný prísun vápnika a vitamínu D a čo je zásadné – dodržiavanie dlhodobej liečby pacientom
- efektivitu liečby je možné objektívne overiť vyšetrením dynamiky markerov kostného obratu pred liečbou a niekoľko mesiacov po nasadení terapie. Toto hodnotenie je založené na reálnej zmene markerov odbúravania kostnej hmoty a novotvorby kosti
- spomedzi liečiv, ktoré sú v súčasnosti schválené, dokázateľne (potvrdené štúdiami) znižujú riziko zlomenín stavcov, periférnych zlomenín a zároveň zlomenín krčka stehnovej kosti liečivá stroncium ranelát, bisfosfonáty (alendronát, rizedronát a zoledronát) a denosumab