Suchý nos nie je choroba ani syndróm. Je to stav sliznice

Podráždená nálada, únava či bolesti hlavy môžu mať pôvod v nedostatočne funkčnom nose.

25.03.2014 06:00
nos, opuchnutý nos, plný nos Foto:
Ilustračné foto.
debata

Nos je vstupná brána dýchacích ciest, ktorá slúži na zachytávanie prachu, mikróbov, na zvlhčovanie a otepľovanie studeného vzduchu. Horné a dolné dýchacie orgány sú pokryté sliznicou dýchacích ciest tzv. respiračným epitelom, ktorý je tvorený viacvrstvovým epitelom s riasinkami. “Pod sliznicou sa nachádza podslizničné tkanivo, ktoré je bohato prekrvené a obsahuje množstvo hlienových žliazok. Práve v tejto vrstve dochádza pri zápaloch k opuchu, čo má za následok vysušenie nosovej sliznice a tým zhoršenie dýchania cez nos,” povedala otorinolaryngo­logička MUDr. Alena Staníková, Phd. Fyziologicky pracujúce sekrečné žliazky vytvárajú dvojvrstvový film, vnútorný riedky a vonkajší hustejší. V riedkej vrstve filmu na sliznici kmitajú riasinky, na hustejšom sa zachytávajú častice prachu a necistoty. “Vzduch v nose sa upraví asi na 34 stupňov Celzia a je nasýtený vlhkosťou zhruba na 80 percent,” vysvetlila ďalej MUDr. Staníková. “Pokiaľ je prirodzená obranyschopnosť nosovej sliznice porušená, vznikajú zápaly ako nádcha, zápal prínosových dutín, nosohltana atď. Na rozvoj infekcie nepriaznivo pôsobí znečistené prostredie, cigaretový dym a suché prostredie. Dochádza k narušeniu mukociliárneho transportu, opuchu sliznice, obštrukcii vývodov prínosových dutín, čo sa prejaví sťaženým dýchaním cez nos prípadne bolesťami hlavy.”

Kedy vzniká suchý nos?
Termínom suchý nos sa označuje stav, kedy sa v nosovej dutine tvoria chrasty a príškvary, niekedy s hustým, pevne ulpievajúcim hlienom. Sliznica môže podliehať atrofickým zmenám. Suchý nos vzniká pri akútnej či už vírusovej, bakteriálnej, alergickej alebo autoimúnnej nádche, po úrazoch nosa, po tamponádach v nose, po endoskopických operáciách v nose a prínosových dutinách, po dlhodobom používaní nosových kvapiek, sprejov a pri závislosti od nich, pri atrofických zmenách na slizniciach spôsobenými hormonálnymi zmenami. Môže vzniknúť aj ako vedľajší účinok niektorých liekov (proti vysokému tlaku, cytostatík, kortikoidov).

U zdravého jedinca môže vzniknúť suchý nos už len pobytom vo veľmi suchom klimatizovanom prostredí, v prekúrených miestnostiach, prípadne pri dovolenkových pobytoch vo vysokých nadmorských výškach, kde vzduch je prirodzene veľmi suchý.

Ako sa starať o nos suchý, opuchnutý a v chorobe?
„Zdravá a dostatočne vlhká nosová sliznica je pomerne adaptabilná a odolná na bakteriálne, vírusové, medikamentózne, hormonálne, chemické a fyzikálne vplyvy,“ hovorí MUDr. Staníková. "Nos potrebuje na správnu funkciu vlhko, preto súčasťou liečby patologických stavov, vedúcich k suchej sliznici v nose je starý čínsky recept vyplachovania nosa slanou vodou, ale aj dlhodobejšie zvlhčovanie sliznice aplikáciou lokálnych liekov, kvapiek, sprejov.” Cieľom liečby jeregenerácia, zvýšenie výživy dýchacej sliznice a podpora reparačných procesov.

Vo výbere nosového spreja je dôležité, aby neobsahoval konzervačné látky, ktoré ešte viac vysušujú sliznicu. Dôležité je správne pH, príliš alkalické pH znižuje funkčnosť žliaz, kyslé pH zasa spôsobuje nepohyblivosť riasiniek. “Dôležitá pri výbere lieku je aj osmolalita, teda množstvo aktívnych látok v roztoku. Fyziologický – izotonický roztok NaCl pôsobí príjemne a nedráždi. Hypertonický roztok soli pomáha svojou osmolalitou zmierniť opuch sliznice prestupom vody z buniek von, regeneruje a čistí,” upozorňuje MUDr. Staníková. “Pre dlhšie trvanie terapeutického efektu sú účinné viskózne roztoky, ktoré chránia sliznicu pred vysušením a poškodením, bránia vzniku chrást, ale neovplyvňujú absorpciu látok.”

Pri akútnej infekcii sa používajú nosové kvapky a spreje s vazokonstrikčným účinkom na dosiahnutie rýchleho a účinného odpuchnutia sliznice a rýchlej úľave pri pocite upchatého nosa. Tieto kvapky sú výborné v liečbe akútnych stavov. U chronicky chorých sú často dlhdobo zneužívane pre rýchly efekt a dobrý pocit dýchania cez nos, ale vzniká u nich závislosť. Mierne hypertonický roztok morskej soli s éterickými olejmi a hypromelózou je vhodné používať v monoterapii na suchý nos alebo v kombinácii s anemizačnými alebo antibiotickými nosovými kvapkami. Využíva sa predovšetkým na liečbu suchého nosa, na začiatku akútnej infekcie, ale môžeme ho využiť na doliečenie k regenerácii poškodenej sliznice.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #sliznica #suchý nos