Emócie kardiakov - hnev, plačlivosť a strach zo smrti

, 01.04.2014 06:00
srdce, bolesť, hrudník, infarkt
Ilustračné foto. Autor:

Pacienti chorí na srdce často prežívajú strach zo smrti alebo bolesti. Mnohí sa stávajú citliví k akýmkoľvek zmenám na ich tele, najmä keď zacítia bodavú bolesť alebo sa cítia príliš unavení. Môžu byť plačliví, ale aj sa bezdôvodne nahnevať.

Niektoré z týchto emócií sú priamym dôsledkom prekonaného infarktu či mozgovej príhody, iné sú zase prirodzenou súčasťou procesu zotavovania.

Závislosť od najbližších
Niektorí pacienti si vytvoria neopodstatnenú závislosť od svojich najbližších – často preto, že sa boja. A naopak – niektorí „opatrovatelia“ držia až príliš pevnú kontrolu nad tým, ako sa ich blízky lieči, čím mu bránia stať sa nezávislým. V takomto prípade je potrebné nájsť zdravú rovnováhu.

Depresia
Častým problémom, s ktorým pacienti s chorobami srdca zápasia, sú depresie. Obyčajne sú mierne a trvajú krátko. Depresia môže znížiť pacientovu motiváciu rýchlo sa zotaviť a tiež výrazne zvyšuje riziko ďalších problémov so srdcom v budúcnosti. Výskumy ukazujú, že pacienti s depresiou majú vyššie riziko, že sa u nich infarkt či mŕtvica objaví opakovane. Našťastie, depresia sa dá liečiť, preto pacient zápasí s intenzívnejšími pocitmi strachu, úzkosti či beznádeje, mal by o tom povedať svojmu lekárovi.

Úspešná liečba
Pre väčšinu pacientov je najúčinnejšou metódou liečby užívanie liekov, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky ochorenia, bránia vzniku komplikácií a znižujú riziko hospitalizácií. Napriek tomu štúdie ukazujú, že mnohí pacienti prestanú lieky užívať a nedodržiavajú odporúčania lekárov. Základom úspechu je spolupráca pacienta s lekárom. Lekár by mal vedieť o všetkých liekoch, ktoré pacient užíva, vrátane voľnopredajných. Pokiaľ pacientovi liečba nevyhovuje alebo pociťuje nežiaduce účinky, mal by o tom povedať svojmu lekárovi.

Zmena stravovania
Zdravé stravovanie je pri prevencii, ale aj liečbe ochorení srdca veľmi dôležité. Je to faktor, ktorý môžu chorí sami ovplyvniť. Ak strava obsahuje veľa ovocia a zeleniny, orechov, celozrnných výrobkov, pomáha udržať pod kontrolou viacero rizikových faktorov, ktoré ohrozujú ich srdce, ako napríklad: vysokú hladinu cholesterolu, vysokú hladinu tukov, vysoký tlak, nadváhu a obezitu, metabolický syndróm, cukrovku.

Prečo prestať fajčiť
Fajčenie je najvýznamnejší rizikový faktor vzniku srdcovocievnych ochorení. Už po roku od ukončenia fajčenia klesá riziko koronárnej choroby srdca až o 50 %. Fajčenie totiž odoberá z krvi kyslík, stresuje srdce a spôsobuje, že sa krvné bunky lepia dohromady, čo často vedie k vysokému krvnému tlaku, ochoreniam srdca a pľúc, mozgovej mŕtvici, či skoršej smrti. Vyššie riziko týchto ochorení majú aj pasívni fajčiari. Podľa odborníkov si fajčiari každou vyfajčenou cigaretou skracujú život o 5 minút.

Komplikácie ochorení srdca

Srdcové zlyhávanie
Chronické srdcové zlyhávanie je zložité ochorenie, ktoré môže mať rôzne príčiny, prejavy i prognózu. Obyčajne ide o dôsledok iného kardiovaskulárneho ochorenia. Srdcové zlyhávanie neznamená, že srdce sa odrazu zastaví, pri tomto ochorení však jeho schopnosť rozvádzať krv v organizme slabne, a tak nedodáva orgánom v tele dostatok kyslíka a živín. Srdcový sval je pri srdcovom zlyhávaní nútený k tomu, aby pracoval čo najsilnejšie a rýchlejšie, čím sa srdce ďalej oslabuje. Srdcové zlyhávanie teda nevzniká náhle, ale ide o dlhodobý proces, pri ktorom sa srdce postupne vyčerpáva a slabne.

Srdcový infarkt
K akútnemu zlyhaniu srdca dochádza, keď sa koronárne cievy náhle upchajú, čo zastaví prúdenie krvi do srdca a časť alebo celý srdcový sval stráca prísun kyslíka. V súčasnosti už mnohí pacienti infarkt prežívajú, ale dochádza pri ňom k poškodeniu srdca a zjazveniu tkaniva, ktoré už viac nie je schopné správne fungovať.

Cievna mozgová príhoda
Srdcovocievne ochorenia môžu viesť k zúženiu až upchatiu ciev, ktoré vedú krv do mozgu, čo sa môže prejaviť cievnou mozgovou príhodou (hovoríme aj o mozgovej mŕtvici). Ide o život ohrozujúci stav, keďže tkanivo mozgu začne odumierať už v priebehu niekoľkých minút.

Aneuryzma
Ide o závažnú komplikáciu, ktorá sa môže prejaviť kdekoľvek v našom tele. Je to vlastne vydutina, ktorá vznikne na oslabenej cievnej stene a ak praskne, pacientovi hrozí život ohrozujúce vnútorné krvácanie. Obyčajne ide o náhlu príhodu s tragickým koncom. Ak sa z aneuryzmy uvoľní krvná zrazenina, môže tiež zablokovať tepnu na inom mieste tela.

Periférne artériové ochorenie
Neprúdi pri ňom dostatočné množstvo krvi do končatín (obyčajne dolných), čo sa najčastejšie prejavuje bolesťou nôh pri chôdzi a krívaním.

Náhle zastavenie srdca
Obyčajne vzniká ako dôsledok poruchy elektrických impulzov v srdci, ktoré zastavia pumpovanie krvi zo srdca do ostatných častí tela. Takmer vždy ide o dôsledok iného ochorenia srdca, najčastejšie koronárnej choroby. Ide o život ohrozujúci stav a ak sa okamžite nelieči, má tragické následky v podobe náhlej srdcovej smrti.

Iné komplikácie
Medzi časté sprievodné ochorenia chorôb srdca patrí tiež obličková nedostatočnosť, poškodenie funkcie pečene, anémia, poruchy pľúcnych funkcií, závažná strata hmotnosti (kardiálna kachexia), znížená funkcia štítnej žľazy, depresia, poruchy dýchania viazané na spánok, arteriálna a žilová trombóza a rôzne iné ochorenia.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#smrť #emócie #srdce #srdcovo-cievne ochorenia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku