Okrem desiatich odporúčaní, ako zachovať vaše kĺby v čo najlepšom stave pridávame aj informácie ako sa stravovať, aby kĺby fungovali čo najdlhšie.
dh,
Pravda
22.05.2014 06:00
Foto: SHUTTERSTOCK
Dbajte na bohatý prísun vitamínov, ktoré pôsobia ako antioxidanty.
- Schudnite: Nadváha spôsobuje nadmerné zaťaženie kĺbov, ktoré vedie k ich postupnému ničeniu. Dôsledkom sú stupňujúca sa bolesť a horšia hybnosť kĺbu.
- Hýbte sa: Pravidelný pohyb je pre zachovanie hybnosti kĺbov to najlepšie. Dobre vyvinuté svaly navyše môžu čiastočne zastúpiť zníženú funkciu kĺbov.
- Jedzte s rozumom: Zabudnite na fast¤food a ohrievané polotovary. Do jedálneho lístka zaraďte obilniny, strukoviny, ovocie a zeleninu, mäso, ryby a mliečne výrobky.
- Nejedzte medvedíky: Chrupavka kĺbu je až zo 40 % tvorená kolagénom. Vyberajte si doplnky stravy s kolagénom v tej najprirodzenejšej forme. Gumové medvedíky veľmi nepomôžu.
- Vyživujte kĺby: Zvýšte príjem vápnika a vitamínu D a K. Na to by mali myslieť najmä tehotné ženy a ľudia s nadmernou fyzickou záťažou, či už v práci, alebo pri športe.
- Pite: Dodržiavajte pitný režim. Málo vody spôsobuje zvýšenú únavu, poruchu obličiek, ale aj bolesť kĺbov. Najvhodnejšia je čistá voda.
- Podpätky len výnimočne: Vysoké podpätky menia ťažisko celého trupu a neúmerne preťažujú prednú časť nohy. Je dôležité typy obuvi často striedať a venovať pozornosť aj správne modelovanej stielke na podporu klenby.
- Seďte rovno: Seďte na celej ploche sedadla a chodidlami sa o zem opierajte celou plochou. Nohy majte v pravom uhle a rozkročené minimálne na šírku pliec.
- Pozor na myš: Častými pohybmi myši pri počítači, písaním sms alebo zaťažovaním prstov na dotykových obrazovkách sa ničia kĺby aj šľachy. Nezabúdajte teda na prestávky a precvičujte si prsty a zápästia.
- Nepodceňuje zranenia: Ak si zraníte kĺby, nepodceňujte to. Úraz môže prejsť do nenávratnej traumatickej zmeny, napríklad do osteoartrózy.
Tipy, ako sa stravovať:
- Ideálne je jesť päťkrát denne ovocie a zeleninu.
- Uprednostnite čerstvé domáce sezónne produkty.
- Tepelne upravujte potraviny tak, aby nestrácali výživné látky, pričom minimálne polovicu dennej stravy by mala tvoriť surová strava.
- Aspoň dvakrát do týždňa jedzte morské ryby.
- Vypite počas dňa dva až tri litre tekutín.
- Obmedzte jedlá z bielej múky, s obsahom cukru a priemyselne spracované polotovary.
- Z olejov používajte rastlinné za studena lisované s vysokým podielom nenasýtených mastných kyselín, napríklad Omega-3.
- Obmedzte na minimum pitie kávy.
- Znížte príjem bielkovín z mäsa a údenín.
- Dbajte na bohatý prísun vitamínov, ktoré pôsobia ako antioxidanty (A, C, E, kyselina listová).
© Autorské práva vyhradené